Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Atomový supersummit v Praze začíná

PRAHA - Třídenní pražský summit, který má vstoupit do historie jako další krok na cestě k jadernému odzbrojení světa, odstartoval ve středu přílet ruského prezidenta Dmitrije Medveděva do Prahy. Jeho stroj Iljušin 76 přistál na ploše ruzyňského letiště v 20.05, tedy téměř s hodinovým zpožděním proti původnímu plánu. A první kroky Medveděva, který je na návštěvě Česka vůbec poprvé, směřovaly na Hrad, kde ještě večer absolvoval jednání s českým protějškem Václavem Klausem.

Kolona s ruským prezidentem Dmitrijem Medveděvem odjíždí z Ruzyně foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

"Smlouva s USA bude ovlivňovat proces odzbrojení a nešíření jaderných zbraní. Na tomto dokumentu závisí vývoj situace na celém světě," upozornil Medveděv na krátkém brífinku před schůzkou s Klausem. Česká hlava státu jeho slova opětovala. "Tato smlouva přispěje ke snížení mezinárodního napětí," řekl Klaus, který neopomněl Medveděvovi vyjádřit soustrast za nedávné útoky v moskevském metru.

Hlavní část programu summitu je však naplánována až na dnešek. V ulicích Prahy je v pohotovosti pět tisíc policistů, celkové náklady na pořádání akce se vyšplhají na padesát milionů korun. To všechno kvůli podpisu nové, americko-ruské smlouvy o omezení jaderných zbraní. 


Zhruba v devět ráno na ruzyňské letiště dosedne vojenský speciál Air Force One s americkým prezidentem Barackem Obamou na palubě. O hodinu později už budou Obama s Medveděvem pózovat fotografům v zahradách Pražského hradu, odpoledne by pak měli ve Španělském sále podepsat zmiňovanou smlouvu. Následovat bude slavnostní oběd za účasti stovky hostů.

Jak bude hostina v Rudolfově galerii probíhat, hradní protokol stále tají. Jisté však je, že se jí zúčastní všichni nejvyšší ústavní činitelé, zástupci české diplomacie či církevní hodnostáři. Až na výjimku bývalého prezidenta Václava Havla. "K seznamu pozvaných hostů se nevyjadřujeme," reagoval pouze mluvčí Hradu Radim Ochvat.
Někteří politici by rádi oběd s představiteli světových velmocí využili k neformálnímu hovoru.

Fotogalerie

Ruský prezident Dmitrij Medveděv na Ruzyni

"Chtěl bych se prezidenta Obamy zeptat, jak to nyní myslí s radarem a Českem. A v zásobě mám i další témata," tvrdí třeba předseda sněmovny Miloslav Vlček. Rovněž šéf Senátu Přemysl Sobotka by si s hlavami obou velmocí rád neformálně popovídal. "Věřím, že určitý prostor k tomu bude," řekl.

Experti na diplomacii však dopředu varují, že to je nereálná představa. "Zasedací pořádek daný protokolem konverzaci se státníky zřejmě neumožní. Oběd se nebude odehrávat u jediného stolu. Bude tam více menších kroužků, kde je možné hovořit se spolustolovníky," nastínil český velvyslanec v USA Petr Kolář.

Bývalý ministr zahraničí a předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg proto považuje formát hostiny za nedůstojný pro Čechy. "Jsme tam žádáni jen jako číšníci," zlobí se.

Další články o pražském summitu a jaderném odzbrojování čtěte ve čtvrtečním vydání deníku