Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Bém: Projekt opencard nebyl předražený, žádná škoda nevznikla

Česko

  13:56
PRAHA - Dlouhodobě kritizovaný projekt opencard, kvůli kterému stojí před soudem pět bývalých úředníků pražského magistrátu, nebyl předražený. Při hlavním líčení s někdejšími úředníky to řekl bývalý pražský primátor Pavel Bém (ODS), který v kauze vystupuje jako svědek. Podle něho také městu nevznikla žádná škoda. Obžaloba viní úředníky kvůli uzavření nevýhodných smluv.

Bývalý pražský primátor Pavel Bém u soudu. foto: ČTK

"Nesdílím sdělovacími prostředky vygenerovanou kritiku, že projekt byl marnotratný a že stál příliš mnoho peněz," prohlásil Bém. O projekt se prý začal více zajímat až v roce 2009, tedy ve chvíli, kdy se začalo veřejně hovořit o jeho údajném předražení. "Nejsem si vědom, že by došlo ke škodě," odpověděl bývalý primátor na dotaz státní zástupkyně Dagmar Máchové, jak si vysvětluje, že se pětice jeho bývalých podřízených ocitla před soudem.

ČTĚTE TAKÉ:

"Já jsem si z toho vyvodil úplně maximální možnou zodpovědnost dle mého názoru. V okamžiku, kdy jsem zjistil, že v projektu jsou problémy, tak jsem ty problémy odstranil a hlavní město to nestálo ani jednu korunu," uvedl u soudu Bém. Za jeho vlády prý magistrát vydal za projekt opencard 716 milionů korun, celkově však stál dosud více než 1,25 miliardy.

Obžalovaní v kauze opencard

Soud s pěti bývalými úředníky začal ve druhé polovině září. Státní zástupkyně viní bývalého šéfa odboru informatiky Ivana Seyčka a další čtyři muže z toho, že v letech 2006 a 2007 jako členové hodnotící komise doporučili uzavřít pro Prahu nevýhodné smlouvy, čímž městu způsobili škodu za desítky milionů korun. Obžaloba je viní z porušování závazných pravidel hospodářského styku a porušování povinnosti při správě cizího majetku. Všichni vinu odmítají. Praha po pětici žádá přes 70 milionů korun.

Opencard

"My v tuto chvíli nevíme, jestli ta karta byla levná nebo drahá, to musí rozhodnout soud," uvedl Bém. "Samozřejmě jsem byl politicky odpovědnou hlavou města, ale já jsem projekt opencard nikdy neřídil," zdůraznil exprimátor. Podle něho obecně nese odpovědnost za předkládané materiály jejich zpracovatel, popřípadě ten, kdo materiály předložil radě města. Politickou odpovědnost za rozhodnutí pak prý leží na radě města.

Laický posudek

Bém také připustil, že byl při posuzování projektu spíše laikem, tudíž věřil odborníkům, kteří jeho realizaci doporučovali. "Zdá se, že tady není nikdo, kdo by se hlásil k věcné odpovědnosti za projekt," prohlásil předseda trestního senátu Alexander Sotolář s tím, že za laiky se označili téměř všichni členové hodnotící komise, tak i příslušní odpovědní radní.

Bém řekl, že kartu opencard, která měla mít podle plánů více než 30 funkcí, ale nyní slouží především jako tramvajenka či průkazka do knihovny, používá velmi zřídka. "Teď ji používám velmi málo nebo teď vlastně vůbec, protože mi nenabízí služby, které já bych potřeboval," sdělil Bém, který se po odchodu z politiky vrátil ke své původní lékařské profesi. S návratem do politiky prý v současné situaci nepočítá.

Druhá vlna obvinění

Další obvinění v kauze opencard policie vznesla koncem letošního března. Deset pražských radních včetně exprimátora Bohuslava Svobody (ODS) a jeho nástupce Tomáše Hudečka (TOP 09) detektivové stíhají z porušení povinnosti při správě cizího majetku a porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže. Radní loni v dubnu souhlasili s tím, že Praha s firmou Haguess uzavře dvě nové smlouvy na podporu systému celkem za zhruba 74 milionů korun. Město ale mělo podle vyšetřovatelů vypsat otevřenou soutěž. Tím, že tak radní neučinili, prý metropoli způsobili škodu zhruba 25 milionů.

Autoři: ,

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...