Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Agentura EU viní české úřady z homofobie. Měří uprchlíkům penis

Česko

  10:46aktualizováno  14:16
BRUSEL - Agentura Evropské unie pro lidská práva viní české úřady z homofobie. Žadatelům o azyl, kteří tvrdí, že jsou homosexuálové, prý provádí takzvanou falometrii, tedy měření průtoku krve v penisu při zobrazení sexuálních výjevů.

Agentura EU viní z homofobie české úřády, uprchlíkům údajně měří penis. foto: Shutterstock

Podle nejnovější zprávy agentury jde o porušení jednoho z článků evropské charty základních práv, která zakazuje mučení a ponižující zacházení. Mluvčí českého ministerstva vnitra Vladimír Řepka na potvrdil, že falometrické vyšetření bylo v několika případech využito. Vždy bylo provedeno se souhlasem žadatelů, někteří z nich o ně sami požádali, uvedl.

Kontroverzní metoda
Že Česko využívá kontroverzní metodu, nejspíš jako jediný stát Evropské unie, vyšlo najevo před soudem v Německu, kde si jeden z íránských žadatelů o azyl na použití falometrie stěžoval. Jeden z výzkumníků, kteří připravovali zprávu o homofobii v EU, poté kontaktoval české ministerstvo vnitra. "Podle informací ministerstva vnitra může být použití falometrie navrženo v případě, že jednotlivec žádá o azyl kvůli své homosexualitě a při pohovoru s ním se objevily nesrovnalosti," uvádí zpráva agentury EU, která je k dispozici na internetu.

"Falometrické vyšetření jako součást komplexního sexodiagnostického vyšetření bylo v rámci řízení o mezinárodní ochraně použito v několika případech. Přesné statistiky nevedeme, ale jednalo se pouze o jednotlivce, konečný počet nedosahuje ani deseti osob," uvedl Řepka. Odbor azylové a migrační politiky podle něho k tomuto kroku přistoupil v případech, kdy nebylo možné jinak ověřit odlišnou sexuální orientaci žadatele o azyl, "zejména z důvodu slabé až nulové věrohodnosti výpovědí konkrétního žadatele nebo žadatelky".

Podle mluvčího se falometrie provádí jako jeden z podkladů pro rozhodnutí u lidí, kteří žádají o azyl s tím, že se bojí vrátit do vlasti kvůli odlišné sexuální orientaci, která by po návratu mohla vést k vážnému porušení jejich lidských práv nebo ohrozit jejich život. "Musí se jednat o osoby ze zemí, které homosexualitu tvrdě trestají," řekl Řepka. Úřad chce mít podle něho stoprocentní jistotu, že případným odmítnutím neohrozí nevěrohodné žadatele.

Měli souhlas žadatelů
"Jednalo se zejména o osoby z oblastí, kde je aplikováno islámské právo šaría, případně ze zemí se silným vlivem islámu, který se na osoby s odlišnou sexuální orientací dívá velmi kriticky a přísně tuto odlišnost trestá," sdělil Řepka. Jako příklad uvedl Írán, Sýrii, Egypt, Ázerbájdžán, Nigérii nebo Kamerun. "Ve všech případech, kdy byla odlišná sexuální orientace u takto definované skupiny osob prokázána, a to mimo jiné i provedením sexodiagnostického vyšetření, bylo ze strany odboru azylové a migrační politiky přistoupeno k udělení azylu," řekl Řepka.

České úřady jednotlivé žadatele o azyl údajně informují o podrobnostech procedury, na kterou dohlíží profesionální sexuolog, a žádají i jejich písemný souhlas. Řepka to potvrdil, vyšetření bylo podle něho vždy provedeno soudním znalcem z oboru sexuologie. Žadatelé, kterých se to týkalo, k tomu podle mluvčího dali souhlas, případně o to sami požádali.

Pokud se uprchlík odmítne falometrii podrobit, znamená to pro něj podle agentury EU značnou komplikaci při získávání azylu. V případě, že při výjevech heterosexuálního sexu neprokáže žádné známky vzrušení, Češi jej považují za homosexuála, což jej přiblíží zisku azylu. Podle agentury EU jsou nicméně takové závěry pochybné stejně jako samotná metoda. Ta mimo jiné nemá žádný smysl v případě, že jde o jedince s bisexuální orientací.

"Toto vyšetření je pro žadatele o azyl nepatřičné s přihlédnutím k tomu, že mnoho z nich bylo kvůli své sexuální orientaci zneužito," uvádí agentura EU pro lidská práva. Pochybnost o metodách českých úřadů vyjádřil i německý soud, který se zabýval stížností íránského žadatele o azyl, jemuž by v případě návratu do domovské země mohl kvůli homosexualitě hrozit i trest smrti. Podle soudu lze falometrii jen těžko ztotožnit se současnými představami o základních lidských právech.

Praktiky potvrzuje i Člověk v tísni
Z vyjádření humanitární společnosti Člověk v tísni vyplývá, že využívání metody potvrzují lidé z organizací zaměřených na pomoc uprchlíkům. "Měla jsem celkem tři klienty homosexuální orientace, dva Íránce, kteří žili v páru, a jednu lesbickou ženu z Kamerunu, a všichni tři touto zkouškou prošli. Tito žadatelé o azyl byli v rámci vstupních pohovorů azylového řízení požádáni o písemný souhlas s lékařským vyšetřením, které prověří jejich homosexualitu. Nevím ale, nakolik byl jejich souhlas informovaný, průběh vyšetření je šokoval," citoval Člověk v tísni například Petru Khollovou z Organizace pro pomoc uprchlíkům.

"Všichni mí klienti, kteří postavili svou žádost o mezinárodní ochranu na své homosexualitě, byli k tomuto vyšetření vyzváni, a celkově šlo o většinu klientů naší organizace, kteří žádali o mezinárodní ochranu kvůli své sexuální orientaci. Týkalo se to i případu, kdy klient měl dlouhodobého partnera, který se nabízel, že dlouhodobý vztah dosvědčí," uvedla zase právnička Magda Faltová ze Sdružení pro integraci a migraci.

Falometrie je metoda, jejíž počátky sahají do 50. let minulého století. Vyvinul jí český psychiatr a sexuolog Kurt Freund, který takto vyšetřoval právě sexuální orientaci.

Autoři: ,