Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Národní bezpečnostní úřad pátrá v Sobotkových e-mailech po utajovaných informacích

Česko

  13:10
Lidé z Národního bezpečnostního úřadu procházejí řádek po řádku osobní e-mailovou korespondenci premiéra Bohuslava Sobotky, kterou zveřejnili hackeři. Experty zajímá, zda se v ní neobjevily utajované informace.

Korespondence premiéra Sobotky se dostala na veřejnost. foto: Štěpán Korčiš, Lidové noviny

E-maily, které podle všeho mířily k předsedovi české vlády, se týkají mimo jiné situace kolem českých strategických rezerv, politických taktik či citlivého tendru na mýto. Zveřejnil je xenofobní web White Media a jejich autenticitu už potvrdilo několik adresátů komunikace.

„Pročítáme si to, co bylo zatím zveřejněno. Je to zatím taková mravenčí práce, jde o takzvané printscreeny, obrázky, nemůžete tedy nijak sofistikovaně vyhledávat třeba podle klíčových slov. Jde o to všechno otrocky projít. Naši lidé se tím opravdu zabývají,“ řekl pro Lidovky.cz mluvčí Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) Radek Holý. Úřad má na starosti ochranu tajných informací.

Sobotkův důvěrník Švagr soukromě premiérovi: Ťok si hledá alibi kvůli mýtu

To, že úřad citlivou kauzou řeší právě takto, je zajímavé i proto, že obecně je jádrem jeho zájmu technická část kybernetické bezpečnosti – tedy například to, zda můžou úřady používat konkrétní počítače, jak zabezpečenými cestami spolu komunikují či v jakých místnostech uchovávají utajované informace.

Samotných obsah sdělení bývá věcí policie nebo zpravodajských služeb. V tomto případě ale NBÚ udělal výjimku a o případ se zajímá i z hlediska sdělení, která premiér do schránky dostal. Úřad plánuje mimo jiné využít poznatky z pátrání pro další osvětu týkající se kybernetické bezpečnosti.

V tuto chvíli není jasné, jak dlouho bude procházení Sobotkovy soukromé korespondence ještě trvat. „Zatím jsme žádnou utajovanou informaci neobjevili. Ale ještě jsme neprošli všechno a nevíme, zda se v budoucnu neobjeví další printscreeny,“ dodal mluvčí Radek Holý.

Pokud by lidé z NBÚ utajované informace objevili, může viníky jejich zveřejnění čekat pokuta. To se týká toho, kdo prozrazení umožní, ale i osoby, která věc zveřejní.

Pokud je ve hře pokuta, věc se řeší jako přestupek. Pokud ale dotyčný umožní zveřejnění informace vyššího stupně utajení, jednalo by se dokonce o trestný čin a viníkovi by hrozilo vězení.

Koho navštívil NBÚ?

Spekuluje se o tom, že premiér neměl u svého emailového účtu dostatečně bezpečné heslo. Agentuře ČTK ale zdroj z úřadu vlády řekl, že zprávy se nezakládají na pravdě, neboť heslo nešlo jednoduše uhádnout. Ani zodpovězení kontrolní otázky údajně nebylo klíčem k premiérově účtu.

Stran této věci je bezpečnostní úřad podle všeho v kontaktu s policií, která se prolomením soukromé e-mailové schránky premiéra také zabývá. Podle serveru Aktualne.cz se případem zabývá Útvar pro odhalování organizovaného zločinu.

NBÚ obecně provádí i kontroly na úřadech, včetně těch vládních, zda je například dostatečně zabezpečená jejich internetová komunikace. Zda ale v nedávné minulosti navštívili jeho lidé i Úřad vlády ČR, mluvčí neřekl.

„Informace o tom, jaké instituce navštěvujeme, nesdělujeme ani zpětně,“ dodal Radek Holý.

Autor:

Rozdáváme hygienické pomůcky ZDARMA!
Rozdáváme hygienické pomůcky ZDARMA!

Hledáte udržitelnou a kvalitní hygienickou péči pro sebe i vaše miminko? Už dál nemusíte. Zapojte se do testování a vyzkoušejte produkty ECO by...