Bitva v kryptě

Sledujte živě

11:00
A tímto se s vámi, vážení čtenáři, loučíme.
10:59
Domácí odbojáře, třeba rodinu Fafkových, Kubicových, malou Jindřišku, která po atentátu odvezla Kubišovo kolo, nebo frajera Oldřicha Frolíka, který se Gabčíkovi a Kubišovi staral o zbraně, nacisté zatkli, mučili a nakonec popravili v koncentračním táboře. Smrti zázračně unikla jen malá hrstka spolupracovníků, třeba spojka z Pražského hradu nebo rodina Ogounových.
10:55
O přestřelce vědí jen místní obyvatelé nebo pravoslavní věřící, kteří v minulých dnech chodili do kostela na bohoslužby a přitom netušili, že se dole ukrývají parašutisté... Během pár dní se ale v protektorátu i za hranicemi rozběhne šuškanda, že nacisti ve skutečnosti atentátníky nezabili. Němcům plán, aby se o boji nevědělo, nevyjde. Potřebují, aby svět věděl, že Heydrichovi vrazi jsou mrtví. Kvůli propagandě tak v dalších dnech vydají podrobnosti o parašutistech a částečné informace o dnešní akci.
10:52
„V novinách se nesmí psát o tom, že došlo k boji!" zní jasný německý rozkaz. Ve večernících proto bude za několik hodin vycházet jen krátká zpráva. "Úředně se oznamuje: Vrahové zastupujícího říšského protektora SS obergruppenführera a generála policie Heydricha byli v ranních hodinách dne 18. června na základě rozsáhlých zjištění německé státně policejní ústředny pražské zadrženi v jednom pražském kostele, ve kterém se delší čas skrývali, a při dopadení zastřeleni. Zároveň se přitom podařilo zneškodnit bližší kruh jejich pomahačů. Všichni zločinci jsou příslušníky české národnosti, kteří byli spuštěni k provedení atentátu v Protektorátě z britských letounů."
10:49
Obyvatelé protektorátu už jsou v práci a věnují se svým povinnostem. Skoro nikdo netuší, že gestapo a SS svedly boj s parašutisty.
10:42
Posledním mrtvým byl Jaroslav Švarc. Tomu bylo 28. I on přišel do Anglie z Francie v roce 1940. Byl zařazen do skupiny Tin, která měla za cíl atentát na českého kolaboranta a ministra školství a lidové osvěty Emanuela Moravce. VÍCE O NĚM ČTĚTE ZDE.
Jaroslav Švarc. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zvětšit foto: MAFRA
10:37
Podobně na tom byl Josef Bublík. Také jemu bylo pouhých 22 let a do vlasti se vrátil jako člen skupiny Bioscop. VÍCE O NĚM ČTĚTE ZDE.
Josef Bublík. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zvětšit foto: MAFRA
10:32
Nejmladší ze skupiny byl Jan Hrubý. Bylo mu 22 let. I on uprchl do Francie a v roce 1940 byl evakuován do Anglie. Stejného roku byl vybrán pro plnění zvláštních úkolů. Zařadil se do skupiny Bioscop, která měla provádět sabotáže v továrnách, zejména ve Zbrojovce ve Vsetíně a na vybraných tratích na Moravě. VÍCE O NĚM ČTĚTE ZDE.
Jan Hrubý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zvětšit foto: MAFRA
10:27
Adolfu Opálkovi bylo 27 let. Stejně jako ostatní odešel v roce 1939 do Polska a poté do Francie a Velké Británie. Tady se zúčastnil výcviku a byl jmenován velitelem výsadku Out Distance. Právě v jeho skupině byl také Karel Čurda. Jejich úkolem bylo zorganizovat nálet na plzeňskou Škodovku. VÍCE O NĚM ČTĚTE ZDE.
Nadporučík Adolf Opálka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zvětšit
10:23
Také sedmadvacetiletý Josef Valčík utekl roce 1939 utekl ze země. Dostal se až do Francie a o rok později do Anglie. Do protektorátu se vrátil jako člen skupiny Silver A. Jejich úkolem mělo být předávání důležitých zpráv o dění v protektorátu prostřednictvím vysílačky zvané Libuše. Do vlasti byl poslán společně s výsadkáři ze skupin Anthropoid a Silver B. VÍCE O NĚM ČTĚTE ZDE.
Josef Valčík. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zvětšit foto: MAFRA
10:18
Slováku Jozefu Gabčíkovi bylo 30 let. V roce 1939 překročil hranice a v Polsku se přidal k československé vojenské skupině. Tady se prvně setkal s Kubišem. Poté bojoval ve Francii, ale nakonec byl evakuován do Anglie. Stal se rotmistrem a zúčastnil se sabotážního a parašutistického výcviku. Během něj byl jmenován velitelem výsadku Anthropoid. VÍCE O NĚM ČTĚTE ZDE.
Jozef Gabčík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zvětšit
10:15
Jan Kubiš by za necelý týden oslavil 29. narozeniny... V roce 1939 utekl za hranice, připojil se k cizineckým legiím a postupně se dostal až do Anglie. Tady se přihlásil do výcviku pro speciální úkoly. Na Gabčíkovu žádost byl zařazen do výsadku zvaného Anthropoid. VÍCE O NĚM ČTĚTE ZDE.
Jan Kubiš. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zvětšit foto: Wikipedia
10:10
Venku leží mrtví hrdinové, kteří se do posledního okamžiku nevzdali a vzdorovali několikanásobné přesile.
10:05
Kvůli identifikaci mrtvých je na místě i zrádce Karel Čurda. Němci mu ale stále úplně nevěří, proto je spoután. Spolu s ním je tu i Aťa Moravec, syn domácích odbojářů Moravcových.
10:03
Vojáci začínají parašutisty vynášet ven před kostel, na roh Václavské a Resslovy ulice. Nosí je zabalené v chrámových kobercích. Z nemocnice přivezou také Kubiše s Bublíkem, aby je všechny mohli svědci znovu identifikovat.
10:00
Jak vypadá krypta a kostel dnes se můžete podívat ve virtuální prohlídce zde.
9:59
Do krypty vběhnou příslušníci úderného oddílu SS. Gabčík, Hrubý, Švarc a Valčík už jsou ale po smrti.
9:57
Z krypty se ozývají čtyři poslední výstřely.
9:56
Deska je zničena. Schody vedoucí do krypty jsou odhaleny. Přístup bude velmi jednoduchý.
9:46
Němci ale stejně přikážou hasičům, aby desku rozbili.


Najdete na Lidovky.cz