Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Rodinná tradice? V thajských věznicích jsou tisíce žen kvůli drogám

Svět

  6:00
AJUTTCHAJÁ - Nechaly se nalákat představou snadno vydělaných peněz, únikem z bídy nebo tlakem rodiny. A nyní si tisíce žen v Thajsku odpykávají tresty za obchod s drogami, napsala agentura AFP.

Doprava v Bangkoku foto: Hana Vitnerová, HedvabnaStezka.cz

Sedmadvacetiletá Maj byla odsouzená ke třem letům vězení, když ji policie dopadla s 20 pilulkami "jaba", což je slangový výraz pro metamfetamin, který je místně známý jako "šílená medicína" a užívají ho desítky tisíc Thajců od taxikářů až po studenty.

"Množství jaby bylo vyšší, než kolik se smí mít pro osobní užití, a tak mě obvinili z prodeje drog," říká Maj, jejíž přítel je také ve vězení za obchod s metamfetaminem. Ve věznici ve městě Ajuttchajá severně od Bangkoku je podruhé. Trest si odpykává i se svým malým synem a bez naděje na předčasné propuštění v zemi, která prosazuje jednu z nejpřísnějších protidrogových politik na světě.

200 tisíc zatčených za obchod s drogami

Tříletý trest vězení za držení metamfetaminu je v Thajsku běžným trestem. Přesto tu užívání této stimulační drogy neustále kvete a v Asii větší množství metamfetaminu zabavuje pouze policie v Číně. V roce 2012 bylo v Thajsku zabaveno více než 95 milionů tablet této drogy. To je téměř pětinásobek množství zabaveného v roce 2008, uvedl Úřad OSN pro drogy a kriminalitu (UNODC).

Většina této drogy se vyrábí v pohraničním pásu v sousední Barmě a do Thajska se pašuje. V Thajsku bylo v roce 2012 v souvislosti s metamfetaminem zatčeno téměř 196.000 lidí, což je nejvíc v Asii. Za stejnou dobu bylo také zadrženo 69 Thajek při pokusu propašovat drogy do zahraničí - a jen tři muži, dodal UNODC.

Plat je 60 korun měsíčně

Ve věznici v Ajuttchajá jsou zdi dětské herny pokryté obrázky. Ale navzdory květinovým záhonům a kadeřnickému salónu tu život pro vězeňkyně není žádný piknik. Ženy tu našívají korálky na trička za plat 100 bahtů měsíčně (asi 60 korun). Ostatní výtěžek z jejich práce jde na provozní náklady věznice.

S ženami za mřížemi začal v poslední době spolupracovat jeden z místních spisovatelů, který pro ně pořádá dílny tvůrčího psaní. V nich je povzbuzuje, aby sepsaly svůj příběh a už z nich sestavil dvě sbírky, jichž se prodalo několik tisíc výtisků. Příběhy, které ženy vyprávějí, jsou si v mnohém podobné.

Prodej drog jako rodinná tradice

Jedna z vězeňkyň líčí, jak zůstala po rozvodu bez haléře, a proto prodávala drogy, aby mohla vychovat syna. Jiná vypráví, jak ji zahraniční přítel vmanipuloval do pašování drog. Třetí se do obchodu s drogami dostala v rámci "rodinné tradice", protože všichni její příbuzní od tetičky až po matku se živili obchodem s metamfetaminem.

Savapa, která je za mřížemi za držení 30 pilulek jaby, vzpomíná, jak ji do obchodu s drogami vlákal soused v době, kdy byla studentka. Její matka by si přála, aby začala znovu studovat a časem převzala rodinný obchod s potravinami. Ale na svobodu se dostane až v roce 2018.

Tvrdé tresty i pro ty, kdo prodávají jen malé množství drogy, je jedním z důvodů, proč patří Thajsko mezi země s nejvyšším počtem žen za mřížemi na světě. V současnosti je jich ve věznicích asi 42.000 a představují zhruba 14 procent celkového počtu vězňů. Ve Spojených státech představují ženy devět procent všech vězňů, v Číně pět a například v Lichtenštejnsku nulu.

Autoři: ,

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč
2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.