Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Andělová: Měla jsem zdržovat kauzu Čunek

Česko

  16:50
PRAHA - Ostravská krajská státní zástupkyně Zlatuše Andělová dnes před středočeským krajským soudem v Praze uvedla, že na ní by vyvíjen nátlak, aby řízení v údajné korupční kauze vicepremiéra a předsedy KDU-ČSL Jiřího Čunka protahovala. Vypovídala téměř tři hodiny. Mimo jiné popsala tři schůzky, kterých se kromě ní účastnili například i bývalý ministr spravedlnosti Pavel Němec a místopředseda Nejvyššího soudu Pavel Kučera.

Andělová. foto: Rostislav ŠimekČTK

Například na druhé schůzce, která se podle ní uskutečnila loni 28. února a účastnila se jí údajně i nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká, Andělová podle svých slov cítila nátlak na protahování řízení ze strany Kučery. Vesecká dnes ale v rozhovoru pro Frekvenci 1 odmítla interpretaci, že Andělová tak vlastně potvrdila snahy o ovlivňování v Čunkově kauze.

"Já myslím, že nepotvrdila tyto snahy o ovlivňování," řekla. Podle ní však nemá cenu hodnotit jednotlivé výpovědi a "vytržené informace". Nejvyšší státní zástupkyně rovněž uvedla, že schůzky nikdy nebyly motivovány tím, aby řešily kauzu Čunek. "A pokud byla (tato kauza) zmiňována, pak byla zmiňována vždy ve standardní, společenské, přátelské, pracovně-přátelské atmosféře," dodala.

Andělová dnes před soudem prohlásila mimo jiné i to, že na třetí schůzce v Jihlavě "z legrace" řekla, že se blíží obžalování Čunka. Kučera pak podle ní reagoval slovy, že "nezávislost justice musí ustoupit politickým zájmům". Této schůzky se podle Andělové účastnil i šéf jihomoravských státních zástupců Petr Coufal. Ten však před soudem popřel, že by Kučera něco takového řekl. Naopak prý byl svědkem toho, jak se Andělová nevybíravě vyjadřovala na Čunkovu adresu.

"Zákulisní justiční mafie"
Před soudem, který se zabývá sporem vysokých justičních představitelů v čele s Veseckou se stínovou ministryní spravedlnosti Marií Benešovou (ČSSD) stanuli i další svědci, třeba bývalý olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištván a jeho náměstek Igor Stříž.

Stříž uvedl, že se od svého řidiče dozvěděl o další schůzce, na které se údajně řešila kauza Jiřího Čunka. Prý se jí zúčastnili Kučera, Coufal, Němec a náměstek vrchního státního žalobce Libor Grygárek. Podle Stříže schůzky "nebyly normální a etické".

Stříž také dnes požadoval po Vesecké, aby ho zbavila mlčenlivosti i ohledně trestní kauzy Čunka. Podle Stříže je totiž ke zjištění postaty věci nutné hovořit nejen o schůzkách, ale i o dalších krocích s kauzou spojených. Vesecká mu ale nevyhověla a odmítla se vyjádřit, proč se tak rozhodla. Následně žádal o zbavení mlčenlivosti v trestní kauze i Ištván, Vesecká již ale nebyla u soudního jednání přítomna.

Ištván mimo jiné uvedl, že v září minulého roku informoval ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila (ODS), že chování Kučery a Vesecké nese náznak kárného jednání. Pospíšil podle něj ale později popřel, že by o konání Vesecké a Kučery vůbec věděl, a poté Ištvána na návrh nejvyšší státní zástupkyně odvolal.

Vysocí justiční představitelé zažalovali Benešovou kvůli výrokům, které na jejich adresu pronesla v souvislosti s kauzou Čunek. V rozhovoru pro Český rozhlas loni v prosinci označila bývalá nejvyšší státní zástupkyně justiční funkcionáře za "zákulisní justiční mafii" a tvrdila, že se snaží v zákulisí ovlivňovat kauzy.

V rozhlasovém pořadu jmenovala kromě Vesecké také jejího náměstka Karla Černovského, Grygárka, Coufala, žalobce Arifa Salichova a Kučeru. Ti proti ní podali žalobu na ochranu osobnosti. K žalobě se přidal rovněž bývalý ministr spravedlnosti Pavel Němec.

Stínová ministryně uvedla, že justiční představitelé "patří ke skupině, která se snaží tady ovlivňovat kauzy v zákulisí, což se jim daří". Nazvala je "zákulisní justiční mafií, která se snaží justici plně ovládnout, aby sloužila v zájmu vládnoucí garnitury". Mluvila též o jejich nezvyklých schůzkách a rozhodnutích.

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...