Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

„Biskup luxusu“ čelí dalšímu problému. Tentokrát měl křivě vypovídat

Svět

  8:16
Německý katolický duchovní Franz-Peter Terbatz-van Elst bývá označován také jako biskup luxusu, a to kvůli obrovským nákladům, které si vyžádala přestavba jeho honosné rezidence. Ačkoli tento případ plní stránky německých novin již dlouho, nyní má biskup z Limburgu dostat pokutu z jiného důvodu. Státní zastupitelství žádá, aby byl potrestán kvůli falešným místopřísežným prohlášením.

Biskup "luxusu" Franz-Peter Terbatz-van Elst. foto: ČTK

Tebartz-van Elst je popoháněn kvůli svému sporu s časopisem. Jde o to, že v souvislosti se svou cestou do Indie za chudými dětmi neměl mluvit pravdu. Magazín napsal, že biskup letěl první třídou. Ten to však popřel a podal na Der Spiegel žalobu. Následně pak podal místopřísežné prohlášení, ve kterém se měl dopustit křivé výpovědi.

Státní zastupitelství proto podalo tzv. trestní příkaz, což je v německém právu zjednodušené řízení, které umožňuje vyhnout se soudnímu projednávání přečinu. Jestliže ho však Tebartz-van Elst nepřijme, věc nakonec přece jen poputuje k soudu.

Přestavba za desítky milionů eur

Pro biskupa je však značně nepříjemné zejména to, že neutichá ani aféra spojená s drahou přestavbou jeho paláce. Účet ve výši 31 milionů eur (790 milionů korun) naopak dál budí značnou kritiku. "Situaci beru velice vážně," prohlásil předseda biskupské konference Robert Zollitsch. O situaci v limburské diecézi hodlá Zollitsch podle agentur příští týden jednat s papežem Františkem. Mezitím lze očekávat, že budou sílit hlasy volající po biskupově odstoupení.

O případu čtěte TAKÉ:

Ten nyní porušil své mlčení a v tisku se stavbu, která měla původně stát asi pět nebo šest milionů eur, snažil vysvětlit. "Kdo mě zná, ví, že nevyznávám žádný pompézní životní styl," citovaly Tebartze-van Elsta agentury. K prodražení podle něj mimo jiné došlo kvůli tomu, že se jednalo o deset různých stavebních projektů. "Je třeba znát mnoho detailů. Třeba podmínky památkové ochrany," uvedl 53letý církevní hodnostář.

Německá média však informují o tom, že tři miliony eur si vyžádal jen biskupův byt. Tisk jako příklad rozmařilého chování duchovního uvádí historku, kdy se Tebartzovi-van Elstovi nelíbilo umístění adventního věnce v kapli. Ten původně měl stát na podstavci, duchovní ho ale chtěl zavěšený. Již hotová střecha tak mimo jiné musela být znovu rozřezána. Vše se tak prodražilo o několik desítek tisíc eur.

Autoři: