Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Atentáty z 11. září zabíjejí i po deseti letech

Svět

  7:00
NEW YORK - Desítky tisíc lidí, kteří před deseti lety zachraňovali v troskách Dvojčat, stále trpí vážnými zdravotními problémy.

11. září 2001. Lidé v zaprášených ulicích před troskami WTC foto: Reuters

Mezi mrakodrapy v dolní části Manhattanu se jí náhle zatočila hlava. Musela se opřít o zeď jednoho z domů, jen stěží nabírala dech, potily se jí ruce, tlačilo ji na hrudi. Dnes třicetiletá Chelsea, kterou tato zvláštní nevolnost postihla pár týdnů po 11. září, se této manhattanské čtvrti raději vyhýbá.

„Myslela jsem si, že se mi udělalo jen špatně od žaludku, ale když jsem se nemohla pohnout z místa, věděla jsem, že se se mnou děje něco daleko horšího,“ říká Chelsea, která nechtěla zveřejnit celé jméno. Její lékař u ní diagnostikoval úzkost a chronickou depresi.

INFOGRAFIKA:

Chelsea se během útoku teroristů nacházela v ulici Chambers, jež je poměrně blízko finanční čtvrti, kde stála Dvojčata (WTC). Lidé kolem Chelsea z televize věděli, co se o pár bloků dál stalo, přesto jim prý trvalo dlouho, než jim vše došlo. K útěku je prý přiměl až dým, který se začal hrozivě valit ulicemi poté, co se Dvojčata zhroutila k zemi. „Až v té chvíli lidé věděli, že se děje něco strašného,“ vypráví Chelsea ve svém bytě v brooklynské čtvrti Green Point.

Pokud se vydáte její ulicí na stranu k řece East, zhruba po 15 minutách se vám naskytne pohled na siluetu Manhattanu s Empire State Building a věží Chrysler. Pohled na mrakodrapy Chelsea nijak netíží, jsou totiž daleko. „Když jsem ale mezi mrakodrapy, mám pocit, že mě budovy drtí,“ říká dívka.

Chelsea není sama, která se stále potýká s traumaty způsobenými 11. zářím. List The New York Times napsal, že tato skupina čítá na deset tisíc lidí. Vedle psychických problémů řadu lidí, kteří se nacházeli v místě útoku, ničí prachový dým. Hasiči, policisté, lékaři či třeba dělníci, kteří odklízeli trosky, trpí chronickými respiračními problémy. U mnohých se vyvinulo těžké astma.

ČTĚTE TAKÉ:

„Před deseti lety se lidé obávali ,WTC kašle‘. Ten už ale ustoupil. Nyní jsme svědky přetrvávajícího astmatu, zažívacích problémů a psychických traumat,“ řekl lokální televizi NY1 lékař Philip Landrigan, který pracuje na manhattanské klinice známé jako Mount Sinai v oddělení, jež se na potíže způsobené 11. zářím specializuje.

Podle nemocnice zde lékaři prohlédli za poslední dekádu na 27 tisíc lidí, kteří se potýkají s celou škálou zdravotních problémů spojených s 11. zářím. Doktor Landrigan říká, že jeho oddělení i dnes měsíčně léčí 75-100 pacientů, kteří se před deseti lety ocitli na Ground Zero.

Dědictví 11. září

  • Na nemoci přímo spojované s útoky zemřelo asi 200 lidí
  • Traumata dávaná do souvislosti s 11. září trápí zhruba 10 tisíc lidí
  • V lékařské péči se kvůli atentátům ocitlo přes 18 tisíc lidí
  • Toxického dýmu se zřejmě nadýchalo více než 60 tisíc lidí

Lékaři se nejvíce obávají, že u těchto lidí v budoucnu propukne rakovina. Podle studie britského časopisu The Lancet je pravděpodobnost výskytu rakoviny u těchto lidí o 19 procent větší než u běžných pacientů. „Prach z WTC byl směsicí nejrůznějších toxických materiálů jako třeba azbest,“ upozornil lékař Landrigan. Podle The New York Times dnes vědci tento dým, který byl vidět až z Mezinárodní vesmírné stanice, označují za nejhorší ekologickou katastrofu v dějinách města.

„Běželi jsme k řece, abychom tu zkázu viděli. Vypadalo to, že část ostrova úplně zmizela v dýmu,“ řekla mi Natálie, sestra Chelsea. „Neumím si vůbec představit, co Chelsea na Manhattanu v ten den zažila,“ dodala Natálie, která bydlí hned vedle své sestry. Je jí tak nablízku. „Chelsea je jiný člověk, 11. září jí úplně otřáslo,“ dodala.

Případ Zadroga

Lidé z Ground Zero začali žádat vládu o finanční kompenzace. Trvalo přitom celý loňský rok než Kongres schválil zákon, jehož součástí je kompenzace ve výši 4,3 miliardy dolarů. Řada zákonodárců skepticky hodnotila vliv útoku na zdraví záchranářů a dalších, kteří na Ground Zero pomáhali. Nakonec ze zákona vypadli lidé, kteří tvrdili, že trpěli traumaty, protože tragédii sledovali v televizi.

Prezident Obama zákon s názvem „James L. Zadroga 9/11 zdravotní kompenzace“ podepsal na počátku letošního roku. Zákon nese jméno po Jamesi Zadrogovi, který v roce 2006 zemřel na selhání plic. Podle několika patologů (jiné expertizy něco takového vyloučily, což jen přispělo k nedůvěře některých zákonodárců) právě na následky vdechnutí toxického prachu z budov WTC.

Zadroga trávil na Ground Zero těsně po útocích stovky hodin. První příznaky začal pociťovat pár měsíců po 11. září. Došlo to až tak daleko, že musel používat kyslíkovou masku a brát antibiotika. Zemřel v lednu roku 2006 a stal se tak oficiálně prvním člověkem, jehož smrt je spojována s 11. zářím. Celkový počet lidí, kteří zemřeli na následky útoku, se dnes odhaduje na dvě stovky.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!