Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Asadův režim se zhroutil, tvrdí zběhlý expremiér

Svět

  15:08
AMMÁN/ALEPPO - Bývalý syrský premiér Rijád Hidžáb v prvním veřejném vystoupení po svém zběhnutí odsoudil vládu prezidenta Bašára Asada. Jeho režim kontroluje nejvýše 30 procent Sýrie, "zhroutil se vojensky, ekonomicky i morálně," řekl Hidžáb v jordánském Ammánu.

Rijád Hidžáb foto: Reuters

Podle agentur Reuters zároveň řekl, že se na stranu opozice přidal z vlastní vůle a že z vládní funkce nebyl odvolán ještě před tímto krokem, což tvrdila oficiální syrská média. Hidžáb, který minulý týden uprchl i s rodinou do Jordánska, je dosud nejvýše postaveným syrským politikem, který se rozešel s Asadovým režimem.

K následování svého příkladu vyzval dnes Hidžáb v Ammánu další syrské politické a vojenské činitele. Asadovu vládu expremiér označil za "božího nepřítele". Řekl, že už déle nemohl podporovat syrského prezidenta, protože ten není schopen zastavit boje. Hidžáb poděkoval zemím jako Saúdská Arábie, Katar a Turecko za jejich podporu a požádal je, aby udělaly více pro syrskou opozici.

Boje pokračují v Sýrii i dnes. V Aleppu povstalecké i vládní oddíly usilují o ovládnutí tohoto strategicky významného města a armáda zároveň provádí rozsáhlé operace v metropoli Damašku. Mezinárodní společenství, stále rozdělené v názoru na možnosti řešení syrské krize, která si za 17 měsíců trvání vyžádala přes 21.000 mrtvých, koncentruje své snažení na humanitární pomoc syrským civilistům, napsala agentura AFP.

ČTĚTE TAKÉ:

Do Damašku dnes přijela šéfka humanitárních operací OSN Valerie Amosová. Plánováno je její setkání se syrským ministrem zahraničí Valídem Mualimem a šéfem syrského Červeného půlměsíce Abdar Rahmánem Attarem. Na znamení francouzské podpory syrským uprchlíkům, jejichž počet dosahuje desítek tisíc, přijede ve středu do regionu francouzský ministr zahraničí Laurent Fabius. Do pátku navštíví Jordánsko, Libanon a Turecko.

Sýrie je také hlavním tématem dvoudenního summit států Organizace islámské spolupráce (OIC), který dnes večer začíná v saúdskoarabské Mekce. Na pondělní schůzce se ministři zahraničí OIC shodli na rezoluci doporučující pozastavit Sýrii členství v této organizaci kvůli násilnému potlačování opozice. Takový krok rezolutně odmítá nejmocnější regionální spojenec Damašku Írán, zdrženlivě se k němu staví i Alžírsko.

Bezletová zóna zatím nebude

Syrská armáda zahájila 28. července ofenzivu proti Aleppu, který od té doby bombarduje z vrtulníků a zasypává dělostřeleckou palbou. Povstalci v souvislosti se vzdušnou převahou vládních sil v posledních dnech stále naléhavěji volají po vyhlášení bezletové zóny pod zahraničním dohledem, jak tomu bylo v případě Libye.

Bezletová zóna vyhlášená NATO a arabskými spojenci pomohla loni libyjským povstalcům svrhnout Muammara Kaddáfího. Západ ale projevuje jen málo chuti zopakovat podobnou akci v Sýrii a Rusko a Čína se rezolutně stavějí proti takové intervenci.

Americký ministr obrany Leon Panetta řekl, že plány vyhlásit bezletovou zónu nad částmi Sýrie nejsou aktuální. Vyjádřil přesvědčení, že by je USA mohly úspěšně prosadit, vyžadovalo by to prý ale "skutečně velké politické rozhodnutí", které ještě nebylo učiněno.

Autoři: ,

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...