Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

'Nepřesvědčivé'. Rusko zpochybnilo americké důkazy

USA

  10:57aktualizováno  11:32
MOSKVA - Informace USA a jejich spojenců o odpovědnosti režimu prezidenta Bašára Asada za použití chemických zbraní v Sýrii jsou "absolutně nepřesvědčivé", prohlásil ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Damašek svou vinu nadála popírá a žádá OSN o ochranu před "jakoukoli agresí".

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov se svým americkým protějškem Johnem Kerrym foto: Reuters

"Ukázali nám jakési dokumenty, které neobsahovaly nic konkrétního - žádné geografické koordináty, žádná jména, žádné důkazy o tom, že vzorky odebrali profesionálové," řekl Lavrov v přednášce na Moskevském státním ústavu mezinárodních vztahů (MGIMO). Americké dokumenty podle ruského ministra "neobsahovaly vůbec žádný komentář k faktu, že experti vážně zpochybňují videozáznamy putující po internetu".

SYRSKÁ KRIZE: Otázky a odpovědi

Informace, které Rusku poskytly Spojené státy a rovněž Británie a Francie, jsou podle Lavrova absolutně nepřesvědčivé. "Když jsme požádali o podrobnosti, bylo nám sděleno, že všechno je tajné a nemohou nám nic ukázat," dodal.

Lavrov vyjádřil podiv nad tím, že jeho "dobrý přítel" Kerry v minulých dnech hovořil o "nezvratných důkazech", které údajně Washington poskytl Moskvě. "Tvrdit něco takového je velmi podivné," prohlásil Lavrov.

Lavrov v přednášce na MGIMO vyjádřil podiv nad tím, že jeho "dobrý přítel" Kerry v minulých dnech hovořil o "nezvratných důkazech", které údajně Washington poskytl Moskvě. "Tvrdit něco takového je velmi podivné," prohlásil Lavrov.

Ruský prezident Vladimir Putin už minulý týden označil tvrzení USA o tom, že chemické zbraně použil prezident Bašár Asad, za "nehoráznou hloupost", a požádal o předložení důkazů v Radě bezpečnosti OSN. Putin chce o situaci v Sýrii jednat koncem příštího týdne na summitu zemí G20 v Petrohradu.

Moskva v noci na pondělí do východního Středomoří vyslala průzkumnou loď, která má nedaleko syrských břehů "shromažďovat informace". Oznámila to agentura Interfax. Loď Priazovje opustila domovský přístav v černomořském Sevastopolu a míří do Středozemního moře "ke shromažďování informací v oblasti narůstajícího konfliktu," uvedla agentura s odvoláním na informované vojenské zdroje.

Průzkumná loď má operovat nezávisle na flotile ruských válečných lodí, které jsou v oblasti od letošního roku umístěny trvale. Rusko svou středomořskou flotilu rozpustilo počátkem 90. let za vlády prezidenta Borise Jelcina, nynější prezident Vladimir Putin se ale rozhodl ji obnovit s ohledem na "obhajobu ruských národních zájmů".

Skeptická zůstává i Čína

Informaci o důkazech, které mají svědčit o nasazení chemických zbraní, obržela od USA i Čína. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Chung Lej americký důkazní materiál zatím nekomentoval, ale na tiskové konferenci v Pekingu oznámil, že Čína je přípravami na jednostrannou vojenskou akci v Sýrii vážně znepokojena.

ČTĚTE TAKÉ:

"Jakákoli akce mezinárodního společenství by měla vycházet ze zásad Charty OSN a základních norem mezinárodních vztahů," prohlásil Chung Lej. Jedině tak lze podle něj předejít dalším komplikacím v řešení syrské krize a vyhnout se "další katastrofě na Blízkém východě".

Peking je podle Chunga proti jakémukoli užití chemické munice a podporuje nezávislé a objektivní vyšetřování OSN. Než skončí, měly by se všechny strany zdržet jakýchkoli závěrů.

Ve Francii je rozhodnutí v rukou prezidenta

Francouzská vláda, která jako první volala po použití síly v Sýrii, nehodlá vyslyšet naléhání opozice a nenechá o případné vojenské akci hlasovat v parlamentu. Umožňuje jí to francouzská ústava.

Podle té je prezident vrchním velitelem francouzské armády a má právo sám nařídit zahraniční intervenci. Parlament o ní musí pouze informovat, a to do tří dnů po jejím zahájení. Schválit poslanci musejí zahraniční vojenskou operaci jen v případě, že trvá déle než čtyři měsíce.

Francouzský prezident Francois Hollande

"V tak komplikované situaci se musíme držet principů, jinými slovy ústavy. Ta prezidenta nezavazuje, aby o vojenské akci nechal hlasovat. Nemusí o tom s poslanci ani debatovat" řekla šéfka zahraničního výboru parlamentu Élisabeth Guigouová rozhlasové stanici France Info.

Hollande od údajného chemického útoku v Sýrii trvá na trestu pro režim prezidenta Bašára Asada, který je podle Paříže i Washingtonu za akci odpovědný. Francouzský prezident se ale dostal do citlivé situace, když britský parlament vojenskou akci odmítl a americký Kongres o ní má z rozhodnutí prezidenta Baracka Obamy teprve hlasovat.

Informace, které má francouzská rozvědka, podle Guigouové jasně ukazuje na Asada jako na strůjce chemického útoku. Francouzské veřejné mínění je ale podle průzkumů spíš proti vojenskému zásahu a k opatrnosti vyzývá i konzervativní opozice.

Syrský režim žádá OSN o ochranu

Syrská vláda v pondělí dopisem požádala OSN, aby zabránila "jakékoli agresi" proti Damašku a aby se zasadila o politické řešení syrské krize. Stálý syrský zástupce v OSN Bašár Džafarí předal dopis generálnímu tajemníkovi OSN Pan Ki-munovi a argentinské diplomatce Maríi Cristině Percevalové, jejíž země nyní předsedá Radě bezpečnosti.

Dopis podle syrské agentury SANA vyzývá Pan Ki-muna, aby "dostál své odpovědnosti a zabránil jakékoli agresi proti Sýrii". Šéf OSN by se měl zasadit o politické řešení syrské krize a Rada bezpečnosti by měla naplnit svou roli bezpečnostní pojistky "proti absurdnímu použití síly mimo rámec mezinárodního práva," stojí v dopisu.

ČTĚTE TAKÉ:

Syrský dokument rovněž kritizuje postoj Washingtonu, který prý s využitím obrázků z internetu "přejal staré báchorky vyrobené teroristy". Spojené státy by podle velvyslance Džafarího "měly sehrát roli garanta míru a připojit se k Rusku v přípravách mezinárodní konference o Sýrii". Místo toho ovšem Washington neváhá použít vojenskou sílu proti komukoli, kdo se staví proti jeho politice, uvedl syrský diplomat.

Autoři: ,