Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Barmská disidentka Su Ťij se po 10 letech setkala se synem

Svět

  13:35
RANGÚN - Barmská disidentka a držitelka Nobelovy ceny za mír Su Ťij se několik dní po svém propuštění setkala se svým mladším synem. Neviděla ho deset let, stejně jako druhého syna. Dodnes také nespatřila svá vnoučata. Třiatřicetiletý Kim Aris přijel za matkou hned poté, co po letech žádání získal víza.

Barmská disidentka Su Ťij se po deseti letech setkala se svým synem foto: Reuters

Třiatřicetiletý Kim Aris přijel za matkou do Rangúnu ihned poté, co po letech konečně dostal od barmské junty vízum.

Aris na vízum čekal už několik týdnů v sousedním Thajsku. Předtím, než vešla do letištního terminálu, řekla usmívající se pětašedesátiletá Su Ťij novinářům, že je "nesmírně šťastná". Prostřednictvím svého právního zástupce Ňjan Wina poděkovala úřadům za to, že povolily vstup do země jejímu synovi, který žije v Británii a naposledy ji viděl v prosinci 2000.


Su Ťij byla od roku 1972 vdaná za britského univerzitního profesora Michaela Arise, s nímž má dva syny, Kima a o pět let staršího Alexandera.

Manžela už neuvidí
Do Barmy se vrátila v roce 1988, kdy jí bylo 43 let, aby se starala o svou nemocnou matku, a už nikdy odtud neodjela. V Barmě zůstala i v roce 1999, kdy její manžel v Británii zemřel na rakovinu, protože se obávala, že by jí junta nedovolila se vrátit. Nikdy také neviděla svá vnoučata.

Její synové za ni v roce 1991 převzali i Nobelovu cenu za mír, kterou dostala za svůj nenásilný boj za demokracii, ale od té doby zůstávají v ústraní.

Barmská disidentka Su Ťij se po deseti letech setkala se svým synem

Z posledních více než dvou desítek let strávila Su Ťij v žaláři nebo domácím vězení celkem 15 roků. Během této doby neměla k dispozici telefon ani internet a s vnějším světem mohla udržovat jen velmi omezené styky. Se synem se telefonicky spojila až v den svého propuštění.

V rozhovoru, který minulý týden poskytla agentuře AP, připustila, že její politická práce byla pro její rodinu těžká. "Věděla jsem, že nastanou problémy," prohlásila o svém rozhodnutí vstoupit do politiky. "Pokud si to zvolíte, pak musíte být připravení přijmout následky." Jakkoli ji rodina podporovala, pro syny to bylo velmi těžké, dodala.

"Nevedli si moc dobře po rozpadu rodiny, zvlášť poté, co jejich otec zemřel, protože Michael byl velmi dobrý otec," řekla. "Když už nebyl, věci nebyly tak snadné, jak by mohly být." Vždycky ale prý měla jejich podporu.

Propuštění Su Ťij následovalo týden po parlamentních volbách, které se v Barmě konaly poprvé po dvaceti letech. Vojenská junta je vypsala hlavně kvůli sílícímu mezinárodnímu tlaku. Podle opozice byly ale výsledky zmanipulované. Více se o volbách v Barmě dočtete zde.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!