Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

42 klíčových minut. Rittigův advokát chce připravit žalobce o nahrávky v kauze jízdenek

Česko

  6:00
PRAHA - Obvinění kolem Ivo Rittiga se snaží detektivům vyrazit jeden z hlavních trumfů v jízdenkové kauze. Jedná se o dvě nahrávky z policejních odposlechů v délce 42 minut, na něž si u Ústavního soudu stěžuje jeden ze stíhaných právníků lobbisty David Michal.

David Michal foto: MAFRA - Petr Topič

Vyšetřovatelé podle něj nemají právo klíčový důkaz v kauze tunelování dopravního podniku použít, protože obsahuje rozhovory advokáta s klientem, navíc vznikl při vyšetřování jiného případu.

Kriminalisté z protimafiánského útvaru na jaře 2012 "napíchli" Rittigovu kancelář v centru Prahy a pokoj v hotelu Ventana, kde kmotr vedl obchodní jednání. Klíčové pasáže, jimiž argumentují v kauze "17 haléřů z každé jízdenky", nahráli 27. a 29. března 2012.

ROZHOVOR S IVO RITTIGEM K JÍZDENKOVÉ KAUZE:

Dovozují z nich, že Rittig s Michalem a dalším obviněným právníkem z kanceláře MSB Legal Markem Stubleym ovládali papírnu Neograph dodávající dopravnímu podniku jízdenky. Díky tomu z každé prodané jízdenky mohli ukrojit 17 haléřů, peníze pak přes offshorovou společnost Cokeville Assets měly končit právě u Rittiga.

Lobbista se na nich s právníky a s ředitelem papírny a dalším obviněným Janem Janků, jehož vyšetřovatelé považují za Rittigovu prodlouženou ruku v papírně, baví ovládnutí valné hromady firmy, prodloužení smlouvy s dopravním podnikem nebo vylepšení pochroumaného mediálního obrazu jízdenkového tendru.

Kdo je kdo v kauze obvinění Rittiga

  • Ivo Rittig - lobbista, na jehož kontech podle policistů končily miliony z dopravního podniku, podle nového zjištění policie kontroloval papírnu Neograph i dění uvnitř DP
  • Peter Kmeť - majitel offshorové firmy Cokeville Assets, která od papírny Neograph dostávala 17 haléřů z každé jízdenky. Dosud neurčenou částku z nich měla posílat Rittigovi
  • Jan Janků - ředitel papírny Neograph, podle vyšetřovatelů plnil pokyny Rittiga a spol., je podepsán pod kontraktem na jízdenky
  • David Michal - právník a společník advokátní kanceláře MSB Legal, dříve Šachta&Partners, podle policie se podílel na nevýhodné smlouvě mezi DP a Neographem, zároveň zastupoval Cokeville Assets i Rittiga, podle policie se částečné podílel na údajných finančních tocích v kauze
  • Marek Stubley - další právník MSB Legal, stejně jako Michal částečně kontroloval finanční toky mezi DP, Neographem, Cokeville Assets a Rittigem, podílel se na vyhotovení nevýhodných smluv
  • Jan Valtr - policie ho neobvinila, fungoval ale podle ní jako Rittigova spojka uvnitř DP

Jenže podle Michala minimálně dvě pasáže nelze použít. Na nich zaznamenané schůzky se podle něj netýkaly žádné konspirace, ale šlo o normální právní poradenství. Od roku 2011 totiž Janků Neograph ovládl a najal právníky MSB Legal. 

"Záznam obsahuje komunikaci osob, které jsou ve vztahu advokáta a klienta, komunikace se prokazatelně týká poskytování právních služeb, přičemž tyto skutečnosti nijak nesouvisely s prověřovanou trestnou činností a nijak s ní ani do dnešního dne nesouvisí, a ani nemohly sloužit k objasnění skutečností policejním orgánem prověřovaných. Přesto, o dva roky později, tedy v březnu 2014, byl tento zvukový záznam postoupen policejnímu orgánu, který vede trestní řízení v jiné trestní věci," argumentuje Michal.

Nahrávky skutečně původně vznikaly kvůli podezřením kolem náměstka Vrchního státního zastupitelství v Praze Libora Grygárka, která odstartovala kauzu Nagygate. Útvar pro odhalování organizovaného zločinu je nicméně později poskytl protikorupční policii ke kauze tunelování dopravního podniku.

Záznam komunikace mezi advokátem a klientem přitom podle obviněného právníka nelze v trestním řízení použít. Policie je navíc měla ze zákona smazat, protože podle Michala při původním vyšetřování nic nezjistila.

Nahrávky měli zničit

"Přesto nepřistoupila ke zničení záznamu, nýbrž ho dva roky zcela bezdůvodně uchovávala a posléze postoupila jiné policejní součásti, která tento záznam v podstatě zneužila k vytvoření konstrukce o tom, že stěžovatel a další obvinění měli ovládat společnost Neograph," píše ve stížnosti Michal.

Vyšetřovatelé tak podle něj zneužili vztahu klient-advokát a důvěrných informací. Ústavní soud by jim tak měl nařídit, aby necelých 42 minut nahrávek z 27.3. 2012 i jejich přepisů ze spisu vymazali.

Státní zástupce dozorující vyšetřování kauzy Neograph Adam Borgula se odmítl k Ústavní stížnosti i argumentaci v ní vyjádřit. "Nechci v této fázi řízení polemizovat s obhajobou," uvedl pouze.

Lobbista Ivo Rittig odmítl na policii vypovídat v kauzách kolem Jany Nečasové, dříve Nagyové.

Na odposlechy si u Ústavního soudu stěžoval i obžalovaný expolitik David Rath, v jeho případě ale soud konstatoval, že jsou v pořádku. Michalova stížnost nicméně minimálně odhaluje další třecí plochu mezi advokáty a žalobci.

Advokáti vs žalobci

Server Lidovky.cz nedávno upozornil na raketový nárůst domovních prohlídek u advokátů. Kriminalisté hledali důkazy třeba v domě advokáta Tomáše Jindry z kauz kolem tajemnice Jany Nagyové (dnes Nečasové), u právníků lihového bosse Radka Březiny či v korupčním skandálu spjatém s kladrubským národním hřebčínem. Policisté zpravidla jdou po šanonech, paměťových discích či počítačích. O důkazy se ale musí přetahovat s advokátní komorou, která o jejich vydání rozhoduje.

V pondělí ohlásila vznik Unie obhájců ČR sdružující povětšinou advokáty z kauzy Nagyová. Veřejnost chce upozorňovat na chyby v postupech státního zastupitelství. Podle jejího prezidenta, advokáta Tomáše Sokola, ztratili žalobci sebereflexi. Unie kritizuje kauzy bývalého policejního prezidenta Petra Lessyho i trestní stíhání exposlanců ODS Petra Tluchoře, Marka Šnajdra a Ivana Fuksy či někdejšího generálního ředitele Vězeňské služby Luďka Kuly.

Dvě obvinění Rittiga

Pražský dopravní podnik uzavřel kontrakt na výrobu jízdenek s firmou Neograph, který zprostředkovala společnost Cokeville Assets z Panenských ostrovů. Zastupoval ji Rittigův obchodní partner Peter Kmeť. Tiskárna Neograph, kterou podle kriminalistů prostřednictvím jejího někdejšího jednatele Jana Janků fakticky řídili Rittig a advokáti David Michal a Marek Stubley, údajně Kmeťově firmě odváděla 17 haléřů z každé jízdenky. Podle Nadačního fondu proti korupci končily tyto peníze pravděpodobně u Rittiga. Lobbista tvrzení fondu napadl žalobou, kterou však pražský městský soud loni v červnu nepravomocně zamítl. V případě prokázání viny pětici hrozí tři až osm let vězení či propadnutí majetku.

Rittig zároveň čelí obvinění kvůli úniku tajných informací  z Bezpečnostní informační služby. V kauze je obviněna i pravá ruka expremiéra Petra Nečase Jana Nagyová.  

Autor:

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Rozdáváme hygienické pomůcky ZDARMA!
Rozdáváme hygienické pomůcky ZDARMA!

Hledáte udržitelnou a kvalitní hygienickou péči pro sebe i vaše miminko? Už dál nemusíte. Zapojte se do testování a vyzkoušejte produkty ECO by...