Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Banka osamělých. Gruzie vymírá a potřebuje děti, vláda chce párovat nezadané

Svět

  6:00
TBILISI/PRAHA - Svobodný nebo vdovec? Nezadaná či rozvedená? Zaregistrovat! Gruzie se bojí demografické katastrofy a chce lidi zkusit párovat s pomocí banky osamocených.

Sestupný trend. Narozených dětí v Gruzii ubývá. foto: Shutterstock

Všichni osamocení Gruzíni v produktivním věku se brzy stanou centrem pozornosti úřadů. Už za dva týdny má zahájit svou činnost vládní agentura demografického rozvoje, která bude mít za úkol vytvořit větší šance na to, aby se z opuštěných a osamocených lidí staly páry. A společně plodily malé Gruzíny.

Nápad, který vzbudil velkou pozornost v sociálních sítích, patří nevládní organizaci Fond demografického rozvoje. Ta už na svém facebookovém profilu novinu o vytvoření centrálního registru nezadaných zveřejnila. „V rámci celé země dojde k registraci neženatých a nevdaných osob, bude vytvořena jednotná báze údajů o nich, a my pak pomůžeme lidem vytvořit rodinu,“ stojí doslova v prohlášení fondu.

Hledám druhou manželku. Značka: Na smartphonu, s ruskou aplikací a podle práva šaría

Část účastníků internetové diskuse si ovšem stále ještě myslí, že jde o vtip. Ve skutečnosti je iniciativa míněna zcela vážně a je opřena i o řadu seriózních statistických údajů.

Podle informací ministerstva spravedlnosti Gruzie v roce 2015 prudce poklesl počet svateb v zemi – celkem vloni uzavřelo manželství 29 277 párů, což je o celých 7,1 procenta méně ve srovnání s rokem předešlým.

Příliš dokonalá integrace

Podle gruzínského demografa Avtadily Sulaberidzeho se mladí Gruzíni svatbě stále častěji vyhýbají, protože se obávají odpovědnosti za rodinu, odkládají děti na později kvůli studiu či kariéře. Sociologové poukazují na to, že vlastně tento nepříliš pozitivní fakt svědčí o úspěšné integraci Gruzie do evropského společenství – gruzínská mládež si osvojila stejné modely chování jako evropská. Přitom ke kavkazské tradici patří i silná vazba na početné příbuzenstvo, děti a rodiče.

Gruzínská žena.
Gruzínský muž s tradiční pokrývkou hlavy.

Jenže současní gruzínští muži například nejčastěji jako důvod, proč nechtějí založit rodinu, uvádějí její finanční náročnost. Přitom často jde o muže s nadprůměrnými příjmy, vlastním bytem a dobrým pracovním postavením. Právě vyšší životní standard vede mladé Gruzíny stejně jako Evropany k určitému sobectví a nechuti se o svůj blahobyt podělit se svým potomstvem. Ani mladé gruzínské ženy ale netouží po dítěti a dávají přednost především kariéře a vzdělání. Tito lidé se ale podle všeho nebudou chtít nechat zanášet do jakýchkoliv seznamů svobodných, respektive těch, kdo jsou k mání.

‚Model‘ nabízel sex à la 50 odstínů šedi. Skrýval se za ním vrásčitý senior

Pracovníci Fondu demografického rozvoje ale argumentují také tím, že početnou skupinu tvoří i ti, kdo nechtějí žít sami, ale mají problémy s nalezením vhodného partnera. Sem patří především rozvedení a ovdovělí.

Podle oficiálních statistik podruhé vstupují gruzínští muži nejčastěji do manželství těsně po čtyřicátém roku věku, ženy v osmatřiceti letech. To znamená, že by se na vylepšení demografické křivky Gruzie ještě podílet tito lidé mohli, pokud by ale dokázali vytvořit páry. A v tom by jim registr osamělých osob měl pomoci.

Narodilo se málo děvčat

I když si z iniciativy na internetu mnozí dělají legraci, Gruzii skutečně hrozí demografická krize – pokud by porodnost zůstala na stejné úrovni, v roce 2050 bude mít země o 1,17 milionu lidí méně než nyní, což je skoro třicetiprocentní úbytek. Největší pokles porodnosti očekávají demografové od roku 2017, tvrdí předsedkyně Fondu demografické obrody Tamara Čiburdanidzeová. „V příštím roce se v Gruzii významně sníží porodnost.“

Rozhovor s ministryní

Fond vychází z údajů z let 1980–90 a srovnává je s údaji z následujícího desetiletí. Děvčat přišlo na svět v letech 1990–2000 zhruba o polovinu méně než v desetiletí předcházejícím. A právě tyto dívky nyní dospívají do věku, kdy by si měly zakládat rodiny. Tento demografický trend spolu s novými „evropskými“ návyky gruzínské mládeže může způsobit zásadní úbytek gruzínského obyvatelstva. „Je to náš problém číslo jedna,“ tvrdí Čiburdanidzeová.

Její fond motivuje vládu k opatřením, která mají negativní vývoj zvrátit. Například od roku 2014 v oblastech, kde úmrtnost převyšuje porodnost, stát vyplácí na každé třetí a další dítě měsíčně sumu 100 lari (okolo 40 dolarů) v nížinách, pokud rodina žije ve vysokohorských oblastech, dostává 200 lari.

Navíc letos od 1. ledna začal platit nový zákon, podle kterého rodiče každého prvorozeného a druhorozeného dítěte v Gruzii, ať žijí v jakékoliv části země, dostanou měsíčně 100 lari, na třetí a čtvrté dítě stát připlácí po dobu dvou let 200 lari měsíčně. Veškerá tato snažení ale zřejmě demografickou křivku zvrátit nedokážou. Vláda proto připravuje demografickou koncepci. Jedním z opatření se nejspíš stane i centrální registr osamělých osob.