Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Lidé

Nixon snímku nevěřil. Odcházející fotograf Ut změnil pohled na válku ve Vietnamu

Nejznámější fotografie Nicka Uta: 8. června 1972 vyfotil vystrašené děti před jihovietnamskými vojáky včetně devítileté Kim Phuc těžce popálené napalmem nedaleko Trang Bang. Ut poté odložil fotoaparát a polil dívku vodou. Pak ji a ostatní děti naložil do dodávky agentury AP a odvezl je do nemocnice. foto: AP

Aktualizováno
Zdá se nemožné shrnout pouhými čtyřmi slovy kariéru jednoho z nejvýznamnějších fotoreportérů. To je ale přesně to, co Nick Ut udělal. Z pekla do Hollywoodu, vystihl svou profesní dráhu.
  18:00aktualizováno  21:13

Fotograf agentury Associated Press (AP) Nick Ut vyznamenaný Pulitzerovou cenou po 51 letech aktivní kariéry odchází do důchodu. Do povědomí široké veřejnosti se dostal zejména díky fotografii z války ve Vietnamu, která dostala pojmenování Napalmová dívka.

Fotografie zachycuje vyděšenou, těžce popálenou dívenku Phan Thi Kim Phúc běžící bez oblečení po silnici po výbuchu napalmové bomby svržené na její vesnici pár vteřin předtím, než Ut stiskl spoušť svého fotoaparátu. Poté ho odložil, dívku poléval vodou a následně ji i ostatní děti odvezl do nemocnice, kde přesvědčil lékaře, aby ji léčili a vyléčili.

Nick Ut říká, že snímek „napalmová dívka“ mu změnil život. „Plakal jsem, když jsem ji uviděl běžet. Myslím, že bych spáchal sebevraždu, kdyby zemřela,“ řekl svému kolegovi.

Nick Ut a jeho slavné snímky: utíkali před postupujícími komunisty, tuto ženu,...
Nick Ut a jeho slavné snímky: 5. listopadu 1984 mluví prezident USA Ronald...

Snímek obletěl celou planetu a hluboce otřásl veřejností ve Spojených státech, kde sílila kritika americké účasti ve Vietnamu. Editoři v agentuře AP přitom váhali, zda-li snímek vůbec zveřejní kvůli nahotě devítileté dívky. Americký prezident Richard Nixon zprvu ani nevěřil, že je fotografie autentická.

„Tato fotografie dramaticky ilustruje, co se v průběhu let stalo ve Vietnamu běžným jevem - napalm v odlehlých vesnicích zabíjel civilisty,“ řekl Peter Arnett, známý válečný reportér a také nositel Pulitzerovy ceny. „Tento obraz odhalil druh detailů, které byly nedílnou součástí toho, co válka způsobovala. To ho také dělá důležitým a významným.“

Nick Ut

Huỳnh Công Út proslul jako Nick Ut se narodil 29. března 1951 (brzy mu bude 66 let) ve Francouzské Indočíně (v roce 1954 na části území vznikl Vietnam) a je vietnamského původu. Pracoval 51 let jako fotograf pro agenturu Associated Press (AP), získal americké občanství. Jeho nejznámější fotografií je snímek dívky Phan Thị Kim Phúc, kterou zachytil nahou a popálenou napalmem v průběhu Vietnamské války. Snímek získal cenu World Press Photo také Pulitzerovu cenu. Další jeho velmi známou fotografií je snímek plačící Paris Hilton v policejním autě.

Ut žije v Los Angeles, je ženatý a má dvě děti.

Fotograf Nick Ut v roce 2011.

Utovi bylo pouhých dvacet jedna let, když dívku 8. června roku 1972 vyfotil. Následně devítiletou Kim odvezl do nemocnice, kde jí lékaři zachránili život. S Kim, kterou životní pouť zavedla do Kanady, zůstává nadále v kontaktu.

Každá hvězda mě uvidí

Během dalších skoro 50 let fotil Ut každou významnou celebritu, která kráčela po červeném koberci nebo vešla do soudní síně a usedla na špatnou stranu zákona.

„Každá hvězda, která má problémy, mě uvidí,“ vtipkoval pětašedesátiletý fotograf, jehož prošedivělé vlasy mu neubraly na klučičí jiskře v oku ani entuziasmu pro práci.

Na nedávné tiskové konferenci v Los Angeles Ut proklikával portfoliem a ukazoval svoje nejvýznamnější fotografie.

Například fotografii vzlykajícího Roberta Blakea, herce viněného ze zabití vlastní ženy, poté, co byl propuštěn. Na další Michael Jackson tančí na střeše SUV mimo soudní síň, kde byl zproštěn obžaloby za sexuální obtěžování dětí.

Nick Ut a jeho slavné snímky: 8. června 2007 odváží policejní auto plačící Paris Hilton.

Snad nejironičtější ze všech je obraz uplakané dědičky hotelového impéria Paris Hilton, souzené za řízení bez řidičského oprávnění. Paris byla vyfocena na cestě do vězení a to osmého června 2007, tedy v den pětatřicátého výročí dívky z Vietnamu.

V bratrových stopách

Zatímco se Ut probíral fotografiemi ze zničených vesnic a rodičů truchlících nad mrtvými dětmi, vyprávěl, jak se dostal k práci válečného fotografa.

Nick Ut a jeho slavné snímky: 16. ledna 2004 vyfotil zpěváka Michaela Jacksona, když tančil na střeše svého SUV poté, co byl zproštěn obžaloby ze zneužívání dětí.

Nick Ut a jeho slavné snímky: 8. září 2009 pořídil fotografii hasiče, který zkoumá silnici pod hasičským autem. To zapadlo do díry v Los Angeles, kterou vymlela voda.

Narodil se jako jedenácté z dvanácti dětí v provincii Long An ve Francouzské Indočíně. Jeho idolem byl starší bratr, Huynh Thanh My, herec, jehož dokonalý vzhled předurčoval pro stříbrné plátno. Do doby, než se mu do cesty dostala válka. Utův starší bratr byl později zabit rebely Vietkongu.

Příběh slavné fotografie

Fotografii „Dívka z Trang Bang“, nebo také „Napalmová dívka“ pořídil Nick Ut 8. června 1972 na silnici u vesnice Trang Bang, asi 40 km severozápadně od Saigonu. Ut se tehdy pohyboval s armádou Spojených států. Snímek otřásl americkou veřejností, která stále silněji kritizovala účast americké armády ve Vietnamu.

Napalmová bomba byla svržena na vesnici armádou Jižního Vietnamu. Fotografie se stala symbolem hrůz války, ve které trpí civilní obyvatelstvo a děti. Na snímku utíkají vystrašení děti před jihovietnamskými vojáky včetně devítileté Kim Phuc těžce popálené napalmem u vesnice Trang Bang. Ut poté odložil fotoaparát a polil dívku vodou. Pak ji a ostatní děti naložil do dodávky agentury AP a odvezl je do nemocnice.

Nick Ut a jeho slavné snímky: Phan Thi Kim Phuc, dívka, která přežila napalmový nálet, si v Torontu hraje se svým tříletým synem v roce 1997.

Když ji doktoři odmítli léčit s tím, že je příliš těžce zraněná, sdělil jim Ut, že její fotografie bude ve všech světových novinách spolu s příběhem, že ji vietnamští doktoři odmítli pomoci. Dívku nakonec lékaři zachránili.

Phan Thi Kim Phúc v současnosti žije v Kanadě a s Utem je stále v kontaktu.

Na bratrově pohřbu, který pracoval pro agenturu AP, oslovil Ut fotoeditora agentury, ale Horst Faas jej chladně odmítl. Po týdnech Utova naléhání Faas povolil a Ut prvního ledna 1966 nastoupil. Dostal však jasný rozkaz: Nebrat fotoaparát do válečných zón.

Několik let tedy strávil v temné komoře do doby, než k němu válka přišla sama a Ut se stal válečným fotografem. Následovala čtyři zranění bezpočet nebezpečných situací. Jeho nejlepší přítel, fotograf Henri Huet, zemřel v roce 1971 poté, co dobrovolně převzal Utovo místo. Během operace byl vrtulník s novináři sestřelen.

Byl to Huet, tvrdí Ut, kdo mu dal přezdívku Nick, protože ostatní měli s jeho jménem Huỳnh Công problém. „Proto se na jeho počest držím přezdívky i nadále,“ popsal pohnutý Ut.

Vnoučata a focení

Když Saigon připadl v roce 1975 rebelům, dva roky poté, co se americká armáda stáhla, Ut musel opustit Vietnam stejně jako tisíce jemu podobných. Po krátkém pobytu v uprchlickém táboře v Kalifornii ho poslal tisková agentura Associated Press do tokijské pobočky.

Tam se Ut potkal se svojí ženou. Pocházela ze stejné čtvrti jako on, přesto se v mládí nikdy nesetkali. Jejich manželství zdobí dvě dospělé děti a dvě vnoučata.

Ut má v plánu starat se o vnoučata a fotit. „Budu fotit, dokud budu žít,“ směje se fotograf, jehož práce zůstane navždy rozpoznatelnou.

Fotograf Nick Ut se zachráněnou dívenkou Phan Thi Kim Phúc.

Nick Ut a jeho slavné snímky: nejslavnější boxer Muhammad Ali trénuje v Tokiu na zápas s japonským zápasníkem Antonio Inokim během mistrovství bojových sportů (23. června 1976).

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!