Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Vojenský převrat v Thajsku. Nastolíme pořádek, slibuje armáda

Svět

  13:49aktualizováno  14:46
BANGKOK - Armáda v Thajsku ve čtvrtek provedla státní převrat. Šéf thajské armády to oznámil v televizním přenosu s tím, že ozbrojené síly chtějí obnovit pořádek v zemi a prosadit politické reformy. Armáda také pozastavila platnost ústavy a vyhlásila noční zákaz vycházení, který bude v platnosti od 22:00 do 5:00.

Protivládní protesty v Thajsku. foto: Reuters

"S cílem vrátit situaci v zemi k normálu ozbrojené složky převzaly 22. května v 16:30 místního času (11:30 SELČ) moc v zemi," uvedl armádní šéf Prajutch Čan-Oča. Oznámil také, že všechny thajské televizní a rozhlasové stanice musejí zastavit vysílání běžných programů a vysílat pouze armádní materiály, dokud nebude stanoveno jinak.

Vraťte se domů

Provládní i protivládní demonstranty armáda vyzvala k návratu z ulic domů. Fotograf agentury Reuters uvedl, že prakticky všichni provládní demonstranti již opustili svůj tábor na západním předměstí Bangkoku. Vojáci tam podle agentury Reuters rozháněli protestující střelbou do vzduchu. Podle agentury AP také tisíce protivládních demonstrantů poprvé za uplynulých šest měsíců začaly pokojně vyklízet své ležení nedaleko sídla vlády v centru města. Vojáci prý připravují vozidla, která by demonstranty dopravila do jejich domovů.

"Žádáme veřejnost, aby nepanikařila a vedla dál svůj normální život. Státní úředníci na každém ministerstvu budou dál vykonávat své povinnosti," řekl šéf armády. Slíbil rovněž, že armáda "poskytne ochranu" cizincům v Thajsku. Hlavní turistická sezona v Thajsku už nicméně skončila a české cestovní kanceláře již do země zájezdy nepořádají. Varování českého ministerstva zahraničí se tak týkají zejména individuálních cestujících.

Vojsko už v úterý v Thajsku vyhlásilo stanné právo a ve středu svolalo schůzku vůdců znepřátelených politických stran. Jednání, která pokračovala i dnes, ale skončila bezvýsledně, uvedla agentura AP.

VÍCE ZDE:

Vojáci v obrněných vozidlech ve čtvrtek obklíčili vojenské zařízení, kde politici jednali v očividné snaze zabránit účastníkům schůzky, mezi nimiž byli čtyři vládní ministři, vůdce protivládních protestů Sutchep Tchaugsuban, jakož i vůdce provládních demonstrantů Džatupon Prompan, v odchodu. Tchaugsubana a Prompana prý vojáci odvedli z místa neznámo kam.

Vojáci v ulicích thajského Bangkoku:

Thajsko se již sedm měsíců potýká s politickou krizí a v uplynulých měsících protestovaly v ulicích desetitisíce protivládních demonstrantů. Protesty byly převážně poklidné, místy ale přerostly v násilí, které si od listopadu vyžádalo nejméně 28 obětí a 800 zraněných. Nespokojenci nejprve žádali rezignaci premiérky Jinglak Šinavatrové, ve svých akcích ale pokračovali i poté, co thajský ústavní soud tento měsíc shledal Šinavatrovou vinnou ze zneužití moci a nařídil jí odstoupit z funkce.

Čtvrteční převrat je podle agentury AP již dvanáctým vojenským pučem v Thajsku od zániku absolutní monarchie v roce 1932. Je také zatím poslední událostí v dlouhé bitvě mezi přívrženci bratra Šinavatrové, expremiéra Tchaksina Šinavatry, který byl svržen při převratu v roce 2006 a od roku 2008 žije v exilu, a jejich soupeři. Na straně bývalého miliardáře působícího v odvětví telekomunikací Šinavatry stojí převážně venkovské a městské chudé obyvatelstvo, které si politik získal díky štědrým dotacím. Jeho odpůrci se řadí především ke střední třídě a mají svou baštu v metropoli Bangkoku.

PROTIVLÁDNÍ BOUŘE V THAJSKU:

Hlavní události v Thajsku od nástupu premiérky Jinglak Šinavatrové (46) v roce 2011:

  • 3. července 2011 - Opoziční strana Puea Thai v čele s Jinglak Šinavatrovou, sestrou expremiéra Tchaksina Šinavatry, vyhrála parlamentní volby. V 500členném sboru obsadila 265 křesel.
  • 5. srpna 2011 - Poslanci zvolili Šinavatrovou první ženou v čele vlády země. Získala 296 hlasů od 496 hlasujících.
  • Listopad 2013 - Desetitisíce protivládních demonstrantů vyšly do ulic Bangkoku, obsadily důležitá ministerstva a žádaly rezignaci premiérky. Protesty vyvolal návrh zákona o politické amnestii, jenž by mohl umožnit návrat do vlasti Tchaksinu Šinavatrovi; ten byl premiérem od února 2001 do září 2006, kdy byl při převratu svržen a od roku 2008, kdy byl odsouzen ke dvěma letům vězení kvůli výhodnému nákupu exkluzivních pozemků, žije v exilu. Šinavatrová přestála v parlamentu hlasování o nedůvěře vládě a vyzvala demonstranty k ukončení akcí.
  • Prosinec 2013 - Za pokračujících demonstrací Šinavatrová oznámila rozpuštění dolní komory parlamentu a slíbila předčasné parlamentní volby na 2. února, ale odmítla rezignovat. Vůdce protivládních protestů Sutchep Tchaugsuban vyzval policii, aby Šinavatrovou zatkla kvůli podezření z vlastizrady. Opoziční Demokratická strana oznámila bojkot voleb a odpůrci premiérky požadovali ustavení přechodné vlády. Šinavatrová navrhla vytvořit národní reformní radu, jež by nebyla vládním orgánem.
  • Leden 2014 - Při pochodu tisíců protivládních demonstrantů v Bangkoku explodovala výbušnina, která zranila nejméně 31 lidí.
  • Únor 2014 - Konaly se předčasné parlamentní volby; opoziční Demokratická strana je bojkotovala a napadla je u ústavního soudu; justice tento požadavek zamítla. Protikorupční úřad oznámil, že podá na Šinavatrovou trestní oznámení pro podezření ze zanedbání povinností v souvislosti s kontroverzním programem pomoci pěstitelům rýže. V Bangkoku pokračovaly střety demonstrantů s policií, při nichž zemřeli čtyři lidé.
  • Březen 2014 - Ústavní soud anuloval únorové volby kvůli tomu, že se nehlasovalo ve všech volebních obvodech v zemi v týž den, což odporuje ústavě. Desetitisíce demonstrantů znovu vyšly do ulic Bangkoku na protest proti vládě, která se volební komisí dohodla na uspořádání nových parlamentních voleb 20. července.
  • 6. května 2014 - Šinavatrová stanula před ústavním soudem kvůli obvinění ze zneužití pravomoci kvůli výměně šéfa Národní bezpečnostní rady v roce 2011, která podle jejích oponentů přinesla výhody premiérčině straně.
  • 7. května 2014 - Ústavní soud shledal Šinavatrovou vinnou ze zneužití moci a rozhodl, že musí odstoupit z úřadu. Předsedou prozatímní vlády se stal vicepremiér a ministr obchodu Niváttumrong Búnsongpajsan.
  • 10. května - V Bangkoku opět demonstrovali stoupenci expremiérky Šinavatrové.
  • 15. května 2014 - Poté, co v noci zahynuli tři lidé a 22 osob bylo zraněno při útoku ozbrojenců na tábor demonstrantů v Bangkoku, vtrhli demonstranti na jednání premiéra s volební komisí. S ohledem na pokračující násilí doporučila komise volby plánované na 20. července odložit.
  • 20. května - Thajská armáda vyhlásila v zemi stanné právo; vojáci obsadili televize a zavedli v zemi cenzuru. Velení armády ale popřelo, že by za tím byla snaha o státní převrat.
  • 21. května - Šéf thajské armády svolal schůzku vůdců znepřátelených politických stran a skupin, členů volební komise a senátorů, aby projednali východiska z politické krize v zemi. Jednání skončila bezvýsledně.
  • 22. května - Šéf thajské armády oznámil v televizním přenosu, že ozbrojené síly provedly státní převrat, aby obnovily pořádek v zemi a prosadily politické reformy.
Autoři: ,