Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

‚Atomovka‘ do hurikánu? Americké úřady musí občanům vysvětlovat, že je to špatný nápad

Svět

  6:00
PRAHA/PASCO - Zabránit přírodním katastrofám, jako je například v současnosti hurikán Irma, si přeje mnoho lidí. Ve Spojených státech se proto během každého hurikánu již od 60. let objeví myšlenka odpálit v hurikánu atomovou, nebo vodíkovou bombu. Letos opět musel americký Národní úřad pro oceán a atmosféru na svých stránkách vysvětlovat, proč to není dobrý nápad.

Hurikán Irma vyfocený z vesmíru. foto: Reuters

Hurikán, který se v minulých dnech prohnal přes Karibik a v současnosti se nad Floridou mění v tropickou bouři, bude mít za následek škody v hodnotě 2 miliard dolarů. Je to také jeden z důvodů, proč již od šedesátých let dostávají americké vládní agentury od občanů spousty otázek na téma preventivního útoku na hurikán.

„Není nutné dodávat, že to není dobrý nápad,“ napsal na své stránky Národní úřad pro oceán a atmosféru. „Mimo fakt, že není jisté, zda by nukleární nálož vůbec pozměnila bouři, je nutné vzít v potaz, že vypuštěný radioaktivní spad by se rychle rozšířil po obrovských vzdálenostech a způsobil devastující problémy pro životní prostředí,“ stojí na stránkách úřadu.

Hurikán Irma na Floridě trhal střechy a lámal stromy.
Lidé v Havaně bojují s hurikánem Irma.

Podle časopisu National Geographic s myšlenkou na detonaci hurikánu přišel v říjnu 1967 ředitel Amerického úřadu pro počasí Francis W. Riechelderfer. Prohlásil tehdy, že si umí představit, že jednoho dne bychom odpálili atomovou bombu uprostřed hurikánu daleko na moři. Tato myšlenka se poté objevila v editoriálu deníku Longview News poté, co se přes Texas prohnal hurikán Carla.

Nápad byl založen na faktu, že odpálení jaderné nálože z ponorky přímo v oku hurikánu, by mohlo ohřát studený vzduch nad hurikánem a tím jej rozehnat, nebo snížit jeho intenzitu.

I přesto, že byl tento nápad několikrát vyvrácen, stále se vrací. Například v roce 2005 se na tento dotaz ptali lidé v deníku USA Today, nebo i v roce 2012 v Centru pro kontrolu a nešíření zbraní. A letos se opět objevila na Twitteru.

Jak však vysvětluje americký úřad, tato technika rozehnání hurikánu, by byla značně neefektivní. „Hlavním problémem při používání explozí ke změně hurikánu je množství požadované energie. Úplně rozvinutý hurikán uvolňuje ekvivalent až desetimegatunové bomby explodujících každých 20 minut.“

Síla, kterou hurikán produkuje, je rovná pětinásobku energie, kterou využil celý svět v roce 1990. Pro porovnání: největší atomový výbuch na zemi, který způsobila ruská Car bomba, měl odhadem sílu 50-58 megatun TNT.

Podle deníku New York Times by také odpálení jaderné nálože v hurikánu znamenalo porušení dohod o testování atomového arzenálu.

Favorit 30 let

Do hurikánu nestřílejte

Podobně podivné doporučení vydala letos i kancelář šerifa ve floridském okrese Pasco. Ještě než se hurikán Irma dostal ke státu Florida objevil se na oficiálním Twitteru šerifa příspěvek: „Pro ujasnění, nestřílejte zbraněmi na Irmu. Otočit ji nedonutíte a může to mít velmi nebezpečné vedlejší účinky.“

10.září 2017 v 04:56, příspěvek archivován: 11.září 2017 v 16:45

To clarify, DO NOT shoot weapons @ #Irma. You won't make it turn around & it will have very dangerous side effects https://t.co/CV4Y9OJknv

Kancelář tak reagovala na facebookovou událost, která povzbuzovala Floriďany ke střelbě do hurikánu. A téměř 80 tisíc lidí souhlasilo s tím, že se k akci přidají.

Autor: