Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf
130 let

Lidovky.cz

5 nej receptů pro sychravé dny aneb Jak předejít nachlazení

Jídlo

  10:00
Zázvor, česnek nebo křen oceníme nejen při klasickém vaření, ale i při rýmě či nachlazení. Zkuste si místo návštěvy lékárny uvařit některý z receptů. V tomto sychravém období vás zahřeje, zasytí, ale i postaví na nohy.

Zázvorový čaj. foto: Shutterstock

Zázvorový čaj s medem a citronem
- je vynikající proti nachlazení. Čím víc zázvoru přidáte, tím silnější účinky má. Ale zase to nepřehánějte - zázvor je opravdu štiplavý. Jak čaj připravit? Budete potřebovat čerstvý zázvor, který pokrájíte na jemné plátky a zalijete litrem vařící vody. Můžete přidat i skořici a hřebíček. Nechte chvilku louhovat a poté koření vyndejte. Dochuťte medem a citronovou šťávou. Čaj pijte ještě horký.

Klasická česnečka
- česnek je přírodní antibiotikum a taková česnečka vás jistě posílí. Budete na ni potřebovat tři větší brambory, cibuli, 8 stroužků česneku, lžičky kmínu, 750 ml vývaru, 2 lžičky sušené majoránky, sůl a pepř. Nadrobno nakrájenou cibuli orestujte, přidejte na plátky pokrájené stroužky česneku (mužete i prolisovat), vhoďte na kostičky pokrájené brambory a zalijte vývarem. Osolte, opepřete, okmínujte a vařte, dokud brambory nezměknou. Poté přidejte majoránku. Do hotové česnečky přidáme chlebové krutonky.

Pomazánka z červené řepy s křenem
- křen je výborným pomocníkem při léčbě nachlazení a chřipkových onemocnění. Skvěle se doplňuje s červenou řepou, která v sobě ukrývá také řadu vitaminů. Na pomazánku budete potřebovat 150 g vařené či pečené řepy (nastrouhané) a 250 g měkkého tvarohu (můžete použít i Lučinu) - vmíchejte dohromady. Přidejte 2 lžíce olivového oleje a lžíci čerstvého strouhaného křenu. K dochucení použijte sůl, pepř a drcený kmín. Na konec přidejte 2 lžíce nasekaných vlašských ořechů. Podávejte na k rozpečeným bagetkám.

Křen se výborně hodí k masům. Stačí když tři lžíce nastrouháte 3 lžíce křenu, smícháte s 2 nastrouhanými jablky a ochutíte citronovou šťávou.

Čerstvá ovocná šťáva
- není nad čerstvou ovocnou šťávu. V sychravých měsících ji obzvlášť oceníte, ukrývá totiž mnoho dobrého pro váš organismus. A je rozhodně zdravější než kupované džusy. Zkuste šťávu z 2 mrkví, 2 jablek, 1 pomeranče a špetkou zázvoru. Jistě vás dostane z podzimní únavy. Jablka, mrkev a pomeranč oloupejte, vložte do odšťavňovače a přidejte špetku čerstvého pokrájeného zázvoru. Rozmixujte, nechte vychladit a poté vychutnejte. Pro dochucení můžete přidat lžičku medu.

Zelňačka
- dalším zásobárnou vitaminů je zelí. Obsahuje především céčko a je důležité pro naši imunitu. Uvařte si z něj polévku - zahřeje i zasytí. Na 2 lžících sádla osmažte asi 100 g na kostičky nakrájené slaniny. Přidejte cibuli a ještě chvíli opékejte. Zapraště trochou hladké mouky a dobře promíchejte. Přidejte 2 lžičky sladké mleté papriky a zalijte 1,5 litrem vody. Přidejte asi 500 g kysaného zelí (propláchnutého a pokrájeného), 3 na kostičky nakrájené brambory (můžete uvařit i zvlášť), 5 kuliček celého pepře, 5 kuliček nového koření, 2 bobkové listy, špetku chilli (nemusí být) a sůl. Vařte asi půl hodiny, dokud nejsou brambory a zelí měkké. Pak přidáme asi 150 g zakysané smetany a nakrájenou pikantní klobásu. Polévku ještě prohřejte a podávejte ozdobenou zbylou smetanou.

Autoři: