Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Bezletová zóna je jen slabý výrok pro válku, tvrdí Klaus

Evropa

  11:17aktualizováno  12:36
BRUSEL - Podle Václava Klause by případné zřízení bezletové zóny nad Libyí bylo normální válkou. Český prezident je zároveň přesvědčen, že není možné schovávat se za případný mandát od Rady bezpečnosti OSN, a odmítá výzvy k uznání libyjské opozice. Klaus to řekl v Bruselu před dnešním mimořádným summitem Evropské unie, který je věnován situaci v Libyi.

Prezident Václav Klaus představil v Norimberku svou novou německou knihu Europa? foto: ČTK

Nedávno jste se vyslovil proti vojenskému zásahu v Libyi. Souhlasil byste s ním, kdyby k němu dala mandát Rada bezpečnosti OSN?
Podívejte, já nesouhlasím s tím, abychom se zbaběle schovávali za mandát kohokoliv, včetně Rady bezpečnosti. Já myslím, že sem hlavně musíme jet s jasným názorem, co my sami považujeme za správné a to se snažit prosadit. Zbabělý výrok, že si počkáme, co rozhodne někdo jiný, ten já nemohu akceptovat. Já považuji tento summit za užitečný a potřebný a právě včas uskutečněný. Na druhé straně, když studuji pečlivě připravené komuniké, tak já myslím, že je bezbarvé, nevysílá žádný jasný signál a ten by být vyslán měl a je chyba, že vysílán není. Takže já bych velmi požadoval a budu požadovat, abychom jasný signál vyslali. A myslím, že tím jasným signálem nejsou silácké věty o bezletové zóně, protože bezletová zóna znamená normální válku. Já myslím, že silným výrokem je jasné sdělení, že Kaddáfí musí okamžitě odejít a že nepadá v úvahu, abychom s ním nejdříve vyjednávali a pak ať se eventuálně něco stane.

Jak se díváte na tu francouzsko-britskou výzvu, že by Evropská rada měla uznat libyjskou opozici?
Česká republika si myslí, že to je naprostý omyl.

Rusko a Čína proti zóně 
V diplomatických kruzích se o možnosti zavedení bezletové zóny nad Libyí jedná inntenzivně už několik dní. Jenže pro tento krok je stejně jako pro jakoukoliv jinou formu zásahu zvenčí potřeba získat ospravedlnění, a tím může být jen souhlas Rady bezpečnosti OSN, přičemž minimálně dva její členové se k zavedení bezletové zóny stavějí odmítavě – Rusko, které to nedávno potvrdilo ústy ministra zahraničí Sergeje Lavrova, a Čína. A aby toho nebylo málo, je potřeba získat na svou stranu i Ligu arabských států, která by jakékoliv vměšování Západu mohla vnímat jako velký problém.

K TÉMATU

Rozpačitě se k zavedení bezletové zóny stavějí i Američané. Ministryně zahraničí Hillary Clintonová k tomu včera podotkla: "Kdyby Spojené státy jednaly osamoceně bez mezinárodního souhlasu, šly by do situace, jejíž následky jsou nepředvídatelné."

Problematické je i samotné zavedení bezletové zóny. Na jednu stranu je fakt, že právě letadla představují pro libyjského vůdce Muammara Kaddáfího tu nejničivější zbraň. Kdyby mu ji tudíž Západ vzal, zachránil by bezprostředně životy stovkám, ne-li tisícům Libyjců. Problém bezletových zón je ale v tom, že řeší jen jedno specifikum konfliktu, ne jeho příčinu.

Václav Klaus během letu z Bruselu:

LN: Před Evropskou radou jste říkal, že by měla vyslat jasný signál. Vyslala ho?
Evropská unie je institucí jaká je, má 27 členských zemí, z nichž každá je jiná, každá má jiné své zájmy. Tyto země byly různě jinak spojeny či namočeny s Libyi i s panem Kaddáfím, takže samozřejmě se tam vedl spor o každé slůvko v závěrečném komuniké, zcela podle očekávání. Já myslím, že signál byl vyslán takový maximální, jakého je Evropská unie prostě schopná. Debata to byla plodná podle mého názoru, užitečná a kdybych měl shrnout, co se stalo předmětem velkého sporu. Že by přijali mou větu, že unconditional surrender, že bezpodmínečná kapitulace Kaddáfího bez jakékoli negociace, tak to se jim zdálo příliš silné. Nicméně věty o tom, že musí skončit tam samozřejmě v té deklaraci jsou. Velký spor se tam rozhořel o dvě základní věci. První byl tlak Francie a Anglie na to, aby se mluvilo o no-fly zones, tedy o bezletových zónách, což odmítalo 90 procent účastníků tohoto jednání. Nicméně oni dva to zkoušeli znovu a znovu, takže když to přestalo a na dvě hodiny se mluvilo o jiných věcech, tak to zase po přestávce vrátili a kdyby nebyl tento spor, tak myslím, že to mohlo skončit o dvě hodiny dříve. Tato věta tam není.
Druhá věc, která byla velkým sporem, opět francouzská, a to sice uznat onen council v Benghází. Zase skoro stejná debata, skoro stejné rozložení sil, kdo argumentuje pro a kdo proti. Opět slovo uznat tuto Radu nebylo akceptováno, nicméně je tam zmínka, že EU je připravena i komunikovat s touto council, ale i to bylo předmětem obrovského sporu a řekl bych, že mohl klidně pokračovat i dále. To byly asi dvě hlavní takové sporné věci. Některé věci, které jsem já navrhoval, byly přijaty, například vypuštění myšlenky o bance pro Středomoří, to byl zase francouzský návrh. V tomto duchu se to všechno vedlo.

LN: Byla nějaká diskuze ohledně francouzských myšlenek o cíleném bombardování v Libyi?
Slovo cílené bombardování tam nebylo debatováno. Ta celá debata o jakémkoli potenciálním vojenském angažmá, ale zásadní spor byl o to, jestli se tam má vůbec objevit slovo vojenský nebo military, bylo to vyškrtnuto ze všech bodů tohoto textu. Tak jestli se vůbec o něčem mluvilo, tak se mluvilo o té bezletové zóně. Řada z nás ovšem zastávala názor, že bezletová zóna je falešná myšlenka. Že bezletová zóna znamená zlikvidovat letectvo, helikoptéry Kaddáfího režimu, zlikvidovat všechny potenciální děla, nebo jakékoli jiné nosiče, které jsou schopné ostřelovat letadla, takže to je válka. To slovo bezletová zóna je understatement, jak se říká. Je to slabý výrok, který falešně popisuje, o co se jedná.

LN: A vy jste se závěry jednání spokojen?
Já myslím, že je to tak, jak to asi být mohlo. A i to, že tyto věci se dohodly tak, jak se dohodly, je pro mě v podstatě srozumitelné.

Takže jediný jasný signál je, že Kaddáfí má odstoupit?
To je signál, já bych ho řekl ale ještě silněji.



Autoři: , ,