Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Průvod Prague Pride došel do cíle, na Letnou přišlo asi 40 tisíc lidí

Česko

  13:29aktualizováno  18:31
PRAHA - V rámci pochodu hrdosti sexuálních menšin Prague Pride dorazilo do Letenských sadů podle organizátorů asi 40 tisíc lidí. Během průvodu si účastníci připomněli památku obětí nedávné střelby na americkém Orlandu. Celý pochod centrem Prahy se podle policie obešel bez incidentů. Po desáté večer se účastníci přesunuli do holešovické Chemistry Gallery.

Další ročník pochodu na podporu sexuálních menšin Prague Pride prošel centrem Prahy. foto: ČTK

Program na Letné

Na Letné zahájil ve dvě odpoledne hudební program italský DJ Chris Nine, kterého o hodinu později vystřídala česká hudebnice Kao Oui. Vystoupila také travesti skupina Crazy Goddes, nechyběla ani akustická rock’n‘rollová skupina Fellas, která v roce 2011 získala s albem Robbery Blues cenu Akademie populární hudby za Objev roku a letos připravuje své druhé album Scarecrow.

Organizace Amnesty International ve svém stánku promítala krátké filmy s LGBT tématikou. Pro návštěvníky byly připraveny stánky s jídlem a s pitím, lidé si mohli také vyrobit placky, nechat se na 24 hodin oddat, nebo se zdarma nechat otestovat na virus HIV. Večer se účastníci přesunuli do holešovické Chemistry Gallery.

Duhový týden. V Praze začal festival s gay a lesbickou tematikou Prague Pride

Krnáčová průvod vítá

Průvod na podporu leseb, gayů, bisexuálů a transsexuálů (LGBT) vyšel v jednu odpoledne z Václavského náměstí. V průvodu je deset alegorických vozů, nechyběly mezi nimi například vozy americké ambasády nebo organizace Amnesty International. Na jednom z vozů jel i americký velvyslanec v ČR Andrew Schapiro. V průvodu jdou i čeští politici, mimo jiné ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (za ANO), pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO) či skupina zelených s předsedou Strany zelených Matějem Stropnickým.

„Chodím každý rok a bez ohledu na to, že jsem primátorkou, chci každý rok chodit,“ sdělila ČTK Krnáčová během pochodu. Upozornila, že i v naší společnosti stále nejsou všichni v rovnoprávném postavení. „Praha je liberálním městem a jsem ráda, že se tu průvod koná, stejně jako v dalších evropských městech,“ dodala.

Podle policie se celý pochod obešel bez incidentů. Podle zpravodajky ČTK cestou proti akci protestovalo pokřikováním, transparenty či rozdáváním letáků pouze několik jednotlivců.

Pochod Prague Pride 2016 na podporu sexuálních menšin.
Pochod hrdosti gayů a leseb Prague Pride se konal 13. srpna v Praze.

Hlavní hvězdou Egypťan

Největší hvězdou letošního průvodu je Omar Sharif junior, vnuk slavného egyptského herce téhož jména. Během arabského jara v roce 2012 se přihlásil ke své homosexuální orientaci, a musel proto kvůli své bezpečnosti opustit rodný Egypt.

„Od té doby se tam nevrátil, cestuje po světě, hovoří o svém gay aktivismu a dává dalším lidem sílu udělat to samé,“ řekla ČTK mluvčí festivalu Bohdana Rambousková.

V průvodu vyrazila „kočárková jízda“. Jde zejména o rodiny s dětmi v tyrkysových tričkách, které chtějí podpořit připravovanou novelu zákona o registrovaném partnerství. Ta by mohla umožnit přisvojení dítěte partnera nebo partnerky v registrovaném svazku.

Poprvé se průvodu účastní Blok Solidarity Forever, který se skládá z politických organizací Idealisté.cz, Socialistické solidarity a Mladých sociálních demokratů. Podle bloku by Prague Pride neměl být apolitickým festivalem, jeho členové upozorňují, že ke zrovnoprávnění LGBT lidí je ještě dlouhá cesta.

Protest křesťanských aktivistů

V horní části náměstí pod sochou sv. Václava se shromáždila asi desítka křesťanských aktivistů. S velkými kříži v rukou protestovali proti dnešní akci sexuálních menšin a zdůrazňovali význam klasické rodiny.

Hlavním tématem letošního Prague Pride je láska, věnuje se však i dalším otázkám. „Zaměřujeme se na bezpečnou lásku a prevenci AIDS a také na rodinu, která je tradičním vyústěním lásky,“ uvedla ředitelka festivalu Kateřina Saparová.

Festival se v České republice koná od roku 2011. První ročníky provázely protesty konzervativců, podle kterých byla akce nevkusná a obscénní. V dalších letech však protesty slábly. Na dnešní odpoledne plánují Výbor na obranu rodičovských práv spolu s Mladými křesťanskými demokraty Den pro rodinu, jehož součástí bude mezi 14:00 a 15:00 pochod z Ovocného trhu přes Karlův most na Kampu.

Protestní pochod

Na protest pochodu Prague Pride se koná pochod na podporu rodin, rovněž v centru Prahy. Účastní se jej asi tři stovky lidí. akce Den pro rodinu. Pořádá jej Výbor na obranu rodičovských práv spolu s Mladými křesťanskými demokraty. Účastníci se vydali z Ovocného trhu přes Karlův most na Kampu na protest proti souběžně konanému průvodu na podporu sexuálních menšin, kterým dnes vrcholí festival Prague Pride.

Demonstranti nesli mnoho českých vlajek, nad hlavami měli také pestrobarevné balonky. Akci doprovázela dechovka a mažoretky. „Co nejvíce rodinek, kde jsou děti, máma, tatínek,“ psalo se na jednom z transparentů.

„Každý den se desetitisíce rodin v České republice starají o své děti. Vychovávají nové občany, daňové poplatníky. Atmosféra ve společnosti i daňový systém přitom nezvýhodňují ty, kteří si vyberou úlohu zodpovědné výchovy nových generací. Ale spíš ty, kteří si vyberou pohodlný a nikým a ničím nevázaný životní styl,“ uvedla už dříve Jana Jochová z Výboru na obranu rodičovských práv.

Účastníci průvodu Prague Pride podle ní ostentativně oslavují zábavu bez zodpovědnosti, navíc jsou podporováni dotačními programy, nadnárodními korporacemi, zahraničními ambasádami a obrovským mediálním zájmem. „My naopak oslavíme zodpovědnost zábavou. Česká rodina si to zaslouží,“ dodala Jochová. Po příchodu na Kampu bude program pokračovat koncertem a rodinným odpolednem.

Autor:

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...