Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Adolf Opálka: Velitel parašutistů, který navzdory zradě bojoval až do konce

Kalendář hrdinů

  0:01
PRAHA - Pro mnohé splývá jeho podoba zásluhou filmu Atentát s tváří herce Radoslava Brzobohatého. Nadporučík Adolf Opálka, velitel legendární sedmičky parašutistů, která padla po heroickém boji s nacistickou přesilou 18. června 1942 v pražském chrámu svatého Cyrila a Metoděje, by se letos dožil 102 let.

Nadporučík Adolf Opálka. foto: Archiv VHÚ

Opálka se narodil se 4. ledna 1915 v Rešicích u Moravského Krumlova a po maturitě na obchodní akademii se během vojenské služby přihlásil na vojenskou akademii.

Novopečeného poručíka horské pěchoty těžce zasáhla mnichovská zrada a rozpad republiky v březnu 1939. Již 26. června u Moravské Ostravy opustil okupovanou vlast a záhy s dalšími dobrovolníky odplul do Francie. Zpočátku musel sloužit v cizinecké legii v Alžírsku, po vypuknutí války se vrátil do Francie, ale po její rychlé porážce odplul do Británie.

K osudové změně v jeho životě dochází 19. září 1941, kdy se u skotského jezera Loch Morar zúčastnil náročného diverzního kurzu a hned poté absolvoval parašutistický výcvik v Ringway u Manchesteru. Již jako nadporučík byl jmenován velitelem tříčlenné sabotážní paraskupiny Out Distance, kterou s ním tvořili rotný Karel Čurda a desátník aspirant Ivan Kolařík. V noci z 27. na 28. března 1942 byli vysazeni kvůli navigační chybě místo na Písecku až u Ořechova v blízkosti Telče.

Ampulka jedu, poté kulka

Od té chvíle se jim začala lepit smůla na paty. Ztratili jeden ze zásobníků s materiálem, Opálka si při seskoku poranil nohu a Ivan Kolařík ztratil falešné doklady, v nichž měl proti všem zásadám konspirace fotografii své dívky i s věnováním. Ivan se 1. dubna 1942 otrávil ve Vizovicích ve víře, že gestapo se spokojí s jeho smrtí. Bohužel se mýlil. Rodinu jeho dívky i jeho příbuzné nacisté popravili.

Čurda se později vydal na cestu zrady, která vedla i k smrti Adolfa Opálky. Po atentátu na vraha českých elit a architekta holokaustu Reinharda Heydricha se Opálka počátkem června 1942 ukryl s šesti dalšími parašutisty v pravoslavném chrámu v Resslově ulici. Čurdovou zradou se nacistům podařilo zjistit úkryt parašutistů.

Ti se však v obklíčení odmítli vzdát a svedli svůj poslední boj, který někteří z nich symbolizovali výkřiky: „Jsme Češi! Nikdy se nevzdáme, slyšíte? Nikdy!“ Sám Opálka, těžce raněný na kůru chrámu, se zastřelil, když předtím ještě spolkl ampulku jedu. Ryzí chlap, skromný a obětavý vlastenec byl z ražby těch, kterých se naší současnosti bohužel poněkud nedostává.

Autor: