Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Nevím, kdo psal amnestii, říká Hasenkopf. Na tvorbě se podílel

Česko

  11:52
PRAHA - "Na otázku - kdo psal amnestii - odpovědět neumím, protože to sám nevím. Srovnávat prezidentovu amnestii s mým návrhem vyjde nastejno, jako srovnávat platný trestní zákoník se seminární prací na téma 'jak bych si představoval trestní právo'," píše Pavel Hasenkopf, tedy muž, který u tvorby kontroverzní Klausovi amnestie byl.

Novoroční projev prezidenta Václava Klause foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Hasenkopf tak reaguje na informace Lidových novin (čtěte Amnestii připravovala trojice Jakl, Hasenkopf a Koudelka), že je jedním ze tří za amnestii odpovědných lidí. Z informací LN přitom vyplývá, že kromě něj za její podobou stojí také prezidentův tajemník a politický poradce Ladislav Jakl, který má na starosti agendu milostí, a také bývalý poslanec ČSSD a advokát Zdeněk Koudelka.

PAVEL HASENKOPF

  • Povoláním právník
  • Postupně pracoval v mezinárodněprávním odboru Ministerstva zahraničních věcí, v legislativním odboru Kanceláře Poslanecké sněmovny a v legislativním odboru Kanceláře prezidenta republiky.
  • Od roku 2009 je poradcem prezidenta republiky.

Zdroj: Blog Pavla Hasenkopfa

Pavel Hasenkopf se ve svém článku ohradil i proti místopředsedovi sněmovny Lubomíru Zaorálkovi (ČSSD), který chce vědět, zda se tvůrci amnestie neznali s lidmi, kteří byli propuštěni z vězení či jejichž kauzy soudy zastavily. "Speciálně panu Zaorálkovi vzkazuji, že nikoho z jmenovaných neznám, resp. znám jejich příběhy jen z médií. Právě proto jsou tam citováni právě oni tři, protože žádné otevřené ani uzavřené soudní spisy na Hradě k dispozici nemáme." tvrdí Hasenkopf. 

AMNESTIE POD PALBOU:

Hrad oficiálně tají, kdo amnestii připravoval. Místopředseda Poslanecké sněmovny a ČSSD Lubomír Zaorálek proto v pátek prezidentskou kancelář vyzval, aby na základě zákona o svobodném přístupu k informacím sdělila jména přímých autorů konkrétní podoby prezidentské amnestie. Klaus by podle něj měl vyvrátit "chmurné podezření", že na přípravě amnestie se podíleli lidé, kteří mohli být ve spojení s některými amnestovanými.

Hasenkopf se vymezil i vůči tvrzení, že bylo znění amnestie záměrně mířeno tak, aby se vyhnula lidem, které prezident nemá v oblibě. "Raději přidám ještě další překlad: Na Romana Smetanu by se čl. 10 odst. 3 mého návrhu nevztahoval, protože kromě toho, že maloval tykadla (to by se pod něj ještě vešlo) se také vyhýbal trestu (a to už se nevejde). Nicméně i tak by se na něj vztahoval (zde necitovaný) článek 1 odst. 2. Ostatně, na Romana Smetanu by se vztahovala i výsledná podoba amnestie, "unikl" jí jen proto, že byl propuštěn už na Vánoce." uvedl.

ČTĚTE VÍCE K TÉMATU AMNESTIE:

HASENKOPFŮV VÝKLAD NÁVRHU AMNESTIE:

"Média dnes citují Němečkem převyprávěný komentář k článku 10 mého návrhu. Nejlepší obranou bude citovat nejen komentář, ale i samotný návrh článku 10:"

"Článek 10

Trestná součinnost a politické trestné činy


(1) Promíjím trest odnětí svobody uložený pachateli trestného činu nadržování podle § 366 a nepřekažení trestného činu podle § 367 trestního zákoníku, pokud jde o trestné činy, na které se vztahuje amnestie podle tohoto rozhodnutí.

(2) Promíjím trest odnětí svobody uložený pachateli trestného činu neoznámení trestného činu podle § 368 a schvalování trestného činu podle § 365 trestního zákoníku.

(3) Promíjím trest odnětí svobody uložený za trestný čin, který byl spáchán pouhým vyjádřením nebo nenásilnou demonstrací politického názoru, pokud byla uhrazena způsobená škoda."

A k tomu komentář:

"K článku 10:

- Politické trestné činy.

- Promíjí se neoznámení a schvalování trestného činu.

- Promíjí se nadržování a nepřekažení TČ, pokud se na něj vztahuje amnestie (bylo by absurdní pustit samotného pachatele a přitom nechat ve vězení toho, kdo jen přihlížel).

- Promíjí verbální trestné činy. Formulovány jsou obecně, vyjmenovávat např. "popírání genocidia" apod. by vypadalo dost hrozně. Takto se to může vztahovat na leccos, včetně obyčejného výtržnictví, soudy to musí posuzovat případ od případu.

- Například:

a) Romana Smetany se to týkat nebude (ale ve výsledku bude stejně propuštěn). Týkalo by se ho to jen tehdy, pokud by šlo jen o malování tykadel. Ale v jeho případě jde i o maření výkonu rozhodnutí - vyhýbal se veřejně prospěšným pracem, vyhýbal se nástupu do vězení. Pokud tedy jde o maření výkonu, má "nárok" jen na "běžnou" amnestii (čl. 1). V jejím rámci se ale pravděpodobně dostane na svobodu, protože se zřejmě vejde do půlroční hranice podle článku 1 odst. 2 (prominutí všech krátkých trestů) - nevím přesně, kolik dostal.

b) Pavla Vondrouše se to týkat nebude, protože použil násilí. Možná se najde někdo, kdo se bude snažit tvrdit, že střelba z airsoftové pistole násilím není. Podle mne je.

c) Různých extremistů, mávajících praporem Dělnické či jaké strany apod. a pronášejících štvavé projevy, se to týkat bude (pokud se nedopustili ještě něčeho dalšího).

- U těchto pachatelů nevidím důvod zkracovat jim lhůtu pro zahlazení odsouzení či jim promíjet trest vyhoštění."

Zdroj:
Blog Pavla Hasenkopfa

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!