Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Armáda v Egyptě porušuje lidská práva víc než Mubarak

Svět

  9:20
KÁHIRA - Egyptská Nejvyšší rada ozbrojených sil (SCAF) porušuje lidská práva, a někdy i výrazněji než režim svrženého prezidenta Husního Mubaraka, po jehož pádu převzala vedení země.

Nepokoje v Káhiře - jsou hlášeny desítky raněných foto: Reuters

Ve zveřejněné zprávě to uvádí mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Amnesty International (AI). Zpráva byla vydána v době, kdy se v Káhiře odehrávají střety mezi demonstranty a bezpečnostními složkami, které si podle agentury Reuters vyžádaly 33 mrtvých.

ČTĚTE TAKÉ:

"Bilance dodržování lidských práv SCAF ukazuje, že po devíti měsících její vlády v Egyptě byly rozdrceny cíle a naděje revoluce z 25. ledna," uvedla AI. "Brutální odpověď na protesty v posledních dnech nese všechny známky Mubarakovy éry." Podle organizace bylo jen do srpna postaveno před vojenský soud na 12.000 civilistů. AI tvrdí, že procesy byly v mnoha případech hrubě nespravedlivé a že nejméně 13 lidí v nich bylo odsouzeno k smrti.

"Ti, kteří kritizovali vládu armády - demonstranti, novináři, bloggeři, stávkující - byli bezohledně potlačeni a jejich hlasy umlčeny," uvádí dále AI. Podle ochránců lidských práv se SCAF snaží zabránit vytváření svého negativního mediálního obrazu, a proto byla řada novinářů předvolána k soudu.¨

Mučení jako za Mubaraka

Mezinárodní organizace rovněž tvrdí, že ve věznicích pokračuje mučení stejným způsobem, jako se to dělo za Mubarakova režimu. Bezpečnostní složky prý také najímají zločince a pověřují je k násilnostem vůči demonstrantům.

Vládnoucí armáda pak sice slibuje prověřit případy porušení lidských práv, žádný soudní proces v této věci se ale podle AI neuskutečnil. I rovněž vyzvala SCAF k odvolání výjimečného stavu. Ten v Egyptě platí už od roku 1981 a nebyl zrušen ani po pádu Mubarakova režimu.

Autoři: ,