Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Razie proti teroristům. Policie našla sebevražednou vestu, útočníci použili hřebíky

Evropa

  15:24aktualizováno  17:28
BRUSEL/PRAHA - Belgie se vzpamatovává ze šoku. Po ranních teroristických útocích zahynulo nejméně 34 lidí, zraněno jich je po explozích a střelbě na letišti a v metru téměř dvě stě. Policie se obává, že několik teroristů je stále volných, rozjela pátrací akce a razie.

Belgická policie hledá muže, který pravděpodobně doprovázel útočníky z letiště bruselského letiště foto: Belgická policieReprofoto

Na bruselském letišti se odpálil terorista, bomba zabíjela i v metru. 34 mrtvých, téměř 200 raněných

K prvnímu útoku na letišti došlo krátce před osmou ráno, odletovou halou otřásly dvě exploze, teroristé použili v bombě hřebíky, aby zhoršili účinky výbuchu. Podle lékařů zranění utrpěli četné zlomeniny a hluboké rány způsobené vymrštěným sklem a hřebíky.

Podle federálního prokurátora se minimálně při jednom výbuchu odpálil pomocí sebevražedné vesty terorista. Později policisté našli vedle mrtvého těla kalašnikov. Agentura AP uvádí, že druhá bomba byly zřejmě uložena v kufříku. Očitá svědectví mluví o tom, že po prvním výbuchu na letišti se lidé rozběhli k východům, když poblíž nich došlo k druhé explozi.

K výbuchu ve stanici metra Maalbeek pak došlo v 9.11.

Server DH.be uveřejnil foto podezřelých z útoku na letiště. Po muži v bílém policie pátrá. Oba muži v černém mají pouze na levé ruce černé rukavice - v nich možná skrávají detonátory.

Okolo 14:00 provedli pyrotechnici na letišti řízenou detonaci. Našli totiž další sebevražedný pás, tentokrát nevybuchlý. Agentura AFP citovala místního guvernéra, podle kterého bomba selhala.

Už okolo půl dvanácté došlo k řízené detonaci i v centru Bruselu, co policisté zneškodňovali, zatím není známo. Do vzduchu také vyhodili podezřelé auto u univerzity VUB.

Na několika místech bruselského regionu policie prohledává domy. Podle televize NBC probíhají prohlídky i ve třech domech, spojených z úterními útočníky.

Podle kamerových záznamů mají policisté vytipováno několik podezřelých. Přímo v centru Bruselu policie zadržela několik lidí. Nizozemská policie zastavila i vlak z Bruselu do Amsterodamu a to jen kousek před letištěm Schiphol.

Belgická policie požádala zároveň média, aby o jejich raziích a zatýkání podrobně neinformovala, mohla by tak nechtěně poskytnout pomoc teroristům

Zadržený na podezřelý na jedné z železničních stanic v Bruselu.

Miloval ‚trávu‘, pivo a kasina. Proč se z Abdeslama stal nejhledanější terorista světa?

Útok může souviset s pátečním zadržením pařížského teroristy a ‚nejhledanějšího‘ muže Salaha Abdeslama. V centru zájmu vyšetřovatelů jsou tak dva podezřelí radikálové, kteří se podle belgické policie spolupodíleli na listopadových teroristických útocích v Paříži Jedná se o 30letého belgického občana marockého původu Mohameda Abriniho a 24letého Syřana Najima Laachraouiho. Muži jsou stále na útěku.

Podle jedné z teorií mohli Abrini a Laachraoui podniknout atentáty, protože předpokládali, že při výslechu Abdeslama by mohli policisté získat informace o místě jejich pobytu. Další z teorií hovoří o tom, že útoky mohly být odplatou za Abdeslamovo zatčení a také důkazem, že Abdeslamova teroristická síť v Belgii stále funguje.

K útoku se podle agentury Reuters přihlásil Islámský stát.

Brusel je i nadále obklíčené město, okolo 17. hodiny ale úřady ohlásily pozvolný rozjezd MHD. V ulicích jsou kromě těžce vyzbrojených policistů i vojáci se samopaly. Ministr vnitra Jan Jambon vyhlásil čtvrtý, nejvyšší stupeň, ohrožení země. Belgie vyhlásila i třídenní smutek.

Brusel zažil čtvrtý nejtragičtější teroristický útok v metru

  • 56 - 7. července 2005 - Po čtyřech bombových útocích v centru Londýna zemřelo 56 lidí (včetně čtyř atentátníků); na 700 lidí bylo zraněno; tři bomby vybuchly v metru, čtvrtá v autobuse.
  • 41 - 6. února 2004 - Sebevražedný atentátník způsobil výbuch v moskevském metru mezi stanicemi Paveleckaja a Avtozavodskaja; zahynulo 41 lidí včetně atentátníka a 120 bylo zraněno.
  • 40 - 29. března 2010 - Sebevražedné atentátnice odpálily trhaviny v moskevském metru: 40 mrtvých a 100 zraněných.
  • 20 - 22. března 2016 - Nejspíše 20 lidí zahynulo a 106 utrpělo zranění při explozi, která v bruselském metru otřásla stanicí Maalbeek, v jejíž blízkosti se nacházejí instituce Evropské unie.
  • 15 - 11. dubna 2011 - Nálož vybuchla ve stanici metra Oktjabrskaja v běloruském Minsku a vyžádala si 15 obětí a 387 zraněných.
  • 14 - 19. března 1994 - Na rušné stanici metra v Baku vybuchla časovaná nálož, která si vyžádala 14 mrtvých a 49 raněných.
  • 13 - 3. července 1994 - V tunelu podzemní dráhy v Baku explodovala plastická trhavina umístěná pod sedadlem jednoho z vagonů; zemřelo 13 lidí a dalších 42 bylo zraněno.
  • 13 - 20. března 1995 - Plynové zamoření v tokijském metru způsobené náboženskou sektou Óm šinrikjó si vyžádalo 13 obětí, postiženo bylo 1100 osob.
  • 11 - 31. srpna 2004 - V centru Moskvy v blízkosti stanice metra Rižskaja sebevražedná atentátnice odpálila nálož, která zabila 11 lidí včetně ní a více než 50 dalších osob zranila.

* Přehled teroristických útoků v podzemních drahách světa s deseti a více oběťmi

Autor:

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...