Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Amerika je pro zahájení dialogu mezi Čínou a Tibetem, tvrdí Obama

Svět

  14:19
PEKING - Americký prezident Barack Obama při dnešním setkání s čínským protějškem Chu Ťin-tchaem v Pekingu jednal o základních problémech americko-čínských vztahů i o globálních otázkách. Dotkli se přitom i citlivého tématu Tibet. B. Obama se odpoledne vydal na prohlídku Zakázaného města v Pekingu.

Slavnostní večeře: B. Obama a čínský prezident Chu Ťin-tchao

spol

Čína je největší zahraniční věřitel USA a loni měla se Spojenými státy obchodní přebytek 266,3 miliardy dolarů.

Čínský prezident Chu Ťin-tchao během společného jednání obou představitelů vyjádřil naději, že ekonomické vztahy obou států se budou nadále prohlubovat.

"Pro Ameriku to znamená víc šetřit, méně utrácet, snížit dlouhodobý dluh, pro Čínu podnítit domácí poptávku a vyvážit svou ekonomiku. S potěšením jsem zaznamenal, že Čína slibuje posun k tržněji orientovanému kurzu své měny v budoucnu", uvedl americký prezdent B. Obama.  

Přečtěte si také

Obama: I přes vzájemné spory chceme vést úzký dialog s Čínou

Čína a USA patří k největším světovým znečišťovatelům ovzduší. Čína se na něm podílí 20,7 procenta a USA 15,5 procenta.

Obě mocnosti se dohodly na zřízení společného střediska pro výzkum obnovitelných zdrojů energie a dohodly se na šetrnějším používání uhlí, na vývoji elektroautomobilů a získávání plynu z břidlice.

Obama se vyjádřil i k plánovanému summitu v Kodani, ze kterého měla vzejít nová mezinárodní smlouva o snižování emisí: "Nechceme, aby se tam dospělo k částečné dohodě nebo politickému prohlášení, ale k dohodě, která se bude týkat všech projednávaných témat a která bude okamžitě funkční".

Debatovalo se i o lidských právech. Obě strany vyjádřili vzájemný respekt. "Budeme jednat v duchu rovnosti, vzájemného uznání a nevměšování do vnitřních záležitostí a povedeme dialog o lidských a náboženských právech, abychom si lépe porozuměli, omezili neshody a budovali společná východiska", okomentoval téma čínský prezident.

Dialog mezi Čínou a Tibetem
Podle Obamy Amerika věří v to, že všichni muži a ženy mají určitá základní lidská práva. Tyto principy nejsou výlučně americké, ale univerzální a měly by být dostupné všem národům i etnickým a náboženským menšinám.

"Uznáváme, že Tibet je součástí Čínské lidové republiky, ale jsme také pro zahájení dialogu mezi čínskou vládu a dalajlamovými zástupci, což pomůže řešit rozpory mezi oběma stranami."

Americký prezident Barack Obama dnes strávil skoro hodinu v takzvaném Zakázaném městě, jak se nazývá bývalý císařský palác v Pekingu. Uličky mezi jednotlivými pestrými stavbami, obvykle plné turistů, byly dnes podle agentury AFP liduprázdné, aby si americký prezident mohl atmosféru místa užít.

Prohlásil také, že pro nynější návštěvu Číny považoval za nezbytné podívat se na Zakázané město, do Šanghaje a k Velké čínské zdi, ale příště prý navštíví také jiná místa v Číně.

Obamu císařským palácem provázeli kromě strážců čínští představitelé včetně ředitele palácového muzea Čeng Sin-miaa.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!