Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Atlantis odstartoval. Ukončí éru raketoplánů

Věda

  9:49aktualizováno  18:42
MYS CANAVERAL - Raketoplán Atlantis odstartoval v 17:29 SELČ na svůj poslední let z kosmodromu na floridském Mysu Canaveral. Po 30 letech uzavře éru raketoplánů NASA tohoto typu. Další vesmírná loď schopná dopravovat astronauty do vesmíru odstartuje z americké půdy nejdříve v roce 2015.

Raketoplán Atlantis startuje - ilustrační foto foto: ČTK

"Všechny tři motory jsou zažehnuté. Dva, jedna, nula a start, poslední start Atlantisu. Amerika bude na ramenou raketoplánu pokračovat ve snu," komentoval start zpravodaj televizního kanálu Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA). "Raketoplán Atlantis naposledy roztáhnul křídla na startu sentimentální cesty do dějin," dodal o něco později. 

POSLEDNÍ START RAKETOPLÁNU ATLANTIS:

Že Atlantis vzlétne už dnes, ale bylo do poslední chvíle nejisté. Kvůli zvýšené oblačnosti, dešti a bouřkám odhadovali meteorologové pravděpodobnost pouze na 30 procent. Počasí se ale nakonec umoudřilo. Start Atlantisu se odehrál podle plánu, pouze jej o několik minut oddálil technický problém.

Na poslední start Atlantisu se na Floridu přijelo podívat asi 750 tisíc turistů.

Euforie ve tvářích lidí, kteří si historickou událost nenechali ujít na vlastní oči.

Dvanáctidenní mise Atlantisu, jehož čtyřčlenná posádka k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) dopraví zásoby na celý rok, je poslední v třicetileté historii programu letů raketoplánů. Po návratu Atlantisu bude NASA odkázána na ruské Sojuzy. Nejméně do roku 2015 totiž nebudou mít Spojené státy vesmírnou loď schopnou dopravovat astronauty do vesmíru.

K ukončení provozu raketoplánů vedly NASA zejména vysoké finanční náklady. O postupném ukončení provozu raketoplánů rozhodl bývalý prezident George Bush a jeho verdikt potvrdil i jeho nástupce v Bílém domě Barack Obama.

PROHLÉDNĚTE SI FOTOGALERII:

Nyní se Američané hodlají spoléhat na služby soukromých firem. Podle Michaela Coatse z vesmírného střediska v Houstonu jsou tyto podniky na dobré cestě, když už letos slibují k ISS dopravit náklad. Lety s lidskou posádkou ale prý od nich v nejbližších letech nelze čekat, byť se s nimi americká vesmírná agentura NASA snaží sdílet své znalosti a zkušenosti.

Další cíl: Mars

Samotná NASA pak podle Obamy nyní musí přepracovat svou misi. Raketoplány podle něj dosáhly významných úspěchů, jejich éra je ale u konce. "Nyní ale potřebujeme další technologický průlom. Pro cesty do vesmíru používáme stále stejný model, jaký jsme používali pro program Apollo před 30, 40 lety," uvedl ve středu v rozhovoru s uživateli sociální sítě Twitter.

Vědci podle něj nyní musejí vyvinout technologie, které lidem umožní cestovat do vesmíru rychleji, aby mohly lety trvat déle. Nakonec by se tak američtí astronauti mohli podívat na Mars, ještě předtím přistát na nějakém asteroidu. "Na jakém, to jsme ještě neurčili," podotkl šéf Bílého domu.

Vše otázkou peněz

Otázkou ale je, zda NASA na převratné technologické objevy bude kvůli problémům amerických rozpočtů mít prostředky.

Obama již loni zrušil program Konstelace, který měl Američany vrátit na Měsíc. Nyní se nicméně USA chtějí zaměřit na vývoj nové nákladní rakety schopné nést těžké náklady za nízkou oběžnou dráhu Země. Podle některých názorů je ale i tento plán vágní a chybí na něj peníze. Podle pracovníka NASA Leea Norbratena tak není vůbec jisté, že raketa bude k dispozici v roce 2016, jak si přeje Kongres.

Palivový článek se po startu odděluje od samotného raketoplánu.

"Většiny hlavních pokroků v letech s lidskou posádkou do vesmíru bylo obvykle dosaženo během pěti až sedmi let. Vzhledem k nynější nejistotě bude obtížné do roku 2016 vypracovat životaschopný program," uvedl.

Lhůtě uvedené Norbratenem odpovídá například šest let, které dělilo první start raketoplánu v roce 1981 od předchozí poslední cesty amerických astronautů do vesmíru. Někdy v roce 2017 by tak mohlo být jasné, zda se Američanům podařilo současné potíže a nejistotu překonat, anebo zda se jejich vesmírný průmysl propadl do dosud nepoznaných hlubokých potíží.

Autoři: ,