Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Arcibiskup Duka: Za strach z přílivu uprchlíků mohou i ti, kdo říkají: přijměme je všechny

Lidé

  18:30
Před šířícím se strachem z migrační vlny varuje v exkluzivním rozhovoru pro sobotní LN pražský arcibiskup Dominik Duka . „Domnívám se, že veliký podíl na onom strachu mají také lidé, kteří říkají: přijměme je všechny. Kdo vyprovokoval – a bude to mít svoje důsledky – rozdělení německé společnosti?“ říká arcibiskup na adresu německé kancléřky Angely Merkelové.

Pražský arcibiskup, kardinál Dominik Duka. foto:  Dan Materna, MAFRA

Arcibiskup zmiňuje dva extrémní způsoby reakce. Jedním je naprosté odmítání migrantů. Druhý dle Duky „nevidí, že existuje i politika džihádistů a otázka sociálního zabezpečení. Když někteří naši občané demonstrují za přijetí milionu nebo i neomezeného počtu uprchlíků, museli bychom jim také položit otázku, jestli jsou ochotni se zříci čtvrtiny svých příjmů“.

Katolická církev spustí web pro uprchlíky, zprostředkuje jim pomoc

Duka se rovněž snaží interpretovat papežův postoj k uprchlíkům. Je přesvědčený, že Františkovo chování souvisí s jeho argentinským původem. „Pochází z Latinské Ameriky, kde jsou nůžky mezi chudými a bohatými široce otevřené, což je důsledek indiánských kultur. To převzala i společnost přistěhovalců. Františkova citlivost na sociální problematiku je jiná, než je naše v Evropě.“

„Když média zachytí papeže, jak přijímá lidi například na Lampeduse, na jeho místě bych měl asi také slzy v očích a řekl bych: těm lidem musím pomoct. Ale to není celkové řešení,“ tvrdí pražský arcibiskup. A dodává: „On pak papež také pošle svého premiéra, kardinála Parolina do OSN, kde požádá o zásah všemi legitimními prostředky – to jsou mírové sbory. Ale tato zpráva médii neproběhla. Koluje jen moment emotivního záběru papeže.“

Kardinál Dominik Duka posvětil 30. dubna v katedrále sv. Bartoloměje v Plzni...
Pražský arcibiskup, kardinál Dominik Duka.

V souvislosti s migranty se také vrací k roztržce mezi Českou biskupskou konferencí a knězem Tomášem Halíkem, v níž šlo o to, že biskupové se distancovali od Halíkových názorů na uprchlickou krizi. „Já sám jsem dal pokyn, abychom se distancovali od slov profesora Halíka.“

Desatero ke strachu z islámu teologa Tomáše Halíka

Primas také hovoří o současné politické atmosféře v Česku a o podílu prezidenta Miloše Zemana na polarizaci společnosti. „Musím předeslat, že považuji za neštěstí přímou volbu prezidenta, protože rozdělila společnost do dvou táborů. Oba tábory hledají spíše to, co rozděluje, než co spojuje. Politika zase téměř vždy hledá hlasy voličů, čili se jim přizpůsobuje. Je-li politik zkušený, ví, jakou cestou se má vydat. Role prezidenta Zemana je daná, patří k mužům listopadu 1989. Jak Václav Havel i Klaus s ním byli vždy v přátelském postoji, pro mě to není člověk, který by tuto zemi ohrožoval. Také se domnívám, že jeho vidění světa v hexagramu Washington-Moskva-Dillí-Peking-Brazílie-Jižní Afrika je reálné. Problémem naší společnosti je, že mnozí lidé pořád žijí vizí, že ve Washingtonu je pan Reagan, kterého si nesmírně vážím a vděčím mu za svobodu, a na druhé straně v Moskvě je Brežněv. Jenomže politická mapa se totálně změnila, hranice západ-východ, sever-jih už nejde podle růžice kompasu. Co je vlastně pod pojmy západ a východ, zvláště když my jsme ve středu Evropy?“

Exkluzivní rozhovor s pražským arcibiskupem Dukou čtěte v sobotních LN.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!