Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf
130 let

Lidovky.cz

Americký list: odříznutí finančních zdrojů Talibanu je nemožné

Svět

  11:18
PAŘÍŽ/KÁBUL - V Evropě vycházející americký list The International Herald Tribune popsal důmyslnou finanční síť afghánského hnutí Taliban. Hlavním zdrojem financování teroristické sítě nejsou podle deníku drogy, ale finanční dary ze zahraničí. Američtí činitelé přiznávají, že snahy o odkrytí těchto dárců sotva dosáhly nějakých výsledků.

V pěstování opia drží Afghánistán stále světové prvenství foto: AFP

"Miliony dolarů na financování povstaleckých operací získává Taliban z nezákonného obchodu s drogami, z únosů, vydírání a zahraničních darů. Na územích, která kontroluje v Afghánistánu, zavedl propracovaný systém daní z pěstování, výroby a dopravy opia a jiných zemědělských produktů jako obilí," napsal list.

"Do arabských zemí na Blízkém východě vysílá stovky hledačů příspěvků, díky nimž jeho pokladnice přetékají hotovostí", pokračuje článek.  

Američtí činitelé říkají, že je v minulých měsících překvapilo zjištění, že největším zdrojem financí není pro Taliban opium, ale zahraniční dary. Podle nejmenovaného amerického zdroje jsou největšími individuálními připěvovateli soukromí občané Saúdské Arábie, Pákistánu, Íránu a některých států Perského zálivu.

Naopak vlády těchto zemí podle americké rozvědky přímou pomoc afghánským povstalcům neposkytují. Nicméně mluví o podezření, že určitou finanční pomoc afghánskému Talibanu dál poskytuje pákistánská tajná služba. Pákistánská vláda to popírá.

"V minulosti tu byl jakýsi pocit, že všechny peníze pocházejí z afghánských drog. To prostě není pravda," řekl v červnu Obamův zvláštní zmocněnec pro Afghánistán a Pákistán Richard Holbrooke.

V září dal velitel sil NATO v Afghánistánu generál Stanley McChrystal najevo silnou skepsi ohledně možnosti, že znemožnění obchodu s opiem nějak postihne celkové financování Talibanu.

Drogy ale pořád hrají důležitou roli. Afghánistán vyrábí víc opia než kterákoli jiná země světa a má se za to, že Taliban získává peníze z fakticky všech fází obchodu s ním. Senátní výbor pro zahraniční vztahy v srpnové zprávě uváděl, že velitelé Talibanu zdaňují pěstitele máku deseti procenty a že bojovníci Talibanu přispívají na své platy tím, že během sklizně pracují na polích.

Příjmy Talibanu z nezákonného obchodu s drogami se podle představitelů Pentagonu a OSN pohybují mezi 70 a 400 miliony dolarů ročně. Rozšířením svých finančních zdrojů mimo oblast opia Taliban úspěšně ztěžuje úsilí Spojených států a NATO oslabit povstaleckou činnost jejím odříznutím od ekonomické základny. 

Autoři: ,