Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

180 dní v Monaku, přesto senátorem? Pracuji 16 hodin denně, tvrdí Valenta

Česko

  6:00
PRAHA - Kandiduje do Senátu, ale žádost o telefonický rozhovor odmítl. Odpovídal písemně. Miliardář a hazardní podnikatel Ivo Valenta je monacký rezident. V zemi u moře tak musí trávit alespoň polovinu roku. Práci senátora ale prý stíhat bude. „Jsem zvyklý pracovat naplno i 16 hodin denně,“ dušuje se.

Zakladatel loterijní společnosti Synot Ivo Valenta. foto: MAFRA - Zdeněk Němec

Podobně jako Ivo Rittig nebo tenistka Petra Kvitová, také Valenta se řadí mezi monacké rezidenty. A to už řadu letu. To však znamená, že minimálně 180 dní v roce musí pobývat v této zemi. Pochybnosti, zda by tak vůbec měl dostatek času věnovat se plně práci senátora, však odmítá.

„Nevidím nejmenší problém v tom, abych se práci senátora věnoval na plný úvazek a dokázal ji skloubit s mými dalšími aktivitami,“ uvedl pro Lidovky.cz. Co se týče jeho hazardního holdingu Synot, ve firmě prý dělá převážně strategická rozhodnutí, zatímco podnik řídí management. Navíc je zvyklý pracovat i 16 hodin denně. „Na rozdíl od některých jiných v lavicích Valdštejnského paláce rozhodně nehodlám prospat čas do dalších voleb,“ tvrdí kandidát na senátora.

Život v letadle

Pokud se Valenta skutečně neplánuje zařadit mezi senátní absentéry jako Jiří Čunek (KDU-ČSL) či Josef Řihák (ČSSD), znamenalo by to, že se ale v příštích šesti letech na trase Česko - Monako hodně nalétá. Stačí se podívat do senátního kalendáře. V minulém roce se zákonodárci sešli na 14 schůzích, které trvaly dohromady 24 dnů. „Je ale třeba vzít v úvahu, že loni čtyři měsíce nefungovala sněmovna, což omezilo i práci Senátu,“ připomněla Eva Davidová, mluvčí horní komory.

Senátní schůze však nejsou jediné události, které mají senátoři na programu. „Schází se výbory, které zasedají průměrně 1,5 až 2krát častěji, než jsou schůze Senátu. Třeba hospodářský výbor se sešel 33krát, tedy průměrně jednou za tři týdny. Plus probíhají schůze podvýborů, u kterých je četnost hodně individuální. A samozřejmě ještě schůze klubů, které se schází minimálně jednou před schůzí,“ vyčetla aktivity senátorů Davidová.

ČTĚTE VÍCE:

K tomu je ještě třeba přičíst činnost senátorů ve svých regionech, kde mají kancelář pro každotýdenní setkávání s občany. „Je to institut, který není povinný, zákon to nenařizuje, ale je to spíš zvyk, že pondělí tráví senátoři v regionech stejně jako poslanci,“ dodala mluvčí Senátu. To znamená dalších 52 dní, které by měl Valenta trávit v Česku.

Výsledky senátních voleb

Jak podnikatel uvedl, ušetřit čas chce i tím, že do Prahy bude jezdit připravený díky odborníkům a poradcům, které si bude platit z vlastních peněz. Kdo konkrétně mu má radit, ale neupřesnil. „Konkrétního experta vyhledám podle tématu, který bude v Senátu projednáván,“ odpověděl.

Valenta má i vysvětlení na otázku, proč téma Kvitová a neplacení daní v Česku rozpoutalo vášnivou debatu napříč společností, zatímco v jeho případě voliči zřejmě bydlení v Monaku neřeší. Má příjmy z dividend, které musí Synot danit v zemi, ze které plynou. „Konkrétně v České republice jsme za poslední čtyři roky odvedli na daních cca 2,8 miliard korun, za loňský rok to bylo více než 600 milionů,“ vypočetl Valenta.

Miliardář odpovídal pro Lidovky.cz písemně. Jeho mluvčí Magda Pekařová odmítla telefonický rozhovor zprostředkovat. Na dotaz, zda chce stejně zprostředkovaně komunikovat coby případný senátor i s voliči, Valenta reagoval slovy, že s novináři běžně hovoří. Proč to v případě serveru Lidovky.cz nebylo možné, nevysvětlil.

Štědrý sponzor z Monaka

Na Uherskohradišťsku, kde kandiduje jako nezávislý za Stranu soukromníků, získal hazardní boss v 1. kole 31,1 procenta hlasů, zatímco jeho soupeř pro 2. kolo lidovec Pavel Botek obdržel 13,3 procenta hlasů.

ČTĚTE TAKÉ:

Pohodlný náskok nad konkurenty lze vysvětlit pověstí, jakou si Valenta v oblasti vypěstoval: štědrý dárce, který dotuje kulturní akce i místní spolky, v čemž ostatně slibuje pokračovat i po volbách. Z peněz, které by za funkci senátora dostal, chce financovat zejména nadějné studenty. A takto mají lidé miliardáře Valentu zaškatulkovaného v paměti, i když peníze, které Slovácku posílá, pramení z výherních automatů.

Jak ale kandidáti rádi připomínají, ve 2. kole se soupeří opět od nuly. Valenta tak musí spoléhat nejen na to, že jeho voliči opět přijdou k urnám, ale i na to, že se voliči jiných kandidátů nespolčí proti němu a nepošlou do Senátu raději lidovce Botka. 

„Přestože řadu svých protikandidátů považuji za své osobní přátele, nedokážu předjímat, zda a které strany mi vyjádří podporu, to je pouze jejich rozhodnutím,“ uvedl Valenta. Jak zjistil server Lidovky.cz během večerního zasedání místního výboru ČSSD, končící senátorka Hana Doupovcová chce ale své voliče vyzvat k podpoře kandidáta KDU-ČSL.

Pokud Valenta příští víkend přeci jenom uspěje, bude jeho mandát výjimečný i tím, že se horní komora rozšíří o pravomocně odsouzeného senátora. V jeho trestním rejstříku by totiž člověk našel čtyřměsíční podmínku a pokutu za podíl na podplácení ve fotbale. I když se Valenta - svého času majitel uherskohradišťského fotbalového klubu 1. FC Synot - bránil až u Ústavního soudu, rozsudek za korupci zůstal platný.