Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Bělorusko vylákalo od Poláků data o disidentech

Svět

  21:04
MINSK/VARŠAVA - Polská generální prokuratura poskytla Bělorusku bankovní údaje o účtech 17 běloruských občanů včetně vězněného disidenta Alese Bjaljackého a dalších odpůrců minského režimu.

Alexander Lukašenko foto: Reuters

Oznámila to běloruská nevládní agentura BelaPAN s odvoláním na minské disidentské zdroje. Polská oficiální místa informaci potvrdila. Stejný krok v minulých dnech učinila Litva a podle minských opozičních novin možná i další státy, které přitom podporují běloruský disident, včetně Česka.

Polská agentura PAP s odvoláním na mluvčího ministerstva zahraničí Marcina Bosackého uvedla, že běloruské úřady "zneužily mezinárodní smluvní systém o finančních převodech k postihu disidentů". Vyžádaly si od Polska a prý i od některých dalších států Evropské unie finanční údaje, z nichž podle Bosackého nebylo zřejmé, že se týkají opozičních aktivistů.

ČTĚTE TAKÉ:

Tak se do Minska dostala informace o Bjaljackém, která zřejmě později vedla k jeho zatčení. Disident, který je šéfem nejsilnější běloruské nevládní občanské skupiny Vjasna, byl obviněn z daňových úniků a od minulého týdne je ve vazbě.

Nestalo se tak poprvé
Obdobný skandál už dříve zasáhl Litvu. Podle vilniuských médií ve středu vyšlo najevo, že také litevské finanční instituce vydaly běloruským úřadům dokumentaci o finančních operacích Bjaljackého. V Litvě nyní panují obavy, že žaloba bude postavena mimo jiné i na údajích z vilniuských bank.

Litevskou prezidentku Daliu Grybauskaitéovou podle místních novinářů postup úředníků rozzuřil. Osobně odpovědného za skandál činí ministra spravedlnosti Remigijuse Šimašiuse, který slíbil věc vyšetřit a viníky přísně potrestat.

DÁLE ČTĚTE:

Některé státy opozici financují
Polsko, Německo, Švédsko, Litva a některé další země se netají finanční podporou běloruské opozice. K subvencování běloruských opozičních novin a webových serverů vyzvaly evropskou veřejnost i některé mezinárodní organizace včetně Parlamentního shromáždění Rady Evropy a evropského parlamentu.

Podle běloruského opozičního serveru Naviny.by nelze vyloučit, že se skandál rozšíří i na některé další evropské státy, které se angažují v podpoře běloruského disentu.

"Přes mechanismy dohod o právní pomoci se Bělorusové mohli dostat i k údajům z jiných evropských zemí, které jsou přátelsky nakloněny běloruské opozici. Mohlo by například jít o Česko, Estonsko nebo Ukrajinu. Ukazuje se, že i Německo ne vždy pamatuje na nezbytnost brát ohled na nedemokratický charakter běloruské státní moci," napsal server.

Autoři: ,