Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Přes sto masových střeleb v USA za posledních 50 let. Zemřelo při nich téměř 800 lidí

USA

  6:50
WASHINGTON - Středeční útok v San Bernardinu potvrdil pozici Spojených států jako jednoho z nejnásilnějších míst světa. Podle průzkumu zde zemřelo za posledních 50 let při masových střelbách až 800 lidí. Útoky mělo na svědomí přes sto střelců. Nejnebezpečnějším státem je v tomto směru Kalifornie.

Záchranáři se starají o raněné po útoku v San Bernardinu. foto: Reuters

Středeční útok na centrum pro handicapované v kalifornském San Bernardinu společně s útokem z konce listopadu na kliniku plánovaného rodičovství v Coloradu rozpoutal znovu debatu o dostupnosti zbraní a frekvenci masových střeleb ve Spojených státech.

Střelba v Kalifornii: pohádal se na vánočním večírku, pak se vrátil a začal zabíjet

Server Washington Post proto dal dohromady jejich historii za posledních 50 let. Do svého výzkumu zahrnul střelby, při nichž zemřeli alespoň 4 lidé, zároveň vyloučil ty, v nichž útočník zavraždil jen své rodinné příslušníky. Do výzkumu nebyly zahrnuty ani incidenty, které měly na svědomí gangy, ani ty střelby, které začaly jako jiný násilný čin, tedy jako třeba loupežné přepadení.

Autoři se tak dobrali k číslu 794 - tolik dle dostupných dat zemřelo lidí při masové střelbě od roku 1965. Asi šestinu z toho počtu tvoří děti a teenageři, nejmladšímu dítěti bylo jen osm měsíců.

Útok na kliniku plánovaného rodičovství: 3 mrtví, 9 zraněných, včetně 5 policistů. Střelce zadrželi

Tyto vraždy mělo na svědomí celkem 124 střelců, z nichž bylo podle serveru Washington Post 121 mužů. Většinou vraždili sami, v ojedinělých případech však zaútočili i dva střelci naráz. V těchto případech byli doprovázeni ženou, což byl případ i středečního útoku v San Bernardinu. 71 střelců zemřelo během útoku, většina spáchala sebevraždu, někteří byli zneškodněni zasahující jednotkou.

Útočníci ke svým násilným činům potřebovali 242 střelných zbraní, často měli i tři naráz. Podle zveřejněných dat bylo 141 z nich drženo legálně, 37 pak nelegálně. Největší procento útoků se pak odehrálo na pracovišti (asi 28 %), asi ve 12 % útoků byla dějištěm škola.

309 obětí za rok 2015

Jak zmiňuje výzkum serveru Gun Violence Archive, obětí masové střelby bylo v tomto roce prozatím 309. To ale z celkového počtu 12 tisíc úmrtí tvoří jen asi tři procenta. Většinu z těchto úmrtí totiž tvoří sebevraždy.

Jen za páteční den bylo ve Spojených státech zaznamenáno 19 incidentů, při nichž zemřelo 24 lidí. V čtvrtek pak šlo o 23 incidentů s 27 mrtvými.

Výzva ke kontrole zbraní

Masivní používání střelných zbraní a jejich možné omezování je téma, které nyní rezonuje americkou společností. Jsou to právě demokraté v čele s prezidentem Barackem Obamou, kdo opakovaně apeloval na jejich větší kontrolu.

Oba nedávné incidenty nicméně k těmto výzvám přiměly i americká média. Například přední list The New York Times poprvé od roku 1920 zveřejnil redakční prohlášení na první straně svého pátečního vydání. V něm mluví o národní ostudě a kritizuje nečinnost činných orgánů. „Je to morální nehoráznost a národní ostuda, že civilisté mohou legálně koupit zbraně určené speciálně k zabíjení lidí s brutální rychlostí a efektivitou,“ vyjadřují se novináři.

„Pozornost a zlost Američanů by se měla zaměřit na zvolené zástupce, jejichž prací je zajistit naše bezpečí, ale kteří přitom kladou větší důraz na peníze a politickou moc nad průmyslem, který profituje z neomezeného šíření stále výkonnějších zbraní,“ píše redakce The New York Times.

„Některé druhy zbraní, stejně jako mírně upravené bojové pušky používané v Kalifornii a některé druhy munice, musí být zakázány pro civilní vlastnictví,“ nastiňují autoři, jak by se dala situace řešit. „Tyto zbraně je možné určit jasným a efektivním způsobem a, ano, vyžadovalo by to, aby Američané, kteří vlastní tyto druhy zbraní, se jich vzdali pro dobro svých spoluobčanů.“

„Kdy jindy než během prezidentských voleb bude lepší příležitost ukázat, že náš národ si zachoval smysl pro slušnost?“ apeluje list na závěr na prezidentské kandidáty. Někteří z nich, jako třeba Jeb Bush nebo Donald Trump, totiž doposud zaujímali spíše rezervovaný postoj k této problematice s tím, že takové incidenty „se stávají“ (více čtěte ZDE).

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!