Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

A článek, Jiří, článek jste již nalezl? ptá se denně falešný Peroutka Ovčáčka. Napsal už 475krát

Česko

  6:00
PRAHA - „A článek, Jiří, článek jste již nalezl?“ Pozornému uživateli twitterového účtu prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka tato hláška asi neunikla. Jen málokdo ale tuší, že se tam objevila již 475krát za necelé tři měsíce. Jde o automat. Za recesistickou akcí však stojí člověk, který používá přezdívku Ferdinand Peroutka. Ačkoli svou totožnost tají, server Lidovky.cz jej vypátral a udělal s ním rozhovor.

Jiří Ovčáček. foto:  Michal Sváček, MAFRA

Ať píše prezidentův mluvčí o bezpečnostních opatřeních na Hradě, komentuje verdikt v kauze Ztohoven nebo se pouští do hodnocení médií, Ferdinand Peroutka, tedy ten twiitterový, bez ustání pokračuje ve svém trollingu (záměrnému provokování na internetu – pozn. red.). Větou „A článek, Jiří, článek jste již nalezl?“ komentuje téměř každý Ovčáčkův tweet. Tímto způsobem provokoval na sociální síti celkem 475krát. Například jen během psaní tohoto článku uštědřil Ovčáčkovi další jízlivý komentář.

Falešný Peroutka? Grafoman

Naráží tak na spor, v němž se vnučka novináře Ferdinanda Peroutky dožaduje omluvy od hlavy státu, který jejího dědečka označil za obdivovatele Hitlera. Vadí mu především skutečnost, že prezidentův úřad nebyl stále schopen doložit důkaz o tom, že by proslulý novinář napsal článek s titulkem „Hitler je gentleman“, jak tvrdil prezident Miloš Zeman.

Netradiční aktivitu provádí falešný Ferdinand Peroutka v anonymitě. Skutečné jméno nechce veřejně prozrazovat a s redakcí serveru Lidovky.cz kominukuje skrze prostředníka.

E-mail, z něhož dvojice společně odpovídá, obsahuje slovo „šprýmař“. Pomocník muže s přezdívkou po slavném novináři však vystupuje pod reálným jménem a s chutí komentuje činnost svého přítele. „Víte, on je autor myšlenky grafoman,“ píše redaktorce, proč místo stručných odpovědí na jednoduché otázky posílá zevrubnou výpověď ve formě rozhovoru, který sám celý vymyslel.

On prý jen pomohl dovést myšlenku do konce. „Za mě, jako pouhého realizátora - vznešené označení pro tak prostý úkon, jako je napsání pár řádek kódu - není moc o čem se bavit, ten účet je automat, který nikdo aktivně nespravuje. Ale po domluvě s duchovním otcem nápadu jsme si řekli, proč ne,“ vysvětluje dále.

Ačkoli se celá hra zdá být jen zábavnou formou komunikace, falešného Peroutku žene potřeba reflektovat současnou hradní politiku a styl vyjadřování Zemanova mluvčího. V rozhovoru, který internetový troll doplňoval o vlastní otázky, vysvětluje, co jej k tomu vlastně dovedlo.

Není mluvčí jako mluvčí

„Hlavním důvodem byl styl komunikace pana Ovčáčka. Nejde si nevšimnout, s jakým zápalem se tento úředník vrhnul na Twitter a zároveň s jakou přezíravostí ignoruje všemožné dotazy uživatelů. A nutno dodat, že nejde pouze o sarkastické poznámky, řada dotazů byla zcela vážná, a i ty zůstaly prostě bez odpovědi. Nezbývá pak než se trpce pousmát, když se člověk, který má na vizitce ‚mluvčí‘, chová na Twitteru jako dunící kolej. S tou lze těžko diskutovat. A diskutovat s trollem, to už nelze vůbec,“ uvádí muž.

Ovčáčka nepokrytě označuje za „trolla“. „Z podstaty definice internetového trolla a jeho stylu komunikace o tom už asi nelze pochybovat. Jsem přesvědčen, že hlavním cílem komunikace hradního mluvčího na Twitteru je provokovat a ve 140 znacích trollovat kdejakého názorového oponenta. Jednoduše dokáže kdekoho označit za Pražskou kavárnu nebo schválně zkomolit jméno,“ říká a dokládá to například na záměrné výměně jména skupiny „Ztohoven“ na „Sto hoven“.

Hradní mluvčí Jiří Ovčáček.
Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček při návštěvě Nýřan.

Hradní mluvčí podle něj navíc využívá sociální sítě k docela jinému účelu, než jaký by si sám v souvislosti s prací vedoucího tiskového oddělení prezidenta republiky představoval. „Stačí se podívat, kolik procent tweetů věnuje alespoň nějakému klasickému informačnímu servisu z Hradu a kolik energie věnuje Jiří právě onomu dunění,“ vysvětluje s tím, že je přesvědčen o tom, že jsou Ovčáčkovy výstupy v rozporu s etickým kodexem úředníků a zaměstnanců veřejné správy. Problém vidí především v tom, že podle něj Ovčáček mnohdy vyjadřuje jen osobní názory a zapomíná na svou funkci. Funkci prezidentova mluvčího.

„To mlhavé oddělení ukazuje buď na to, že Ovčáček nerozumí své úřednické roli a tomu, jak lidé vnímají osobní účty na sociálních sítích, nebo naopak velmi dobře využívá nehezkou formu politické marketingové komunikace. Což si bez posvěcení od jeho šéfa také neumím představit,“ míní internetový šprýmař.

Chudáka už musí bolet ruka, říká Ovčáček

Ovčáčka „bombardování“ skrze vzkazy na sociální síti nijak zvlášť nepřekvapuje. „Twitter je oblíbený kanál Pražské kavárny, takže jsem nebyl touto aktivitou překvapen, stejně jako třeba falešnými účty. Mám jen trochu obavu o kondici majitele zmíněného účtu,“ odpověděl na dotaz, co si o monotónním dotazování myslí. „Z toho neustálého kopírování jedné věty na Twitteru už ho, chudáka, musí přinejmenším bolet ruka,“ doplnil.

Falešný Peroutka ale nepolevuje. Přemýšlí, že by své pole působnosti ještě rozšířil. „Na Twitteru mám několik dalších adeptů z politického prostředí, kteří si o podobnou pozornost říkají,“ říká. „Jen bych pro ně potřeboval poněkud inteligentnějšího bota, který by například uměl rozpoznat, zda je tweet vhodné komentovat. Podle obsahu. Aby nedocházelo k nevhodným situacím, jako například komentování kondolence a podobných citlivých témat,“ přemýšlí.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!