Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

BIS: Vyšetřování korupce brání politické tlaky a podjatí žalobci

Česko

  7:00
PRAHA - Odhalených případů úplatkářství přibývá, ale české justici se stále nedaří dosáhnout na vlivné korupčníky a jejich klientelistické sítě.

Kongres ODS. Bývalý senátor Alexandr Novák (druhý zprava) při jednání s Ivo Rittigem (vpravo) a Patrikem Oulickým (druhý zleva). foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

Všeobecně tušený popis boje s korupcí se nyní objevil v oficiálním dokumentu ministerstva vnitra - ve zprávě o stavu vnitřní bezpečnosti v loňském roce, kterou ve středu projednala vláda.

Loňská čísla jsou přitom příznivá: policie zjistila 267 trestných činů úplatkářství, což je o 86 víc než o rok dřív, dále přibylo i sdělených obvinění ze zneužití pravomoci úřední osoby (o 42 víc než v roce 2010). Jenže rozvětvené korupční řetězce zjevně zůstávají bez větší úhony. Proč? "Vyšetřování závažných případů komplikují politické konsekvence a možná podjatost místních orgánů činných v trestním řízení," odkazuje se zpráva na odpověď kontrarozvědné služby BIS.

Zjednodušeně řečeno: poslat za mříže velká korupční zvířata se nedaří kvůli politickým tlakům a podjatosti vyšetřovatelů a žalobců.

PŘEČTĚTE SI ANKETU MEZI EXPERTY:

Ani tentokrát však není tajná služba konkrétnější. Neuvádí, v jakých případech se projevily "politické konsekvence", chybí i místa, kde vyšetřování blokují podjatí policisté.

Korupční sítě dusí malá i velká města

"Potvrzuje se, že provázanost podnikatelské a komunální sféry je příčinou korupčních jevů při transakcích s veřejným majetkem a že klientelistické a korupční praktiky zasahují jak velká statutární města, tak malé obce," píše se v dokumentu, který má server Lidovky.cz k dispozici. Podle BIS jsou vlivové skupiny v řadě měst schopny zasahovat do rozhodování zastupitelstev a eliminovat vliv funkcionářů samosprávy, kteří jim nevycházejí vstříc.

INFOGRAFIKA:

Ta samá kontrarozvědka nicméně souběžně čelí kritice, že sama podobné lobbistické propletence nechala bez povšimnutí, a to přímo v hlavním městě. Podle všeho totiž v minulosti odposlouchávala hovory pražského primátora Pavla Béma (ODS) s kmotrem Romanem Janouškem, který podle záznamů zasahoval například do tvorby územního plánu metropole. Nikdo však ani Janouška, ani Béma kvůli podezření z korupce nevyšetřoval.

Peníze kmotrů šetří policie

Hodnocení BIS souzní s varovnými zprávami dalších bezpečnostních složek. Finančně analytický útvar ministerstva financí v poslední výroční zprávě nastínil hned několik konkrétních případů, kdy kmotrům bez zjevného důvodu plynou milionové sumy z veřejných zakázek. Jak zjistily LN, jedná se například o bývalého chomutovského starostu a senátora z ODS Alexandra Nováka nebo zákulisního hráče ODS Patrika Oulického.

ČTĚTE VÍCE:

Oba jsou podezřelí z toho, že stát šidili na daních, a také z pletich při zadávání veřejných zakázek. Z Novákova účtu například chodily peníze na účet zastupitele obce, který veřejné zakázky zadával. Případem se nyní zabývá protikorupční policie.

Chytí se jen "malé ryby"

Podle čerstvé analýzy Transparency International (TI), která zkoumala soudní rozsudky v korupčních případech, se v Česku trestá pouze takzvaná malá korupce. Například v rámci úplatkářství soudy nejčastěji řešily pochybení dopravního policisty, který za úplatek "přehlédl" přestupek. Potrestán byl také lékař, který si opakovaně řekl o úplatek. Jak ale upozornilo TI, tyto "malé ryby" dostávaly nepřiměřeně nízké tresty. Zmiňovaný lékař po odvolání vyvázl jen s podmínkou.

ČTĚTE VÍCE:

Kolik se loni vyšetřilo korupce:

Odhalování korupce v roce 2011