Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Armáda i dál touží po gripenech. Dostane je?

Česko

  19:33
ČÁSLAV/PRAHA - Přesně před pěti lety se první gripen v českých barvách zvedl z čáslavského letiště a vyrazil chránit vzdušný prostor. Začaly tak odtikávat hodiny desetiletého pronájmu čtrnácti letounů. Nyní, přesně v polovině, diskutuje armáda o tom, co dělat dál. Zda po roce 2015 pronájem prodloužit, koupit si své stroje nebo se bez stíhaček obejít. Podle informací ze základen je znát, že vojáci by tu švédské letouny měli rádi i do budoucna.
Letoun švédského vojenského letectva Jas-39 Gripen.

Letoun švédského vojenského letectva Jas-39 Gripen. foto: Reuters

"Pětileté působení gripenů u naší základny hodnotím velmi kladně. Nejde jen o stroj jako takový, ale jedná se o celý systém," říká třeba Jaroslav Míka, velitel 211. taktické letky.

A jeho slova potvrzují i na ministerstvu. "Úspěch naší letky při ochranné akci v Pobaltí je další významný argument k rozhodnutí, aby Česká republika disponovala nadzvukovým letectvem i po ukončení pronájmu v roce 2015," nechal se loni na podzim slyšet náměstek ministra obrany František Padělek.

V armádě prý nyní převládá názor, abychom měli gripeny dál. Zatím ale není jasné, zda resort doporučí prodloužení pronájmu nebo rovnou nákup. "Příslušný materiál týkající se zajištění ochrany vzdušného prostoru je rozpracováván," popisuje mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek.

Historie gripenů

Rozhodne Vondra
Poslední slovo tedy bude mít nový ministr obrany Alexandr Vondra. "Gripeny patří k tomu, co nám posloužilo relativně dobře. Nemyslím si, že bychom měli rezignovat na stíhací letectvo, ale nejprve je třeba stanovit si strategii," řekl Lidovým novinám.

Pokud by vláda chtěla gripeny od švédského výrobce odkoupit, je otázkou, na jaké ceně by se domluvila. Všech čtrnáct strojů bude mít v roce 2015 nalétáno dohromady 20 tisíc hodin, což znamená jeden a půl tisíce na každý gripen. "Nikdo to nikdy nepočítal, tak nemůžu říct, o kolik klesla pořizovací hodnota našich gripenů," uvažuje letecký odborník Tomáš Soušek. "Armáda je postupně vybavovala novými systémy, takže se nedá určit, jakou cenu mají stíhačky nyní," dodává.

Pro gripeny máme zázemí
S blížícím se koncem pronájmu se o český vzdušný prostor znovu začali zajímat i další výrobci bojových proudových letounů. Ti se ale ocitli v těžké pozici. Česká armáda totiž musela investovat miliardu, aby vytvořila pro gripeny zázemí. A jestli by v roce 2015 vybrala jinou značku, musela by založit úplně nový systém podpory.

"Pokud by se koupila jiná stíhačka, je třeba kompletně přeškolit personál a zajistit odlišné náhradní díly," vysvětluje odborník Michal Zdobinský.

Nicméně i přesto je bývalý náčelník generálního štábu Jiří Šedivý zastáncem výběrového řízení. "Aby se potvrdilo, že gripen je opravdu nejlevnější. Protože minule nebyl," říká.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!