Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Bezvízový styk může být za dva roky

Svět

  18:42
RIGA/WASHINGTON - Procedura s udělováním víz do USA by se mohla za dva roky zrušit. Řekl to ministr zahraničí Alexandr Vondra po návštěvě amerického prezidenta George Bushe v hlavním městě Estonska Tallinnu. Bush je ochoten o uvolnění přísných podmínek jednat.

Víza do USA možná nebuduou za dva roky.

Spojené státy by mohly zrušit vízovou povinnost České republice a další novým členským státům EU zhruba do dvou let, řekl dnes v Rize český ministr zahraničí Alexandr Vondra. Z americké strany se ovšem nejprve musejí naplnit přísliby, s nimiž
přišel dnes v Tallinnu americký prezident George Bush.

Bush řekl v estonském hlavním městě, že bude s Kongresem spolupracovat na změně programu, který občanům vybraných zemí umožňuje cestovat do USA bez
víz. Změnit by se podle něj měla dosavadní podmínka, že počet zamítnutých
žádostí musí být nižší než tři procenta. Posílilt by se měla naopak bezpečnostní kritéria.

Devět procent žádostí končí v koši
"Myslím, že do dvou let to můžeme dotáhnout zdárně do konce a mít bezvízový režim," řekl Vondra. Stane-li se to, co Bush oznámil dnes ráno a bude-li Česko mít biometrické pasy, dodal. Česká republika již přijala zákon, podle něhož budou takové pasy zaváděny od roku 2008.

Podle Vondry je klíčové, že Bush ustoupil od "imigračního" hlediska a že v zásadě přiznal, že nynější vízový program je třeba změnit. Dosud Spojené státy hovořily o tom, jak při respektování dosavadních předpisů někdy dospět ke zrušení víz, ale za nynějších podmínek to v dohledné době splnitelné není, prohlásil Vondra v souvislosti s tříprocentním limitem odmítnutých žádostí.

I když americké velvyslanectví údaje o odmítnutých žádostech neuvádí, pohybují se v posledních letech mezi devíti až deseti procenty, řekl Vondra s odvoláním na amerického velvyslance v Praze Richarda Grabera.

Změnu vízového programu musí schválit Kongres, Vondra ji ale považuje za proveditelnou, zejména po vítězství demokratů v kongresových volbách před třemi týdny. Demokraté zase možná mohou mít obavy z dopadů na pracovní trh, ale i to se dá překonat, dodal. Důležité je, že se zdůrazňuje bezpečnostní hledisko, což "je dnes v USA imperativ".

Země visegrádu zatlačily v Kongresu
Bílý dům již dal najevo zájem spolupracovat při prosazování změn v Kongresu s takzvanou Koalicí pro vízovou rovnoprávnost, tedy se zeměmi visegrádské čtyřky a pobaltskými státy. Podle Vondry bylo klíčové, že tyto státy postupovaly koordinovaně a vytvářely ve Washingtonu silný tlak.

Odpovědí na Bushův projev bude čtvrteční schůzka ve Washingtonu, na níž se
z iniciativy české diplomacie sejdou velvyslanci zemí této koalice s představiteli amerického ministerstva vnitřní bezpečnosti. "Pokud o to bude americká administrativa stát, měli bychom být k dispozici jako případní partneři při diskusích, jak by legislativní návrh měl vypadat," řekl ČTK český velvyslanec Petr Kolář.

"Měli bychom mluvit o tom, co z Bushova prohlášení vyplývá pro nás a pro zdejší administrativu a co my můžeme udělat, aby se proces nezastavil," uvedl. Při prosazování bezvízového režimu zdůraznil klíčovou roli Kongresu a nezbytnost pokračovat v přesvědčování jeho členů.

Ačkoli se v jednáních o vízech začíná přenášet důraz z imigračních na bezpečnostní hlediska, je důležité, aby čeští občané uváděli do žádostí o americká víza pravdivé údaje, v USA nepracovali načerno a nepřekračovali dobu povoleného pobytu. "Imigrační kriteria vždy zůstanou platná," varoval velvyslanec.

Autoři: ,