Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Belgrade Design Week 5 NEJ: česká vítězství mezi světovými osobnostmi

Design

  7:00
Novinářka, kurátorka a ředitelka festivalu designSUPERMARKET Darina Zavadilová přináší to nejzajímavější z proslulého týdne designu v Bělehradě.

Přednáška OKOLO, Adam Štěch (vpravo) a Jan Kloss foto: Darina Zavadilová

Během uplynulého týdne proběhl v pořadí již osmý bělehradský design week (BDW). Letos poprvé obsadil dlouhodobě uzavřenou budovu Muzea současného umění, monumentální stavbu jugoslávského architekta Ivana Altiće z počátku 60. let doslova na zelené louce uprostřed parku Ušče ve čtvrti Novi Beograd. Vzhledem k tomu, že Srbsko rozhodně nepatří mezi země s rozvinutým designem, což organizátoři ostatně sami otevřeně přiznávají, zásadní součást akce představuje proslulá mezinárodní BDW konference, jíž se v minulých letech osobně zúčastnily skutečně nejvýznamnější světové hvězdy designu a architektury, ale i dalších kreativních průmyslů včetně zástupců mocných globálních brandingových agentur.

Budova Muzea současného umění

Belgrade Design Week je akcí pro akci samotnou. Nejde tu o představování nových produktů, aktuálních trendů nebo objevování dosud neznámých hvězd. V podstatě komorní setkání osobností ze světa designu, hrstky novinářů a mezinárodního publika, které se počítá spíše na desítky než na stovky a tisíce, to vše zasazené do neopakovatelné a v daném kontextu poměrně bizarní atmosféry východoevropské metropole, představuje unikátní oslavu designu a jeho hrdinů. Přináší poselství, že kreativita a kreativní průmysly dokáží změnit svět i jeho společnost k lepšímu. Minimálně po dobu tří dnů konference tomu tak skutečně je - balkánské slunce, jídlo, pití a určitá blízkost všech zúčastněných dělá divy.

NEJcharismatičtější a největší osobnost BDW představuje bezesporu samotný zakladatel a kurátor, ale i nadstandardní moderátor, bavič a principál Jovan Jelovać. Osobnost, na níž stojí a padá celá akce, neřkuli celá planeta, bez níž by to nedrželo pohromadě a nedávalo smysl.

Jovan Jelovać

NEJvíce ohromující tvorbu v rámci konference představil Sebastien Noel z britského studia Troika. Mladý tříčlenný tým původem z Francie vytváří díla na pomezí interaktivního designu a prostorového umění pro klienty jako Heathrow International Airport, V&A Museum nebo britský pavilon na EXPO v Shangaji. Na dotaz, jak to všechno zvládají, Noel odpovídá: „Nám o nic nejde, my si hlavně jen tak hrajeme.“ Troika získala za svou prezentaci ocenění BDW Grand Prix.

Troika Falling Light, V&A 2012 from Troika on Vimeo.

NEJelegantnější osobností BDW byl bezesporu dánský umělec a iniciátor média moderní koláže Sergei Sviatchenko. Někdejší architekt původem z Ukrajiny - štramácký šedesátník - je fascinující svým stylem, energií a především mladistvou a naprosto současnou vizuální estetikou, kterou promítá do své tvorby v jakékoliv formě, ať už se jedná o malbu, koláže nebo styling pro avantgardní fashion shootingy.

Sergei Sviatchenko

Za NEJupřímnějšího speakera nelze označit nikoho jiného než skvělého švédského architekta Johanesse Norlandera. Ve své přednášce představil nejen vlastní tvorbu, ale i její inspirační zdroje z oblasti skandinávské architektury 20. století a jejich dynamický vztah. Zdůraznil přitom upřímnou lítost nad absencí někdejšího skandinávského stylu v současné severské architektuře.

Johaness Norlander

NEJhravější prezentaci představil Adrien Rovero. Mladý švýcarský designér a vyučující na proslulé designové škole ÉCAL v Lausanne odhalil několikaletý proces a vývoj svého projektu Skinni. Drobná kožená zvířata jako doplňky bez jakékoliv funkce iniciovaná v rámci Vienna Design Weeku v roce 2009 ve spolupráci s Thomasem Posenanski sice nejsou žádnou novinkou, Rovero nicméně poskytl upřímný náhled do svého kreativního světa, způsobu přemýšlení o věcech a inspirace.

Adrien Rovero

Speciální NEJ patří skupině OKOLO za prezentaci širokého spektra tvorby, za níž stojí NEJen design, ale především neuvěřitelné osobní nadšení, které je motorem k realizaci vlastních iniciovaných projektů na světové úrovni. OKOLO bylo k účasti na BDW konferenci osloveno po Maximu Velčovském (2009) a Leonu Jakimičovi / Lasvit (2011) jako v pořadí třetí zástupce české scény.

OKOLO na BDW instaluje svůj výstavní projekt Mirror

DARINA ZAVADILOVÁ

Darina Zavadilová je žena mnoha funkcí - působí jako ředitelka festivalu designSUPERMARKET, novinářka (designeast.eu, Komfort a další), kurátorka a popularizátorka designu vůbec. Pravidelně se zúčastňuje týdnů designu všude po světě, Bělehrad tedy nemohl chybět. Mezi festivaly designu je známý svou jedinečnou atmosférou a proslulou konferencí, jejíž součástí bylo letos i předávání European Design Awards. Česká republika se tento rok v srbské metropoli blýskla několikrát: skupina OKOLO vystoupila v rámci hlavní konference, Pedal Project převzal cenu v kategorii magazínů, Radek Sidon a Olga Benešová si ocenění zasloužili plakátem pro Radio Wave a Tomáše Brousila odborná porota ocenila za typografii.

Autor: