Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Víme, jak na chemické zbraně v Sýrii, připravují se Američané

Svět

  17:17
WASHINGTON - Američané mají plány na zajištění syrských chemických zbraní. V případě, že se Bílý dům rozhodne vlastními silami zajistit sklady syrského chemického arzenálu, vyšlou do země malé týmy speciálních jednotek. Napsal to americký deník Los Angeles Times s odvoláním na nejmenované zdroje v Pentagonu.

Spojené státy se obávají, že by nechráněné chemické zbraně mohly padnout do rukou syrských vzbouřenců, náboženských radikálů nebo místních militantních skupin. Sklady těchto zbraní USA sledují pomocí družic a bezpilotních letounů a v případě potřeby jsou prý schopny je obsadit či zničit.

Zásoby sarinu, yperitu a kyanidu

Americké tajné služby monitorující chemické bojové látky na území Sýrie nedávno zjistili, že syrské jednotky jejich zásoby přemisťují. V zemi jsou podle zpravodajců zásoby sarinu, yperitu a kyanidu. Největší obavy vyvolává sarin, který rychle zasahuje nervovou soustavu a je smrtící. Kam Damašek ale nechal zásoby chemikáli převézt, se neví.

O rozsahu a kvalitě chemického arzenálu země, ve které více než půldruhého roku trvá protivládní povstání, nejsou k dispozici spolehlivé informace. I zastaralé zbraně ale mohou mít značný psychologický dopad, varují USA. Před užitím chemického arzenálu varoval Damašek také David Cameron a Francois Hollande.

Tvrdé boje v Damašku
Armáda v posledních dnech v Damašku nasadila tanky i letectvo a snaží se povstalce vytlačit z obsazených předměstí.  Vojáci zatýkali ve čtvrti Kfar Súsa, kde stovky lidí prchaly z domů do mešit a škol nebo do klidnějších čtvrtí města. Vláda přitom upozornila, že školy budou muset být do začátku školního roku vyklizeny.

Boje v Sýrii vyhánějí z domovů stále další tisíce obyvatel. Peking oznámil, že uprchlíkům, kteří jsou v táborech v Jordánsku a v Libanonu, poskytne humanitární pomoc za 30 milionů jüanů (přes 90 milionů korun). Čína přitom spolu s Ruskem odmítá v mezinárodních institucích schválit cokoli, co by poškodilo nebo ohrozilo vládu v Damašku.

Čtěte také:

Na tragickou humanitární situaci v Sýrii upozornily také USA. David Robinson z migračního oddělení amerického ministerstva zahraničí řekl, že pomoc potřebuje 2,5 milionu Syřanů a 1,2 milionu jich muselo opustit domovy. "Je to jedna z nejhorších humanitárních krizí na světě," řekl.

Autoři: ,