Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

12 (ne)zapomenutelných výroků: Bém mezi prosťáčky i poškozená čest Nagyové

Česko

  7:00
PRAHA - Tohle není reprezentativní výběr nejabsurdnějších výroků s visačkou 2012. Chybí notoricky známé hlášky premiéra Petra Nečase o dalailamismu, teze vicekancléře Petra Hájka o Václavu Havlovi coby antikristovi i poslední slovní pyrotechnika Ladislava Jakla o ekoteroristech na bicyklech. Sestavili jsme hitparádu zapomenutých citátů, které by však zapomenuty být neměly.

David Rath ve sněmovně: Ježíš Kristus byl taky nevinnej - a jak dopad! foto:  František Vlček, Lidové noviny

Už proto, že jejich původci rozhodují o penězích daňových poplatníků, píší zákony či častěji pouze jejich přílepky, v lepším případě inkasují ze státní pokladny amorální odměny. A hlavně, hlavně ty výroky dodnes redaktorům serveru Lidovky.cz rezonují v uších.

1.: Co u Rathů s miliony? Šup do "nějaké takové skrýše“

"Když jsem chtěl před třemi lety kupovat dům, tak jsem do Hostivice převedl peníze. Ale kdybyste mě zabil, tak nevím přesně kolik. Cena baráčků byla kolem deseti, tak takhle nějak tam asi ty peníze byly připravené. Nevím, jestli to bylo v tom apartmánu v Davidově domě, protože tam byla nějaká taková skrýš, kam se ty věci měly dávat. A já jsem se o tu skrýš na mou duši nezajímal.“

Ratmír Rath

Pravda, David Rath ke své kauze pronesl tolik legendárních výroků, že slova jeho otce Ratmíra o "nějaké takové skrýši“ těžko konkurují. Ratmír R. alias agent Ras byl však natolik přesvědčivý, že by si zasloužil nějakou tu roličku v seriálu Případy majora Zemana.

2.: Jak se Rath zdiskreditoval

"Totálně jste zdiskreditovali termín boj s korupcí. Když dneska politik řekne, že chce bojovat s korupcí, tak je směšný. Mě by zajímalo, co s tím uděláme, protože korupce skutečně je docela závažný problém každé společnosti.“

Kromě daktyloskopického posudku měl Rath také posudek ke kauze Buštěhrad.

Některé výroky musí uzrát. Na konci dubna takhle spílal David Rath (ještě politik s čistým trestním rejstříkem) ve sněmovně vládě Petra Nečase. Jeho dokonale vypilované rétorické cvičení. Až zpětně jsme se z policejních protokolů dozvěděli, že ten samý den ráno si převzal 3,1 milionů korun v hotovosti. ČTĚTE VÍCE

3.: Počítejte s Henychem

"My nemůžeme podle zákona dělat vůbec nic.“

Nadšený matematik a dlouholetý úředník ministerstva vnitra Václav Henych odpovídal na otázku, zda opraví chybný výpočet, který téměř zhatil historicky první přímou volbu prezidenta.

Zlí jazykové hned dodávali, že na vnitru zjevně nemůžou používat ani selský rozum a že by bylo záhodno přepočítat všechny volby od devadesátých let, neboť to byl právě Henych, kdo nad hlasy voličů bděl. Odvahu k hloubkové revizi – naštěstí - nikdo nesebral.

Václav Henych - ředitel odboru odpovědného za registraci prezidentských kandidátů

4.: Tady John. Radek John.

"S telefony se nám dějí divné věci."

Letošní soudní proces s Vítem Bártou a jeho obálkovými půjčkami měl i vedlejší produkty. Například vyšla na světlo slova Radka Johna, který se coby ministr vnitra obával, že jej někdo odposlouchává, a proto nechal svá čísla prověřit specializovaným policejním útvarem. Specialisté nic podezřelého neobjevili a ani audiotéka bezpečnostní agentury ABL dosud nevydala svá tajemství.

5.: Hradní hlavolam: hosty zveme, seznam nemáme

"Volbu pozvaných hostů provádí vždy výlučně prezident republiky a kancelář toto rozhodnutí administrativně a technicky provádí, ale celkovým seznamem nedisponuje."

Jiří Weigl

Další z pokusů hradní kanceláře upřít veřejnosti právo na informace. Tentokrát zkouší utajit seznam hostů, které Václav Klaus zve na oficiální merendy. Kancléř prezidenta republiky Jiří Weigl v odmítnuté žádosti o informace byl takřka stejně přesvědčivý jako agent Ras: pozvánky jsme sice poslali, ale seznam nemáme. Asi je schovaný v nějaké takové skrýši. ČTĚTE VÍCE

6.: Z úřadu jedině s pouty. A odměnami

"Osobně jsem žádnou korupci nezaznamenal a přístup do policejního spisu nemám. Vedoucí jsem hodnotil podle jejich práce a dosažených výsledků.“

Jaromír Drábek převzal politickou odpovědnost a rezignoval na post ministra práce a sociálních věcí.

Exministr Jaromír Drábek se pokoušel vysvětlit, proč svému náměstkovi Vladimíru Šiškovi poslal v říjnu statisícové odměny, když jej krátce předtím odvedli z úřadu protikorupční detektivové s pouty na rukou. Ti Šiškovu "práci a dosažené výsledky“ kvalifikovali jako trestný čin uplácení. ČTĚTE VÍCE

7.: Pověst paní Nagyové

"Poškozené byla způsobena újma, neboť poškozená se stala veřejně známou, i když není veřejným činitelem. Výrazně se zhoršila její pověst a došlo k poškození její cti. Lidé ji poznávají na ulici, kdy často dochází k osočování ze strany neznámých osob. Stává se terčem nadávek a nepříjemných poznámek.“

Jana Nagyová, pravá ruka premiéra Petra Nečase.

Aby vyšetřovatel mohl stíhat exšpiona Karla Randáka za neoprávněné nakládání s osobními údaji – údajně do médií vynesl výplatní pásku premiérovy pobočnice Jany Nagyové -, musel vyargumentovat, že Nečasově nejbližší spolupracovnici vznikla únikem informací o jejich statisícových odměnách "vážná újma". Autor těchto řádků se dobrovolně hlásí, i on si zaslouží nějakou tu sdělovačku. Důkazy k použití nalezne velectěný policejní rada zde.

Anketa

Který výrok považujete za nejvýstižnější?

1. Ratmír Rath: Nějaká taková skrýš. 470
2. David Rath: Korupce skutečně je docela závažný problém každé společnosti. 1559
3. "Počtář" Václav Henych: My nemůžeme podle zákona dělat vůbec nic. 218
4. Radek John: S telefony se nám dějí divné věci. 118
5. Kancléř prezidenta republiky Jiří Weigl: Kancelář toto rozhodnutí administrativně a technicky provádí, ale celkovým seznamem nedisponuje. 154
6. Exministr Jaromír Drábek: Osobně jsem žádnou korupci nezaznamenal a přístup do policejního spisu nemám. 100
7. Vyšetřovatel o Janě Nagyové: Výrazně se zhoršila její pověst a došlo k poškození její cti. 816
8. GIBS o Pavlu Kolářovi: Podmínky pro výkon této funkce splňuje. 135
9. Leopold Sulovský: Na dva měsíce už nemůžu odjet, ale horolezectví se určitě úplně nevzdám. 183
10. Právník lobbisty Rittiga David Michal: Jestli tyto záležitosti jsou v konfliktu s veřejným zájmem Česka? Já tvrdím, že v žádném případě. 97
11. Martin Dvořák o spřátelených firmách: Náhoda není správné slovo. 128
12. Pavel Bém o svém místě při sledování Davis Cupu: Seděl jsem mezi prostým lidem. 2358

8.: Inspekce? Nerušit!

"Podmínky pro výkon této funkce splňuje. Vhodnost uchazeče na pozici hlavního ekonoma byla posuzována odbornými pracovníky bezpečnostního sboru.“

Oficiální odpověď Generální inspekce bezpečnostních sborů, proč na klíčový post angažovala Pavla Koláře, který předtím dostal padáka u policie. Za patnáct milionů korun tam totiž koupil pyrotechnickou rušičku, která už pátým rokem leží v policejním skladu bez užitku. Důvod? Pyrotechnici ji odmítli převzít, neboť se s ní bojí pracovat. Kvůli maličkosti. Nedělá to, co by měla – neruší. Panu Kolářovi přejme, aby nikdy nepotřeboval pomoc pyrotechniků.

9.: Bém a Sulovský na horách

"Na dva měsíce už nemůžu odjet, ale horolezectví se určitě úplně nevzdám.

Leopold Sulovský
Pražský primátor Pavel Bém (ODS) na vrcholu Mount Everestu, nejvyšší hory světa, který z nepálské strany zdolal 18. května

Leopolod Sulovský (vlevo) a Pavel Bém (na vrcholu Mount Everestu).

Horolezec Leopold Sulovský (kandidoval za hnutí Ostravak), nyní již senátor, si po svém zvolení postěžoval, že bude muset na čas lano pověsit na skobu. Jako by snad nesledoval horolezecko-politickou kariéru poslance Pavla Béma (pozastavené členství v ODS). Ten, jak známo, si s docházkou hlavu nikdy moc nedělal. Sympatický Ostravak sice vypadá, že svá slova myslí vážně, jeho docházku budeme pro jistotu sledovat.

10.: Zájem Rittiga vs. zájem Česka

"Ivo Rittiga dlouhodobě zastupujeme v osobních, někdy i v obchodních záležitostech. Principiální otázka je, jestli tyto záležitosti jsou v konfliktu s veřejným zájmem Česka. Já tvrdím, že v žádném případě.“ 

Ivo Rittig. Podniká v luxusu, blízký Petru Bendlovi (ODS).

Dvorní právník lobbisty Rittiga David Michal se zamyslel nad tím, komu prospívá síť neprůhledných firem v daňových rájích, která se přisála na řadu státních a obecních firem.

11.: Život s Dvořákem je jen náhoda

"Náhoda není správné slovo.“

Pokus bývalého ředitele dopravního podniku Martina Dvořáka osvětlit, jak se stalo, že miliony na zlepšení mediálního obrazu městské firmy dostávaly firmy jeho dobrých známých manželů Šecových.

Martin Dvořák

12.: Bém mezi prosťáčky

"Seděl jsem mezi prostým lidem.“

Pavel Bém.

Byla to nerozlučná dvojice, která se oslovovala Kolibříku a Mazánku. Na Davis Cupu se k sobě lobbista Roman Janoušek a pražský exprimátor Pavel Bém nehlásili. Zatímco prvního zachytily objektivy v prominentní společnosti ve VIP lóžích, druhý seděl v ústraní. Dlouho jsem přemýšleli, jak to myslel. Pavel Bém. On. Neprostý. ČTĚTE VÍCE

Autor: