Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Američané pomohou čínskému režimu s Honem na lišku

USA

  15:00
PEKING/PRAHA - Američané vyjdou Číňanům vstříc v jejich honbě za úplatnými úředníky. Přestože mezi zeměmi neexistuje smlouva o vydávání zločinců, jejich představitelé hledají způsoby, jak absenci dohody obejít.

Zatočíme s korupcí. Čínští komunisté jednají s Jehem Johnsonem (druhý zleva), šéfem vnitřní bezpečnosti USA. foto: ČTK/AP

V Číně je to velké téma. Zkorumpovaní státní úředníci, kteří s nakradeným majetkem prchli do Spojených států v poklidu si užívat nakradeného bohatství, neboť nejstarší demokracie světa nemá s říší středu podepsanou dohodu o vydávání zločinců. Stejně jako Kanada či Austrálie, další oblíbené destinace čínských zbohatlíků.

Zatímco doma Čína stíhá stovky korupčníků a neváhá přitom zabrousit i do nejvyšších pater politiky, globální akce s názvem Hon na lišku je v těchto zemích bezzubá. Hlavně pak ve Spojených státech, kde se před čínskými zákony ukrývá nejvíce Číňanů. A tak pověst protikorupční kampaně, která má komunistickou stranu očistit a posílit, selhává, i když jinde ve světě slaví úspěchy – od začátku operace vloni v létě už lapila stovky provinilců.

Peking chce zpět desítky podezřelých Číňanů. Ukrývají se v Americe

Peking se proto dlouhodobě snaží přesvědčit Washington o nutnosti změny. A zatím se mu to, zdá se, daří. Poprvé spolu představitelé obou zemí o takzvaných „ekonomických uprchlících“ jednali na začátku roku. A nový průlom nastal minulý týden, kdy se obě země dohodly, že spolupráci ve vydávání zločinců zefektivní. Stalo se tak v Pekingu, kam osobně přicestoval šéf amerického ministerstva vnitřní bezpečnosti Jeh Johnson. Podle agentury Nová Čína slíbil, že Američané Hon na lišku podpoří. Peking má zase uspíšit návrat 39 tisíc svých občanů, kteří se nacházejí v různém stadiu deportace z USA.

Mezi zeměmi sice dohoda o extradici stíhaných osob neplatí, nicméně způsob, jak její absenci částečně obejít, existuje. Číňané mohou být vyhoštěni z důvodu porušení imigračních zákonů. Nebo stíháni podle zákonů USA, a prokáže-li se, že majetek pořídili nelegálně, může jim být zabaven. Jako donucovací nástroj k návratu domů. Právní procedury nutné ke konfiskaci majetku v zahraničí proto Číňané zahájili minulý měsíc.

Si Ťin-pchingův sekerník

Do Spojených států se podle zjištění deníku The Financial Times chystá šéf a zároveň strůjce bezprecedentního protikorupčního tažení a člen nejvyššího sedmičlenného politbyra Wang Čchi-šan. Přípravy cesty jednoho z nejmocnějších mužů Číny, o němž se mluví jako o prezidentově sekerníkovi, jsou údajně v plném proudu.

Minulý měsíc Číňané poslali Američanům seznam sto padesáti nejprominentnějších jmen. Podrobnosti nejsou zatím známy, mluví se jen o bývalé manželce uprchlého ředitele státního skladu obilí v centrální Číně obviněného z praní špinavých peněz. Zatímco on zůstává na útěku, ona skončila v americkém vězení. A kvůli porušení imigračních pravidel zřejmě poputuje zpátky do vlasti.

Korupce v Číně je plodem současného politického systému, říká sinolog

Důvody, proč USA se zavedením dohody o vydávání stíhaných osob váhají, jsou nabíledni. Netransparentní čínské soudnictví a obavy, že za mřížemi skončí i političtí vězni. I nadále tak čínské žádosti o ochranu Spojených států budou posuzovány podle amerického práva, stejně tak konečné rozhodnutí o potrestání nebo o vydání zůstane na USA.

Washington se před plánovanou zářijovou návštěvou prezidenta Si Ťin-Pchinga v Bílém domě snaží Pekingu s Honem na lišku alespoň nějak vyjít vstříc (mimo jiné i kvůli obnově dialogu o kybernetické bezpečnosti).

Podle oficiálních odhadů od poloviny devadesátých let uteklo z Číny mezi 16–18 tisíci státních zaměstnanců s nakradeným majetkem přesahujícím bilion amerických dolarů.