Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Blair usmiřuje Izrael a Palestince

Svět

  9:55
JERUZALÉM - Palestinský Hamás chtěl jednat s Blairem. Nový vyslanec Blízkovýchodní čtyřky ale jeho výzvu odmítl.

Tony Blair foto: ČTK

Bývalý britský premiér Tony Blair dokázal usmířit desítky let znesvářené katolíky a protestanty v Severním Irsku. O něco podobného se chce pokusit i v konfliktu mezi Izraelem a Palestinci. Jeho první cestu do regionu v roli zvláštního vyslance Blízkovýchodní čtyřky ale agentura Reuters označila jako „Mission impossible“.

Čtyřka, kterou tvoří Evropská unie, USA, OSN a Rusko, dala Blairovi jen omezený mandát -měl by Palestincům pomoci vytvořit fungující státní instituce, které jsou nezbytné k vytvoření samostatného státu. Na podzim by měl také svolat mezinárodní dárcovskou konferenci, na níž by státy vedené Norskem podpořily palestinskou samosprávu.

Samotný Blair se ale s takto omezenou rolí zřejmě nespokojí a spíše se očekává, že se bude snažit urychlit diplomatická jednání mezi oběma stranami. „Z tohoto pohledu není Izrael nijak nadšený,“ citoval list Haarec nejmenovaný zdroj z izraelské diplomacie. Židovský stát sice Blairovo jmenování na konci června uvítal, trvá ale na tom, aby se soustředil pouze na pomoc Palestincům a nijak svůj mandát neprohluboval. Podobný názor vyslovila i americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová.

Blair, který se podle svých poradců musí nejprve podrobně seznámit se situací v regionu, zahájil své první turné v jordánském Ammánu. Po schůzce se šéfem tamní diplomacie Abdalláhem Chatíbem odletěl do Jeruzaléma, kde ho čekala jednání s izraelskými ministry. Později se měl sejít i s premiérem Ehudem Olmertem a v Ramalláhu na západním břehu Jordánu s palestinským prezidentem Mahmúdem Abbásem. Blairův doprovod již oznámil, že nejsou plánovány žádné tiskové konference ani oficiální prohlášení.

Přání jednat s novým vyslancem projevilo i radikální hnutí Hamás. Něco takového však Blair nemá v plánu. „Řekli bychom velice jasně, že s Hamásem nemůže být žádný kompromis,“ odpověděla Olmertova mluvčí Miri Eisinová na otázku, jak by Izrael reagoval v případě, že by Blair potřeboval v rámci svého mandátu jednat s islamisty.

Jednoduchou pozici 54letý politik nemá. Palestinská území jsou poté, co Hamás převzal moc v pásmu Gazy, rozdělená víc než kdykoliv předtím. Mnoho Arabů navíc Blairovi nedůvěřuje kvůli jeho roli ve válce v Iráku i spjatosti s americkým prezidentem Georgem W. Bushem. Na izraelské straně zase Blairovu práci komplikuje slabá pozice Olmertovy vlády, která bude jen těžko prosazovat slibované vyklízení židovských osad na palestinských územích. V tom, jakou roli má vůbec Blair v mírovém procesu hrát, není jednotná ani samotná Blízkovýchodní čtyřka. Britský expremiér si ale zatím věří.
Autor: