Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Absurdnější než Kafka, popisuje domácí vězení žena čínského disidenta

Svět

  15:30
PEKING - Zákaz přístupu k internetu, žádné telefonáty a vycházka jednou za týden na nákup potravin. Absurdní život v domácím vězení manželce zadržovaného čínského nositele Nobelovy ceny za mír Liou Siao-poa na chvíli narušili novináři. Poskytla jim první rozhovor po více než dvou letech.

Disidentovu ženu nečekaná návštěva zaskočila. Novinářům poskytla první interview po více než dvou letech. foto: Reuters

Liou Sia nucený pobyt ve svém pekingském bytě označila za absurdní a citově vyčerpávající, a také v ostrém kontrastu s oslavnou reakcí Pekingu na letošní zisk Nobelovy ceny za literaturu čínským spisovatelem Mo Jenem.

Prázdná židle

V pondělí na Den lidských práv předají zástupci Člověka v tísni spolu s předsedou českého PEN klubu Jiřím Dědečkem otevřený dopis čínskému velvyslanectví s požadavkem propuštění Liou Siao-po z vězení. Tento muž získal v roce 2010 Nobelovu cenu míru, kterou nemohl převzít a jeho židle během ceremoniálu zůstala prázdná.
Liou Siao-po je jedním ze zakladatelů Nezávislého centra čínského PEN klubu a jeho čestným prezidentem. Svůj jedenáctiletý trest si odpykává za podvracení republiky. Konkrétně za to, že se podílel na vzniku Charty 08, prohlášení inspirovaném československou Chartou 77, které volá po nenásilných reformách a větších občanských svobodách v současné Číně.

"Je to tak absurdní. Domnívala jsem se, že jsem citově připravena na důsledky, když Liou Siao-po získá (Nobelovu) cenu. Ale nenapadlo mne, že poté, co ji získá, nebudu smět opouštět domov. Myslím si, že Kafka by nedokázal napsat nic absurdnějšího a neuvěřitelnějšího než toto," řekla Liou Sia reportérům, kterým se údajně podařilo proniknout do ženina domova v době, kdy si policisté střežící takřka nepřetržitě její byt odskočili na oběd.

Plakala a třásla se po celém těle
Disidentova manželka, básnířka a fotografka Liou Sia, která z žádného zločinu v Číně obviněna nebyla, absolvovala první rozhovor po 26 měsících. Zaskočena nečekanou návštěvou se chvěla po celém těle a také plakala.

Liou Sia uvedla, že jednou za měsíc má povoleno navštívit svého manžela ve vězení, které se nachází asi 450 kilometrů severovýchodně od Pekingu. Liou Siao-po si nyní čtvrtým rokem odpykává svůj jedenáctiletý trest vězení za údajné podněcování k převratu. Nobelův výbor ho v roce 2010 ocenil za jeho dvacetiletý nenásilný boj za lidská práva, cenu ale Si převzít nemohl, jelikož v té době již seděl ve vězeňské cele.

Provládní nositel 'nobelovky'

Peking tehdy ocenění Lioua odsoudil a uvedl, že výbor poškodil svou pověst, když dal cenu vězněnému zločinci. Tato zloba se však změnila v hrdost v letošním roce, když byla Nobelova cena za literaturu udělena spisovateli Mo Jenovi, který spolupracuje s čínskou komunistickou vládou.

Spekuluje se, že komunističtí vládci se snaží tlakem na jeho manželku donutit zadržovaného nositele Nobelovy ceny za mír k odchodu do exilu. Ten však prý o emigraci neuvažuje.

Autoři: ,

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...