Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Armádní letouny údajně bombardovaly část Tripolisu

Svět

  7:17aktualizováno  19:56
TRIPOLIS - Při protestech proti režimu libyjského vůdce Muammara Kaddáfího zahynuly další desítky lidí. Zatím neověřené informace hovoří o tom, že letouny libyjské armády bombardují řadu míst v hlavním libyjském městě Tripolisu.

Na Maltě přistály dvě libyjské vojenské stíhačky a dvě civilní helikoptéry. Piloti se postavili režimu a dezertovali. foto: Reuters

Demonstrace v Libyi se v pondělí poprvé rozšířily také do hlavního města Tripolisu a několik měst na východě země se dostalo pod kontrolu opozičních sil. Celkem si pětidenní násilnosti v zemi vyžádaly nejméně 233 mrtvých, podle některých odhadů až 400


"To, čeho jsme dnes svědky, je nepředstavitelné. Vojenská letadla a helikoptéry bombardují jednu oblast za druhou bez rozdílu. Je zde mnoho mrtvých," řekl arabské televizi Al-Arabíja v přímém přenosu jeden z obyvate Tripolisu.

Nepotvrzené bombardování

Obyvatel Tripolisu katarské televizi Al-Džazíra řekl, že letouny libyjské armády bombardují řadu míst v hlavním libyjském městě. Mnoho lidí prý přišlo o život. Tvrzení zatím podle Reuters není možné nezávisle ověřit. Podle agentury AP v hlavním městě prakticky nefunguje spojení.

V Tripolisu bylo podle svědků slyšet v noci na pondělí střelbu v ulicích a potyčky mezi přívrženci a odpůrci Kaddáfího. Ze střech prý stříleli odstřelovači a z projíždějících aut s podobiznami Kaddáfího jejich posádky pálily do lidí kolem a přejížděly je. Hořela prý stanoviště policie a sídla revolučních výborů. Zpravodaj agentury Reuters v metropoli viděl hořet vládní budovu, kde obvykle zasedá libyjský parlament.

Kaddáfího opouštějí spojenci

Dosavadní centrum odboje Benghází se zdá být z velké části pod kontrolou demonstrantů, kteří donutili armádní jednotky a policii stáhnout se z ohrazené oblasti. Vládní budovy tu byly vydrancovány a zapáleny. V Benghází přešla na stranu protivládních demonstrantů i vojenská jednotka.

Kaddáfího kvůli protestům opouští i další spojenci. Na svou funkci na protest proti násilnému zásahu vůči demonstrantům rezignovali libyjský ministr spravedlnosti a velvyslanec v Indii. Také většina významných kmenových vůdců vypověděla Kaddáfímu poslušnost. K povstání proti vládě vyzvala i koalice libyjských islámských představitelů.

Profil Kaddáfího čtěte zde

Libyjský vůdce se k dění v zemi zatím na veřejnosti nevyjádřil. Televize Al-Džazíra uvedla, že Kaddáfí uprchl do Venezuely. Caracas to ale popřel a označil podobné spekulace za lži. Další zdroje uvedly, že libyjský vůdce odjel z hlavního libyjského města Tripolisu do Syrty, kde se narodil, nebo na pouštní základnu Sabhá.

Dosavadní centrum odboje Benghází v pondělí zcela ovládli demonstranté, jež donutili armádní jednotky a policii stáhnout se z ohrazené oblasti, píše Reuters. V sobotu tam vládní síly střílely do lidí, kteří se vraceli z pohřbů předchozích obětí, a zabily podle různících se odhadů 12 až 20 z nich.

Syn libyjského vůdce Muammara Kaddáfího varoval občanskou válkou

K nepokojům v zemi se v nedělním televizním projevu vyjádřil syn libyjského vůdce Sajf Islám. Řekl, že demonstranti se zmocnili některých vojenských objektů a zbraní včetně tanků, a varoval před občanskou válkou. Zdůraznil, že armáda zajistí bezpečnost "za každou cenu", zároveň ale Libyjcům slíbil reformy týkající se mimo jiné nové ústavy nebo liberálních zákonů, a zvýšení platů.

Protivládní demonstranti zcela ovládli město Benghází (červeně). Protesty se dnes nově rozšířily i do hlavního města Tripolisu (modře).

Velká Británie podle šéfa britské diplomacie Williama Hagua zvažuje evakuaci svých občanů ze země. Evakuaci svých občanů z Libye začaly připravovat další evropské země. Své zaměstnance začaly stahovat rakouský energetický koncern OMV, italský výrobce vojenské techniky Finmeccanica, norská ropná společnost Statoil nebo petrolejářský gigant British Petroleum. Útoky na své zájmy, konkrétně stavby nebo sídla společností, oznámila Jižní Korea a Turecko. Sledovat dění v zemi doporučil svým podnikatelům také Peking.

Společnosti stahují ze země své zaměstnance
České ministerstvo zahraničí vyzvalo Čechy v Libyi, aby se vyhýbali veřejným shromážděním a nejezdili na východ země.

Libyjské úřady si povolaly zástupce Evropské unie v Tripolisu a pohrozily mu, že přestanou spolupracovat v boji proti nelegální imigraci, pokud bude unie nadále "podporovat" bezprecedentní demonstrace v zemi.

Eskalace napětí v muslimském světě

V Bahrajnu se o víkendu opozice žádající přeměnu země ve "skutečnou konstituční monarchii" připravovala k jednání s korunním princem Salmánem, kterého král Hamad bin Ísá Chalífa jednáním pověřil. Princ v sobotu nařídil stažení vojáků z Perlového náměstí v Manámě, které bylo centrem protestů.

Demonstranti se tam pak vrátili a slavili to jako své vítězství. Nepokoje v Bahrajnu si v posledních dnech vyžádaly nejmíň šest obětí.

Střet policie a stovek protivládních demonstrantů v Teheránu si podle informací opozice vyžádal další oběť. Mnoho demonstrantů bylo při akci zadrženo, mezi nimi i dcera exprezidenta Alího Akbara Hášemího Rafsandžáního (1989 - 1997), kterou však brzy zase propustili na svobodu.

Poprvé se v neděli manifestovalo v Maroku, kde několik tisíc lidí požadovalo v Rabatu a v Casablance politické reformy a omezení pravomocí krále Muhammada VI. Nebyly hlášeny žádné incidenty a úřady akci označily za důkaz toho, že Maročané mohou svobodně projevovat své názory. Čtěte také:
Chceme reformy a omezení pravomocí krále, demonstrovali Maročané

Protesty v arabském světě

V sousedním Alžírsku byla naopak v sobotu masivně nasazena policie, aby zabránila plánovanému pochodu opozice ulicemi hlavního města. Při srážkách byl údajně zraněn jeden poslanec.

Policie v sobotu zasáhla i ve strategicky položeném Džibutsku v oblasti "afrického rohu", kde lidé dva dny po sobě demonstrovali proti záměru prezidenta Ismáíla Umara Guilláha dát se zvolit potřetí. V pátek tam byly dvě osoby zabity, v sobotu policie zatkla tři významné opozičníky.

Zranění sedmi lidí si v sobotu vyžádala policejní akce v Kuvajtu, kde ale nešlo o zákrok proti opozičníkům, ale proti Arabům bez státní příslušnosti, kteří žádali plná občanská práva.

Tunisko kromě požadavku na vydání exprezidenta bin Alího vyzvalo Saúdskou Arábii k předání informací o zdravotním stavu bývalé hlavy státu. Objevily se totiž dohady o jeho smrti.
Čtěte také:
Tunisko žádá Saudskou Arábii o vydání svého exprezidenta

V pondělí ráno pokračovaly protesty i v Jemenu. Jeden mladík dnes zahynul a čtyři byli zraněni při střetech protivládních demonstrantů s vojáky v přístavním městě Adenu. V jemenské metropoli Saná se shromáždily tisíce lidí před místní univerzitou a požadují konec současného režimu. Podle agentury AFP se policie zatím nepokusila demonstranty v Saná rozehnat.

Současnou napjatou a rozbouřenou situací v severní Africe se v pondělí zabývali šéfové diplomacií členských zemí Evropské unie v Bruselu.

Karel Schwarzenberg: Kaddáfího pozice je otřesena
"Libyi nemůžeme vnucovat naše představy, řekl v Bruselu šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg. EU podle něj může této severoafrické zemi pomoci, avšak bude-li o to požádána. Pozice libyjského vůdce Muammara Kaddáfího je prý nyní hluboce

OMV stahuje zaměstnance z Libye

Rakouský energetický koncern OMV dnes začal stahovat zaměstnance, které má v Libyi. Nechá tam jen personál, který je nezbytný pro zajištění technického chodu zařízení na těžbu a vývoz ropy.

Libye je pro OMV zdaleka nejdůležitější zemí, podnik z Libye denně získává zhruba 34.000 barelů ropy, celková denní produkce firmy přesahuje 300.000 barelů ropného ekvivalentu.

otřesena. Přesto je třeba s ním i nadále jednat, stejně jako zahájit dialog s demokratickými silami.

Na dotaz, s kým by ale EU měla v Libyi vlastně jednat, Schwarzenberg řekl, že i současná vláda a úřady jsou oficiálními partnery, takže se musí hovořit i s nimi. Vedle toho je třeba navázat kontakt i s demokratickými silami. Je podle něj rovněž nutné si uvědomit, že jednat je třeba s úřady mimo jiné kvůli tomu, že tam země EU mají své občany.

"Nemám tušení, jestli se udrží. Spíše to teď vypadá, že je jeho pozice opravdu hluboce otřesena," řekl o pozici Kaddáfího šéf české diplomacie a dodal, že by nikomu nepomohlo, pokud by se EU příliš vměšovala do libyjských záležitostí s jediným cílem ukázat vlastní důležitost. Server EUobserver dnes napsal článek s názvem "Itálie a Česká republika podporují Kaddáfího navzdory krveprolití". Schwarzenberg názory, že by libyjského vůdce podporoval odmítá.

Autoři: , ,