Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Berlusconi rezignuje, v parlamentu ztratil většinu

Svět

  16:50aktualizováno  20:10
ŘÍM - Italský premiér Silvio Berlusconi sdělil prezidentu Giorgiu Napolitanovi, že okamžitě odstoupí z funkce, jakmile parlament schválí balík rozpočtových a ekonomických reforem, které požaduje Evropská unie. Reformy mají odvrátit hrozbu dalšího zhoršování dluhové krize země.

Berlusconi rezignuje, v parlamentu ztratil většinu foto: Reuters

Italská vláda ztratila během klíčového hlasování o poslaneckou většinu. "Vláda si po hlasování ponechává všechny možnosti otevřené. V několika příštích hodinách se rozhodne, jaký bude další postup," řekl ministr obrany Ignazio La Russa. Agentura Bloomberg předpovídá, že Napolitano vyzve Berlusconiho, aby vyvolal hlasování o důvěře své vlády.

ČTĚTE TAKÉ:

'Tato vláda nemá většinu!'

Parlamentem sice prošel zákon o státním závěrečném účtu za rok 2010, ale podpořilo ho jen 308 ze 630 poslanců, tedy méně než polovina. Opozice se hlasování zdržela. Podle agentury Reuters hlasování dál zesílilo tlak na premiéra, o jehož rezignaci se v posledních dnech silně spekuluje. Berlusconi dosud úvahy o odstoupení odmítal.

Opoziční poslanci na výsledky hlasování bezprostředně reagovali výzvou, aby Berlusconi premiérskou funkci složil a uklidnil tak rozbouřené finanční trhy. Země je podle opozičních politiků vystavena "reálnému nebezpečí", že na finanční trhy ztratí přístup.

Berlusconiho konec?

Podle agentury ANSA nehodlá Berlusconi s Napolitanem krizi bezprostředně vyřešit; jejich setkání má být věnováno jen "krátké výměně názorů". Italský tisk dodává, že premiér nemá v úmyslu do rukou Napolitana složit úřad.

Podle BBC má ministerský předseda dvě možnosti: buď skutečně odstoupí, nebo v úřadu zůstane a vyprovokuje opozici, aby vyvolala hlasování o nedůvěře. To by se mohlo uskutečnit nejdřív v pondělí.

Podle komentátorů Berlusconi už během své bohaté politické kariéry úspěšně přestál kolem padesáti hlasování o důvěře. "Tato krize je ale odlišná, protože obsahuje silný přesah do celoevropské politiky," soudí BBC.

"Tato vláda nemá většinu!" vykřikl po oznámení výsledků hlasování vůdce středolevé opozice Pier Luigi Bersani. "Žádám vás, pane předsedo vlády, s veškerým důrazem, abyste konečně přihlédl ke stávající situaci a rezignoval," prohlásil. Země je podle něj vystavena "reálnému riziku", že ztratí přístup na finanční trhy.

Pět neposlušných

Hlasování ukázalo, že Berlusconimu se přes veškerou snahu nepodařilo zjednat kázeň mezi pěti vzpurnými poslanci vlastní strany Lid svobody (PDL), kteří mu vypověděli poslušnost. Podle médií může být hlasování poslední kapkou, kterou přetekl pohár trpělivosti tváří v tvář nestabilitě, jež hrozí třetí nejsilnější ekonomice eurozóny.

Berlusconiho ještě před hlasováním vyzval k demisi jeho nejbližší spojenec, šéf italské Ligy severu Umberto Bossi. Na jeho místo navrhl jeho stranického kolegu, bývalého ministra spravedlnosti Angelina Alfana.

Italský parlament během hlasování

Hlasování o státním závěrečném účtu je rutinní parlamentní operací, ale tentokrát se stalo barometrem Berlusconiho osudu. Ukázalo, že premiér už nemůže počítat s absolutní většinou 316 z 630 poslanců, přestože hlasování o účtu "matematicky" vyhrál. Opozice už dříve oznámila, že zákon o závěrečném účtu nepotopí, ale hlasování se zdrží.

Pokud Berlusconi odstoupí, bude další ústavní krok na prezidentovi Giorgiovi Napolitanovi. Musí rozhodnout, zda sestavením vlády pověří jiného politika či zda rozpustí parlament a vyhlásí termín předčasných voleb. Berlusconiho mandát by měl za normální okolností skončit v závěru roku 2013.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!