Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

13. komnata soudců otevřena. Na povrch vyplouvá jejich minulost v KSČ

Česko

  8:00
PRAHA - Část soudů zveřejní jména svých soudců, kteří byli před listopadem 1989 členy KSČ. Jako první zareagoval Ústavní soud, který včera na svůj web pověsil jména čtyř soudců exkomunistů.

Verdikt Ústavního soudu foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

V případě Ústavních soudců, jejichž životopis senátoři před jmenováním cupují na nitky, však jde jen o zopakování veřejně známých informací, které lze zjistit třeba z internetové encyklopedie Wikipedie.

Členství v KSČ

"Dělicí čárou slušnosti a neslušnosti není a nemusí být toliko členství v KSČ, ale celkové chování v uvedené době. Nicméně samo členství znamenalo... personifikační spojení s touto stranou a její svého druhu legitimizaci doma i v zahraničí," řekl v rozsudku předseda senátu Ústavního soudu Vojen Güttler, někdejší funkcionář Klubu angažovaných nestraníků.

Členem KSČ byl někdejší významný disident a dnešní předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský. Ten stejně jako soudci Jan Musil a František Duchoň vstoupil do KSČ v 60. letech a na začátku normalizace vystoupil. Místopředseda soudu Pavel Holländer byl v KSČ až do listopadu 1989. Řada dalších soudců Ústavního soudu prošla nejrůznějšími polistopadovými stranami. Poskytnout informace o soudcích komunistech se podle informací LN chystá v nejbližší době i předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa. Osloví kvůli tomu všechny soudce "svého" soudu a ptát se jich bude na členství v jakékoliv politické straně v minulosti.

Možnost ptát se na politickou minulost soudců otevřel poslední listopadový den právě Ústavní soud. Soudce Vojen Güttler tehdy vyhověl stížnosti aktivisty Tomáše Peciny a v průlomovém verdiktu rozhodl, že komunistická minulost soudců není citlivým osobním údajem, a naopak může stále ovlivňovat jejich chování.

Vandas: Soudí naše extremisty bývalá komunistka?
Od té doby soudy bombardují dotazy na minulost jejich soudců. Někteří předsedové soudu odpovídají ochotně, jiní se ovšem odmítají "svých" soudců ptát s tím, že jim to zapovídá zákoník práce. Webový seznam soudců komunistů vytváří Pecina, ptají se novináři, a dokonce i Tomáš Vandas, předseda Dělnické strany sociální spravedlnosti, nástupkyně rozpuštěné extremistické Dělnické strany.

Vandas poslal hned 1. prosince předsedovi Obvodního soudu pro Prahu 1 žádost s dotazem, jestli tamní soudkyně Věra Bártová byla v minulosti členkou KSČ. Bártová totiž soudí skupinku extremistů, kteří se provinili vylepováním nálepek propagujících neonacistický Národní odpor a pořádáním protestních akcí, a dva z nich drží už přes rok ve vazbě.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!