Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

EU jako federace? To je nesmysl, říká Klaus

Svět

  10:55aktualizováno  17:06
ŠTRASBURK - Evropská unie by se měla více integrovat a vyvíjet směrem k federaci. Ve svém výročním projevu na půdě Evropského parlamentu ve Štrasburku k tomu vyzval předseda Evropské komise José Barroso. Podle něj by se také měla změnit základní smlouva EU; ta současná přitom po tvrdém vyjednávání vstoupila v platnost teprve před třemi lety. Na Barrosův projev reagoval prezident Václav Klaus, který ideu směřování EU k federaci odmítl.

José Manuel Barroso při projevu foto: Reuters

"Nejsem pro superstát, ale pro demokratickou federaci národních států. To je náš politický horizont," uvedl Barroso, který se dosud otevřenému vyjádření týkajícímu se politické budoucnosti Evropy spíše vyhýbal. "To by nakonec znamenalo vytvoření nové smlouvy EU," dodal.

Návrh nové smlouvy prý Evropská komise připraví ještě před volbami do Evropského parlamentu v roce 2014. "Hluboká a opravdová hospodářská a měnová unie může začít fungovat i se současnými smlouvami, ale završena může být jen novou smlouvou," prohlásil předseda komise.

ČTĚTE TAKÉ:

Předávání dalších pravomocí Bruselu je podle Barrosa nutné hlavně v současných krizových časech, protože užší integrace je prý receptem, který by mohl vyřešit ekonomické problémy. Ty už jsou tak rozsáhlé, že se podle něj na národní úrovni vyřešit nedají. "V době globalizace společná suverenita znamená, že získáme větší moc, ne že o ni přijdeme," zdůraznil.

"Realita je taková, že členské státy už ve vnějším světě dávno nejsou s to samy ovlivnit běh věcí." Václav Klaus na Barrosově vystoupení ocenil jen to, že údajně poprvé nahlas přiznal skutečné cíle příznivců dalšího prohlubování evropské integrace. "V roce 2004 jsme vstupovali do Evropské unie, a ne do federace, v níž se staneme bezvýznamnou provincií," uvedl Klaus v odpovědi serveru novinky.cz.

Vývoj v EU by se podle něj měl ubírat opačným směrem, než navrhuje Barroso. "Měli bychom naopak uvažovat o tom, jak svou státnost a suverenitu obnovit," uvedl. Své zastánce i odpůrce měla Barrosova vize i mezi přítomnými poslanci.

Bývalý belgický premiér Guy Verhofstadt, který šéfuje parlamentní frakci liberálů, označil plán na federalizaci za málo ambiciózní a namísto "federace národních států" vyzval k vytvoření "federální unie evropských občanů". Jeho ideologický protivník Martin Callanan, šéf skupiny konzervativců, naproti tomu Barrosovi vmetl, že se jen opakuje. "To, co jsme tu viděli, je pořád ten starý otřepaný přístup," řekl s tím, že volání po větším vlivu unie se v kruzích evropských elit stalo jakýmsi "bezmyšlenkovitým reflexem".

Kriticky projev zhodnotil i další z členů konzervativní frakce, český europoslanec Jan Zahradil (ODS). "Jejich vize je... utopická, naprosto popírá ekonomickou a společenskou realitu i vůli občanů... Jediným výsledkem tohoto budování superstátu ´shora´ bude oživení starých animozit a nakonec i postupný úpadek Evropské unie jako takové," uvedl ve svém prohlášení.

Rozsáhlá změna fungování unie by vyžadovala přijetí nové smlouvy, na které by se musely shodnout všechny země. Poslední revize základních unijních dokumentů se přitom odehrála před pouhými třemi lety a její vyjednávání trvalo roky. Česko příslušnou lisabonskou smlouvu ratifikovalo jako poslední z unijních zemí kvůli odporu prezidenta Klause, který otálel se svým podpisem.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!