Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Bazén, odpadkový koš, teď lavička. Absurdní proměny betonových květináčů

Česko

  7:00
PRAHA - Od rozmístění bizarních betonových květináčů do ulic pražského Smíchova uplynuly téměř tři roky. Za tu dobu stihly být nevzhledné truhlíky ledasčím - jak bazény, reklamní plochou, tak i provizorními odpadkovými koši. Město je také na čas raději schovalo z dosahu, aby nebyly tolik na očích. Praha má však další plán: květináče obalí dřevem a udělá z nich lavičky.

Truhlíky na Smíchově se proměnily v bazény foto: Magdalena Havlová

V létě roku 2012 vyrostlo v ulicích pražského Smíchova téměř 277 nevzhledných květináčů z betonu. Nápad, za který radnice utratila téměř milion a půl (dalších cirka 16 milionů zaplatila EU) se však hned od začátku potýkal s nevlídným přijetím ze strany obyvatel, některých radních i odborné veřejnosti, především architektů. 

Záměr Prahy 5 byl jasný: doplnit zeleň a zlepšit životní prostředí na rušném Smíchově. Současná realita je však jiná. Město se snaží najít pro květináče jakékoli uplatnění. Tedy alespoň na další dva roky, do doby, než vyprší tzv. udržitelnost projektu vyžadovaní EU. 

Projděte si společně se serverem Lidovky.cz vývoj betonových květináčů. Jejich osud náš server v průběhu pečlivě sledoval. 

Pražský Smíchov v červenci roku 2012 doslova obsypaly velké betonové „vany“. Praha 5 nakoupila 277 truhlíků, které podle ní měly pomoci snížit emisní zátěž. Přijetí? Lidem vadil jejich vzhled i velikost. Na ulici podle nich velké betonové „vany“ spíše překážely. 

Betonové truhlíky na Smíchově.

Radnice se snažila úporně bojovat s negativním ohlasem obyvatel. Jeden exemplář proto postavila v srpnu 2012 před novorenesanční baziliku sv. Václava na Smíchově. Květináč byl osazen suchými keři a mezi dřevěné tyče byl umístěn informační leták o projektu.

Betonové květináče před kostelem sv. Václava na Smíchově

V ten samý měsíc se na jednom z truhlíků také objevila zlatá fólie s nápisem „Reklamou se nevylepší“. Od toho, že by měla být betonová monstra, jak lidé květináčům přezdívali, využívána jako reklamní plocha, se však radnice jasně distancovala. 

Jeden z květináčů v ulici Svornosti ozdobil zlatý obal s nápisem 'Reklamou se nevylepší'

V tomtéž měsíci se květináče na čas také proměnily v bazény. Improvizované koupání bylo dílem nespokojených studentů ČVUT, kteří přímo v centru metropole uspořádali happening s názvem „Květináčová párty“.

Truhlíky na Smíchově se proměnily v bazény

Tím však protestní akce neutichly. V září řidiče přijíždějící na Smíchov přivítal velký nápis Vítejte v Truhlíkolandu ozdobený výrazně barevnými balónky. Výtvor skupiny neznámých recesistů však na místě dlouho nevydržel. 

Řidiče vjíždějící na pražský Smíchov upoutal plakát s nápisem Vítejte v...

Už po čtyřech měsících Praha 5 odstranila nevzhledné betonové truhlíky z míst, kde lidem nejvíce překážely. Zmizely tak například z Hořejšího nábřeží, kamiony je převezly do Zborovské ulice. Naopak tam, kde obyvatelům nevadily, naplánovala radnice výsadbu keřů, stromů a jiné zeleně. Po odstraněných květináčích ale zbyly propadlé chodníky. 

O kritizovaných květináčích dokonce vznikl také komiks. Inspirací pro jeho autorku, architektku Kristýnu Starou, byla právě akce recesistů, jež si z koryt v ulic vytvořili provizorní bazén. Stará si například dělala legraci z toho, že se v truhlíkách daří jak „umělým květinám, tak kachničkám i lidem“. 

Komiks o betonových květináčích

Radnice Prahy 5 pět zaplatila za květináče původně zhruba jeden a půl milionu, zbylých přibližně 16 milionů doplatila Evropská unie. Městská část ale nakonec za truhlíky zaplatila mnohem více - v březnu 2013 dostala od památkářů dvě pokuty za to, že květináče umístila na památkově chráněných územích bez jejich svolení. Celkem musela zaplatit 147 tisíc. 

Betonové květináče na Praze 5

O měsíc později, tedy v dubnu 2013, se radnice rozhodla betonová koryta z území památkové rezervace odstranit. Na hledání vhodného umístění pro květináče se mohli podílet i obyvatelé Prahy 5, kteří své návrhy posílali prostřednictvím webu Stěhujeme to. V té stejné době se kontroverzní truhlíky staly terčem obyvatel nespokojených s jejich využitím. Skupinka nadšenců tak květináče ozdobila například jahodami, borůvkami či maceškami. 

Před dvěma lety server Lidovky.cz upozornil na to, že se zeleni v truhlíkách příliš nedaří. Namísto oživení v nich tráva rychle usychala. Radnice se však bránila tím, že za to mohly deště. Zahradníci se proto rozhodli, že do květináčů zasadí jiné porosty. Jak se totiž ukázalo, v květináčích se dařilo jen vyšším porostům, tedy stromům a keřům.

Podle sdělení radnice se trávě v truhlících nedaří kvůli deštivému počasí začátkem června.

V srpnu roku 2012 pak o část truhlíků podle Herolda projevily zájem některé ze základních škol v Praze 5. Využít je chtěly na svých pozemcích a zahradách jako záhony. Zájem projevilo i Kongresové centrum Praha. A zatímco radní projednávali další osud betonových koryt, lidé do nich odhazovali odpadky a sprejeři se starali o přeměnu jejich vizáže. Dočasně se tak některé z květináčů proměnily i v odpadkové koše. 

Kritizované květináče minulý rok Praha „nechala zmizet“. Novým domovem několika květináčů se tak stal plácek nedaleko Nových Butovic. Místo mělo patrně sloužit jako dočasný „úkryt“. Podle Prahy 5 mělo jít jen o dočasné řešení, truhlíky však nevyužívaný prostor hyzdí i po několika měsících. A jaké je jejich využití? Žádné. Tedy kromě toho, že slouží jako neoficiální reklamní plocha.

Na vzhledu jim nepřidávají ani plakáty lákající na aktuální akce.

Do pražských ulic se truhlíky brzy vrátí v úplně nové podobě. V té původní zůstaly už jen na několika místech, konkrétně v ulicích Plzeňská, Nádražní nebo Strakonická. Zbytek radnice kvůli stížnostem odstranila nebo převezla na volná prostranství. Nyní se radní dohodli na dalším kroku - nevzhledné truhlíky ozdobí dřevem, jejich součástí budou i lavičky. Od prvotního plánu - tedy ozelenit ulice - se tento záměr dosti vzdaluje, podle starosty alespoň okrášlí veřejný prostor. Část peněz, které radnice za přeměnu utratí, by se prý měla vrátit zpět z evropských dotací. O jakou částku půjde, však zatím není jasné.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!