Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Američané při leteckých úderech v severním Iráku zničili zbraně povstalců

USA

  8:21aktualizováno  18:15
WASHINGTON/BAGDÁD - Americká vojenská letadla znovu shodila potraviny a vodu uprchlíkům v horách kolem města Sindžár v severním Iráku. Oznámil to Pentagon. První dávku humanitární pomoci dodaly Spojené státy letecky běžencům v pátek. Asi 40 000 členů náboženské sekty jezídů, kteří do hor utekli před islamisty, trpí nedostatkem jídla a vody. Na severu země zároveň Američané bombardovali pozice islamistů. Podle Obamy jim letecké útoky způsobily značné škody na zbraních a dalším vybavení.

Jezídové jsou na útěku před islamisty. Trpí nedostatkem jídla a vody. foto: ČTK

"Máme jen jeden či dva dny, abychom těmto lidem pomohli. Poté začnou ve velkém umírat," uvedla poslankyně Vian Dachílová, která jezídy zastupuje v iráckém zákonodárném sboru. K pomoci uprchlíkům vyzvala jak kurdské představitele, tak i iráckou vládu a OSN. Na tragickou situaci na severu země upozornila Dachílová již v úterý v parlamentu, když apelovala na ostatní zákonodárce, aby začali uprchlickou krizi řešit. "Ve jménu lidskosti, vyzývám vás všechny: Zachraňte nás!" uvedla tehdy Dachílová. "Naše rodiny jsou vražděny, všichni Iráčané jsou masakrováni," dodala.

Jak upřesnilo americké ministerstvo zahraničí, druhou dodávku humanitární pomoci v noci opět uskutečnilo jedno letadlo C-17 a dvě nákladní letadla C-130, která dohromady shodila 72 balíků s vodou a jídlem. Jezídové se skrývají před bojovníky z radikální organizace Islámský stát (IS), kteří pokračují v ofenzivě na severu Iráku.

Británie vyslala do oblasti dvě letadla s potravinami, pitnou vodou či stany. Spojené státy shodily v noci na dnešek 72 balíků s vodou a jídlem, což byla od pátku již druhá dávka humanitární pomoci pro uprchlíky.

Nálety na islámské ozbrojence

Američané podnikli několik cílených náletů na pozice islamistických ozbrojenců, kteří nyní postupují k Arbílu, metropoli iráckého Kurdistánu. Podle Obamy letecké údery v severním Iráku zničily zbraně a vybavení těchto radikálů. Americký prezident v rozhovoru, který zveřejnil list The New York Times uvedl, že je ochoten zvážit rozšíření úderů proti islamistům. Jak dodal, nechce, aby v Iráku a sousední Sýrii vytvořili chalífát. (Více o rozhovoru čtěte ZDE: Nenecháme je vytvořit chalífát, uvedl na adresu iráckých islamistů Obama)

Během svého pravidelného každotýdenního projevu v rozhlase nicméně zopakoval, že USA do Iráku nepošlou žádné pozemní jednotky. "Jako vrchní velitel armády nedovolím, aby byly Spojené státy vtaženy do další války v Iráku," citoval Obamova slova deník USA Today. "Bojové jednotky se do Iráku nevrátí, protože neexistuje americké vojenské řešení tamější krize," dodal.

Dodávky munice

Spojené státy podle Obamy nemohou zasahovat v každé krizi, která se ve světě objeví. "Jestliže ale musí nevinní lidé čelit masakru a my máme možnost, jak tomu zabránit, tak Spojené státy nemohou zůstat stranou," řekl prezident. Američané budou podle Obamy pokračovat v leteckých úderech, dokud to bude potřeba.

Irácká vláda dopravila do metropole iráckého Kurdistánu Arbílu plné letadlo munice, aby zásobila kurdské jednotky bojující proti ozbrojencům z Islámského státu, sdělil podle agentury Reuters nejmenovaný americký činitel. Jedná se o výjimečný příklad vojenské spolupráce mezi kurdskými a iráckými silami.

Týž zdroj uvedl, že kurdská vláda rovněž požádala irácké bezpečnostní síly, které spadají pod velení šíitského premiéra Núrího Málikího, o dodávku ručních zbraní a další munice. Spojené státy spolupracují s iráckou vládou, aby "co nejrychleji" splnily žádost Kurdů, která zahrnuje i minomety a kalašnikovy, dodal americký činitel.

Autoři: ,