Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Asad se mstí Kurdům sarinem, dokazuje video syrského lékaře

USA

  11:27
DAMAŠEK - Syrská vláda na začátku měsíce shodila na kurdskou čtvrť v Aleppu chemickou látku, pravděpodobně smrtící plyn sarin. Tvrdí to experti po analýze videa, které na facebook umístil lékař tamní nemocnice. Chemikálie zabila dva kojence a jednu ženu. "Kurdové jsou velmi aktivně zapojeni do protivládních bojů," vysvětluje pozadí útoku Rašíd Chalíl z Kurdského občanského sdružení v Praze.

Lékař natočil pacienty se symptomy otravy sarinem foto: printscreen/ facebook/Niazi Habash

Syrský lékař na svém facebooku zveřejnil video zachycující pacienty se symptomy otravy sarinem. Oběti útoku, jenž se odehrál 13. dubna, trpí hlavně dýchacími obtížemi. Ty začaly obyvatele kurdské čtvrti Šejk Masúd sužovat poté, co nad nimi letadlo shodilo zásobníky, jejichž obsah se rozprášil po okolí.

"Z toho co jsem viděl, je zřejmé, že se jedná o sarin v neupraveném stavu stejně jako tomu bylo při útocích v tokijském metru. Tento plyn totiž nepotřebuje být umístěn do hlavic zbraní, smrtící je sám sobě," cituje list The Daily Telegraph britského experta na biologické zbraně.

Ke stejnému závěru došel i izraelský generál Brig Gen Brun, podle něhož Asad použil sarin v "sérii incidentů" už v minulosti. "Podle našich zjištění režim použil při řadě střetů jedovaté chemické zbraně, s největší pravděpodobností plyn sarin," cituje ve středu Bruna izraelský tisk. 

Pomsta Kurdům
Britský deník chemický útok označil za odplatu za nedávné zběhnutí Kurdů z Aleppa na stranu rebelů. Podle místopředsedy Kurdského občanského sdružení v Česku Rašída Chalíla však Kurdové stojí na straně opozice od začátku povstání. "Kurdská města jsou velmi aktivně zapojena do protivládních bojů. Existuje ale nepsaná dohoda, že brání svá města sami. Útok v Šejk Masúdu je varování, Asad chce, aby se Kurdové zalekli. Vláda současně straší syrské menšiny tím, že po pádu režimu budou čelit útlaku ze strany islamistů. Této pohádce ale nikdo nevěří. V čele opozice jsou jak Kurdové, tak třeba drúzové či křesťané," vysvětluje Chalíl.

Video syrského lékaře je čtvrtým důvěryhodným svědectvím o užití chemické zbraně za poslední měsíce. Podobná látka byla použita i ve vesnici Chán Al-Asad nedaleko Aleppa minulý měsíc.

Bílý dům ve středu oznámil, že Spojené státy prozatím nezjistily, zda syrský režim použil chemické zbraně. Washington použití těchto látek považuje za překročení hranice, po kterém by mohla následovat intervence. Americký prezident Barack Obama opakovaně prohlásil, že nasazení chemických zbraní nebo jejich získání dalšími stranami je nepřijatelné.

V syrském konfliktu už zahynulo asi 70 tisíc lidí. Více než milion Syřanů uprchl do sousedních zemí, především do Libanonu, Jordánska a Turecka.

Autor: