Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Babiš: Jedna z firem Agrofertu podá stížnost k Evropské komisi. Kvůli zákonu o střetu zájmů

Česko

  11:27aktualizováno  13:24
PRAHA - Jedna z firem holdingu Agrofert podá stížnost k Evropské komisi kvůli českému zákonu o střetu zájmů. V pořadu Partie na televizi Prima to řekl vlastník Agrofertu a vicepremiér Andrej Babiš (ANO). Podle něj stát zákonem porušuje evropské právo, protože omezuje jeho vlastnická práva. Zákon o střetu zájmů mimo jiné omezuje firmám členů vlády přístup ke státním zakázkám a k dotacím.

Ministr financí Andrej Babiš. foto:  David Neff, MAFRA

Podle Babiše zákon omezuje jeho právo vlastnit majetek a podnikat, a proto se chce obrátit na evropské úřady. Zároveň ale uvedl, že nebude požadovat od Česka odškodnění.

Babiš chce, aby se koaliční rada zabývala cenou mobilních datových služeb

„Já budu bojovat za moje práva, protože já mám právo vlastnit, jako každý český občan, mám právo podnikat a podílet se na věcech veřejných. A tady tradiční politické strany mi to zakazují. Samozřejmě budu bojovat za svá práva v České republice a jedna z firem Agrofertu příští týden podá stížnost Evropské komisi na podezření na porušení práva Evropské unie ze strany členského státu,“ řekl Babiš.

Poslanec TOP 09 Martin Plíšek odmítl Babišovo tvrzení, že zákon mu zakazuje vlastnit majetek. „Pozměňovací návrh stanovuje, aby se firmy, které alespoň ze čtvrtiny vlastní člen vlády, neucházely o veřejné zakázky, nemají dostávat státní dotace a investiční pobídky. Zákon ale nezakazuje vlastnit firmy členům vlády, to se týká pouze médií,“ připomněl Plíšek.

„Vy se nemusíte zbavit Agrofertu, vám to nikdo nenařizuje. Jenom pokud vy chcete, aby Agrofert vysával veřejné peníze, dostával veřejné peníze, dotace,“ řekl Plíšek Babišovi. „Vy to neděláte protože vám nějaký zákon nařizuje, abyste se zbavil Agrofertu. Vy tady jenom řešíte veřejné peníze pro svou firmu,“ dodal Plíšek.

Místopředseda Sněmovny Vojtěch Filip (KSČM) vnímá chystanou stížnost k Evropské komisi jako taktický krok, který má zlepšit Babišovu pozici pro situaci, kdy se bude zákonem zabývat Ústavní soud. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce také uvedl, že si podle něj Babiš udrží vliv na Agrofert, i když se holdingu zbaví.

Zákon o střetu zájmů

Agrofert

Skupina Agrofert je největší v českém zemědělství a potravinářství, dvojkou v chemickém průmyslu a významným subjektem i v lesnictví a médiích. Koncern zaměstnává více než 34 000 lidí. Nekonsolidované tržby holdingu loni činily 214 miliard korun, meziročně se snížily o 11 procent zejména kvůli poklesu prodeje hnojiv.

Součástí zákona je i ustanovení, které zakazuje členům vlády provozovat rozhlasové a televizní vysílání a vydávat periodický tisk. Tato část zákona se však bude vztahovat až na kabinet, který vznikne po podzimních volbách do Sněmovny. Pod Agrofert spadá mediální dům Mafra, vicepremiér vlastní i rozhlasovou stanici Impuls a hudební televizi Óčko.

Babiš nyní vlastní skupinu Agrofert stoprocentně, před zahájením účinnosti zákona ji ale chce převést do svěřenského fondu. Správci fondu podle něj nebudou členové jeho rodiny, ti však patrně budou na činnost fondu dohlížet. Babiš také uvedl, že na fungování fondu sám vliv mít nebude. „Zbavím se celé firmy, takže se zbavím i médií,“ uvedl Babiš. Podle jeho slov je ale celý zákon absurdní, protože mu například umožňuje nadále si ponechat internetová média.

Prezident Miloš Zeman už oznámil, že se kvůli zákonů obrátí na Ústavní soud. Stejný krok zvažují i poslanci hnutí ANO.

Předseda ANO také v nedělní Partii sdělil, že podle něj je zákon pouze výsledkem spojení TOP09 a ČSSD proti jeho osobě. „Po třech letech se koaliční partneři probudili a mají se mnou problém. Začal z toho být boj Sobotky a Kalouska pro mě. Nechtějí, abych byl v politice,“ řekl Babiš. Plíšek ale odmítl, že by byl zákon o střetu zájmů výsledkem takového politického spojenectví.

Spor o registrační pokladny

Debata se postupně přesunula i k tématu EET. Podle Plíška tento zákon ničí malé a střední podnikatele. „Zátěž, kterou navaluje současná vláda na malé a střední podnikatele, je taková, že buďto hospody ve velké míře zavírají, nebo navyšují ceny pro zákazníky,“ uvedl Plíšek.

Ministr Babiš uznal, že projekt je nový a podnikatelé, kteří neměli internet nebo registrační pokladnu, mohou nyní pociťovat komplikace. V návaznosti na to ale doplnil, že je rozdíl mezi EET a registračními pokladnami, přičemž připomněl Miroslava Kalouska. „Registrační pokladnu chtěl zavést pan Kalousek. V roce 2007 chtěl podnikatelům nadiktovat, aby měli registrační pokladny. To my neděláme, firmy si mohou svobodně vybrat svého dodavatele a software, což vyjde na mnohem menší peníze.“

Na tento výrok následně předseda TOP09 reagoval na svém twitterovém účtu.

29.ledna 2017 v 11:35, příspěvek archivován: 29.ledna 2017 v 13:17

V roce 2007 jsem prosadil zrušení zákona o reg.pokladnách.AB teď na Primě tvrdí,že jsem je v r.2007 chtěl zavést.A tak je to u něj se vším..

Autoři: ,