Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Aktivisté brání stromy napadené kůrovcem

Česko

  8:47
MODRAVA (KLATOVSKO) - Na šumavském Ptačím potoce u Modravy jsou opět od časného rána ekologičtí aktivisté, kteří tu chtějí svou přítomností bránit kácení stromů napadených kůrovcem.

Aktivisté začali blokovat lokalitu Ptačí potok u šumavské Modravy foto: ČTK

Podle Hnutí Duha nemá správa Národního parku Šumava nutnou výjimku, která by umožnila kácení stromů v této lokalitě. Park tvrdí, že kácení je v souladu se zákonem i stanoviskem ministerstva životního prostředí. Na lokalitu ekologové hlídkují od pátku. Ani dnes sem ale nepřišli žádní lesní dělníci, aby pokračovali v započatém kácení. V okolních lesích ale už teď někdo pracuje, řekl z místa přírodovědec Mojmír Vlašín.

"Přišli jsme sem ráno před šestou, u nás je zatím klid, ale naproti v druhé zóně už dřevaře slyšíme. Vyslali jsme hlídky po naší lokalitě, aby tady někdo nezačal těžit," popsal situaci. Ekologové každý den přicházejí časně ráno a na noc odcházejí do kempu. Momentálně je jich tu asi deset, během dne očekávají příchod dalších lidí. "O víkendu nás tu nejvíc bylo 29. Zítra, v úterý, nás tady bude zase hodně, ještě víc než o víkendu," uvedl Vlašín.

LIKVIDACE KŮROVCE NA ŠUMAVĚ

Ekologové mají informace, že dnes by dřevorubci údajně na Ptačí potok dorazit neměli. Potvrdil to ráno i mluvčí národního parku Pavel Pechoušek. Podle něj se nyní správa parku zaměří především na likvidaci stromů u turistických cest, které před týdnem na Šumavě spadly při velké bouři. Na Ptačí potok by se údajně dřevaři neměli vydat ani v úterý.

Aktivisté jsou připraveni na všechny varianty počasí. Na místě nebudou stavět žádné stany ani plátěné přístřešky, před případným deštěm je prý ochrání oděvy a pláštěnky. "Momentálně je počasí ideální, zataženo, neprší, nejhorší jsou ale mračna muchniček, které jsou tady všude," popsal biolog.


Ekologové hodlají na místě zůstat tak dlouho, dokud správa parku od kácení v lokalitě neupustí, nebo dokud ho nezastaví policie nebo Česká inspekce životního prostředí. Na obě instituce se aktivisté obrátili.

Podle Hnutí Duha je v lokalitě Ptačího potoka, kde žijí chráněné druhy zvířat, označeno ke kácení velké množství stromů. Asi stovku z nich už dřevorubci minulý týden porazili, podle ekologů navíc velmi nešetrným způsobem, takže zcela zničili i podrost. Mezi pokácenými stromy našli také několik zcela zdravých bez kůrovce. Jaromír Bláha z Hnutí Duha uvedl, že správa Národního parku Šumava nemá ke kácení udělenou výjimku a nemá zpracovaný vliv na významnou lokalitu Natura 2000.

Pokácené stromy napadené kůrovcem.

"Pokud někdo bude ohrožovat vlastní bezpečnost v označeném prostoru, zavoláme policii, aby zjednala pořádek. Metody Hnutí Duha jsou nepřípustné a my se jim musíme bránit," uvedl v pátek tiskové zprávě ředitel parku Jan Stráský. Podle něj park čekal na 15. července, aby vyhověl námitkám, že kácení ohrozí hnízdění tetřeva.

KDO DOPLATÍ NA BOJ PROTI KŮROVCI?

Podle Bláhy jde o druhou zónu, která byla dříve bezzásahová. Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS) tam sice kácení kůrovcem napadených smrků povolil, ale správa parku si musí nechat k mýcení vypracovat od expertů vliv těžby na tamní faunu a floru, což prý neučinila, tvrdí Bláha.

Park potřebuje také udělení české výjimky k použití technologií, které narušují strukturu a funkci ekosystému. Správa parku ale trvá na tom, že musí v současném stavu nebývalé kůrovcové kalamity konat, aby ochránila další šumavské lesy a zabránila ještě větším škodám. Za pravdu ji dalo i ministerstvo životního prostředí.

Autoři: ,

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...